SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülinapok, gyerekzsúrok, játékok... 4

Verzár Éva [cikkei] - 2009-02-25
Sziasztok! Elfáradtunk? Ha igen, arra gondoltam, jó lenne egy kis logikai játékot játszani, mert játszva fejleszteni a képességeinket mégiscsak jobb.
Szülinapok, gyerekzsúrok, játékok... 4

Magabiztosságot ad, sikerélményben van részünk, és jól is érezzük magunkat, mint például akkor, ha távirányítós játékot játszunk.

Különböző távolságokra helyezzünk el székeket, maradjon az asztal, sorakoztassunk fel dobozokat, építőkockákat. Ezek mind valamit jelképeznek: egyik a buszmegálló, a másik üzlet, óvoda, útkereszteződés. Beszéljük meg, hogy melyik tárgy, mit jelent. Megtehetjük ezt jellel, vagy rajzzal is.
A gyermekek sorban ülnek. A játékvezető felszólítja az első gyereket, és megmondja neki, hogy milyen szerepben fog elindulni: lehet gyerek, felnőtt, autó, kutyus stb.
A játékvezető távolból irányítja a gyereket, és neki mindent meg kell tennie, amit csak mondanak, pld: Indulj el; állj meg az útkereszteződésben, és nézz körül, nem jön-e autó; menj át; lépj be a boltba; vásárolj és tedd bele ezeket a kosaradba; helyezd mellé, fölé, alá, közé a pénztárcádat; gyere ki az üzletből.
Különösen a mellé, fölé, alá, közé szavakat szőjük bele a történetbe, hogy elősegítsük a gyerekek tájékozódását.
Ez a játék lehetőséget ad arra, hogy különböző élethelyzeteket eljátszhassunk. A nagyobb gyerekek maguk is kitalálhatnak ilyen játékokat.


Az elindult a hajó közkedvelt játék:

A gyerekek körben ülnek, csak egyvalaki áll, ő a matróz, közben az ülő gyerekek jobbra-balra dülöngélnek a víz hullámzását utánozva és az mondják: liccs-loccs, liccs-loccs...
Megszólal a matróz: Elindult a hajó!
Gyerekek: Hová?
Matróz: Bajára.
Gyerekek: Mit visz?
Matróz: Kutyát.

Ekkor a gyerekek ugatni kezdenek, majd új matrózzal kezdődik elölről a játék.


A hajó mindig olyant vigyen, amit a gyerekek hanggal, mozdulattal utánozni tudnak.

A kitalálós, hogy tetszik?

Egy gyermek kimegy a szobából, közben a bent levők megállapodnak abban, hogy kire gondolnak. Például a rendőrre.
Ezután behívják a kinn levő játékost, aki sorba mindenkinek feltesz egy kérdést: "Hogy tetszik?"
Mindenki válaszol valami olyant, ami a rendőrre vagy a kigondoltra jellemző. A válasz lehet: "kedves", "igazságos", "segít a bűnözőt elfogni", megbünteti azokat, akik a piroson átmennek az úttesten"...
Ha már mindenkit megkérdezett a találgató játékos, és még mindig nem fejtette meg, kire gondoltak a bent ülő gyerekek, feltehet még két kérdést:
- Hol, található?
- Mire használható?
Akinél kitalálja a megfejtést, az a gyermek megy ki.

Ehhez hasonló a  Gondoltam valamire...

Egy gyermek kezdi a játékot. "Gondoltam valamire, ami például az utcán van, autóbuszok állnak meg mellette, ott várnak az utasok." Vagy: "Hegyre viszi fel az embert, bele lehet ülni, és magasan függve himbálódzik".
A téves találgatásokat a végén meg lehet beszélni, hogy miért is nem az volt, amire gondoltak.
A játékvezető úgy is kezdheti a játékot, hogy: "Gondoltam egy virágra, gyümölcsre, szerszámra..."
Ez a játék a gyerekek gondolkodásmódját fejleszti.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja