SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Komposztálás ünnepe az óvodában

Papp Eva [cikkei] - 2016-11-27
A tatabányai Micimackó Óvodában dolgozom, kiscsoportos, 2,5-3 éves gyermekekkel. A pályázatban szereplő tevékenységek nagycsoportos óvodásaimmal készültek.
Komposztálás ünnepe az óvodában

Intézményünk a Zöld Óvoda és Madárdalos Óvoda birtokosa.

Ennek szellemében, igyekszünk megfelelni az elvárásoknak, és olyan értékeket átadni gyermekeinknek, mellyel formáljuk, és gazdagítjuk, környezettel kapcsolatos látásmódjukat, viselkedéskultúrájukat, értékrendszerüket.

A környezettudatos magatartásformálás megalapozása, és alakítása érdekében, sok-sok közvetlen tapasztalatszerzést, tevékenységeket biztosítunk, a szabad természetben.

Zöld Óvoda birtokosaként, a „Komposztálás ünnepnapja”, (október 10.) jó lehetőséget kínált, hogy a gyermekek ismereteit, sok-sok játékos cselekedtetéssel gazdagítsuk. Az aktuális héten, több tevékenységet terveztem és valósítottam meg, nagycsoportos óvodásaimmal. A szabad természetben szerzett közös élmények, beszélgetések, rácsodálkozások, megfigyelések, semmi mással nem pótolhatók.


Tevékenységeink, a Komposztálás ünnepnapja hetében:

1.Szüretelésen vettünk részt. Szőlőt, birsalmát szüreteltünk.

- Vakondtúrást, talajlakókat figyeltünk meg.

- Avarban lépkedtünk.

- Megcsodálhattuk a természet csodálatos színvilágát.

- Erdei ösvényen haladtunk át, ahol oda nem illő szemetet találtunk. ( Műanyag palackok, fémdoboz, zacskók, stb. Megbeszéltük, hogy ezek az anyagok nem bomlanak le, káros a környezetünkre, veszélyes lehet az állatoknak. Tisztelni kell a természetet, tilos a szemét eldobása!)

- Útközben, terméseket, „kincseket”gyűjtögettünk.

2. Képalkotás

A kiránduláson gyűjtött termésekből, és a csoportban gyűjtögetett termésekből, alkotásokat készítettünk, mely a természettel való kapcsolatépítést erősítette. Lehetőséget adott, az esztétikai érzék, a szabad önkifejezés, a kreativitás kibontakozásához. Alkotás közben beszélgettek, kommunikáltak, felidézték a közös élményeket.

3. „Komposzt Bendegúz” készítése

A Komposztálás ünnepnapja, október 10. Ezen a napon van, Bendegúz névnap, ezért megalkottuk, a komposztünnep kabalafiguráját. Maradék tapétákból, újat alkottunk. Kalapokat, nadrágokat vágtunk közösen. A gyerekek megrajzolták a figurákat, és ragasztással, felöltöztették Bendegúzt. Megbeszéltük, mi a feladata, miért komposztálunk, miért fontos ez, Bendegúz számára, és a természetnek.

4. Komposzt Bendegúz almapalotája

A szüreten gyűjtött birsalmákból, és négyzet alakú falapokból, több szintes palotát építettünk. A falapok négy sarkára, négy alma került, az almákra újabb lapok és újabb almák, így épült fel, a többszintes almapalota. Kukacos almát is rejtettem az almák közé, hogy lehetőség legyen a rácsodálkozásra, felfedezésre, vizsgálódásra. Fontos volt a kézügyesség, az egyensúlyozás, a súlypont megtalálása a stabilitáshoz. Szociális készségeket is fejlesztettünk, a munka elvégzéséhez, a gyerekek együttműködésére, összedolgozására volt szükség.

5.Rovarvizsgálóval, nagyítóval, megfigyeléseket végeztünk

Az almapalota építésekor, kimászott egy kukac az almából. Közvetlen megfigyelésre, közvetlen tapasztalatszerzésre volt lehetőségünk. A kukacos almát kettévágtuk, újabb kukacot fedezhettek fel a gyerekek. Nagyítóval, és rovarvizsgálóval figyelték meg a kukac testét, mozgását.

6. Komposztálás, komposztgiliszta megfigyelés

Üvegbe, virágföldet, homokot, kerti földet, gyümölcsöt, és gilisztákat helyeztünk. Megfigyeltük a föld keveredését, a giliszták munkáját.

Beszélgettünk a komposztálás fontosságáról, a lebomló anyagokról, modelleztük, a természet körforgását.

A kísérlet után, a komposztládánkba helyeztük az átalakult földet, a gilisztákat is szabadon engedtük, megfigyeltük a komposztlakókat, és a kukacos almáinkat is ide borítottuk, a gyerekekkel közösen.

7. Rovar szálloda készítése

Régi dézsából, rovarszállodát készítettünk, avarral, apró ágakkal béleltük. A gyerekek gereblyézték össze a faleveleket, és bélelték ki, a beköltöző rovarok számára. Madárdalos óvoda vagyunk, szeretnénk, ha a tavasszal visszaérkező madarak, elfoglalnák, beköltöznének az odúba, és találnának rovarokat az udvarunkon. Ezt a játékos, munka jellegű tevékenységet, örömmel, kitartóan, és szívesen végezték. Nagyon lelkesek voltak, izgatottan várjuk a beköltöző rovar vendégeket.

8.Madártársas készítése

Készítettünk egy társas játékot, ahol a madarak szabályok szerint lépegethettek el a célig, ahol a meleg fészek várta őket. Szeletelt fakorongokat helyeztünk egymás mellé, a korongokon jelzések voltak. (kettőt előre, egyet vissza stb.)

A Komposztálás hetére tervezett tevékenységek által, megvalósult a mozgásfejlesztés, (téri tájékozódás, egyensúlyozás, mozgáskoordináció) beszédfejlesztés, (szókincsbővítés, kommunikáció segítése, beszédmegértés) szociális készségek fejlődése, (bizalom, együttműködés, összedolgozás) megismerő funkciók fejlődése, (emlékezet, figyelem, gondolkodási funkciók, érzékelés, észlelés).
 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja