SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szeresd jól!

Frank Orsolya [cikkei] - 2017-01-27
A szülőket csak hibáztatni szokták, képezni nem. Ezt Thomas Gordon mondta, a Gordon-módszer alapítója - és ezzel végképp feltalálta a szülőképzést. Merthogy képződni érdemes. A szülőség tanulható. Ösztöneink azt diktálják, úgy neveljünk, ahogy neveltek. Pedig ez nem mindig célravezető - nem mindig ez építi legjobban kicsinyeink személyiségét.
Szeresd jól!

Vajon mi kell ahhoz, hogy a gyermek kibontakozzon? Hogy a magból szép, egyenes gyümölcsfa nőjön, kerek, zöld koronával, amely ragyogó, gömbölyű almákat terem? Mi kell ahhoz, hogy ép személyiséget építsünk?
Azt látom, sok szülő bizonytalan, sok szülő érzi, hogy nem igazán talál utat… vagy túl sok utat talál egyszerre. Kósza, ötletszerű információfoszlányok terjednek mindenütt, egyik végletből a másikba csapnak, és nincs ott a kritérium: mitől igaz az egyik? Mitől lesz igaz a másik?

Pedig a szülőségről létezik megbízható tudás. Tudni lehet, hogyan épülnek egymásra a kisgyerek személyiségének rétegei. Tudni lehet, mi ennek a belső logikája. Tudni lehet, hogy az egyes korszakokban mi fejlődik a lelkében, az agyában, tudni lehet, hogy hogy mi a kevés és mi a sok, mi az, amit tényleg meg kell adni, mi a túlzás, mi a túlkényeztetés. Tudás van arról, hogy Neked hogyan kell viselkedned, hogy hogyan légy vele ahhoz, hogy ő a saját fejlődési energiájából, a saját lendületéből szépen ki tudjon bontakozni, ki tudja hozni, ami benne van. Tudás van arról, mit nevezhetünk egészséges személyiségnek, mi a cél.
És tudni érdemes, mert a tudás jobb, mint a bolyongás, jobb, mint a száz meg száz dilemma, amiben nem tudod, milyen elv szerint döntsél. Nem tudod, a nagyinak higgyél vagy az óvónőnek…

A Szeresd jól szülőképző program nem kész válaszokat ad a résztvevők szájába, és mégis kézzelfoghatóan segít.
Érteni és tudni: érdemes, mert eligazodsz, és tudni fogod, mit miért csinálsz, és mitől fog működni. De tudni nem elég: a tudás csak a térkép. Az úton neked kell végigmenni.
Aki betér a „Szeresd jól!” képzéseire, az megkapja a térképet és az iránytűt is... és megtanul a térkép alapján tájékozódni. De a gyermeket neked kell kézen fognod és az ösvényen végigvezetned, amíg elég nagy nem lesz ahhoz, hogy elengedd a kezét. Kézen fognod és végigvezetned biztos léptekkel, mert tudni fogod, merre van előre, tudni fogod, hogy mi a jó tempó, aminél nem kell se gyorsabban, se lassabban menni; hogy mit kell magatokkal vinni az útra…
Tudni fogod, hová tart az emberélet útja és mi kell ahhoz, hogy a kisgyerek majd biztos léptekkel, jókedvűen mehessen a maga útján. Ha elakad, könnyebben tudsz segíteni a gyermeknek, mert a kezedben lesz egy pár fontos térkép: a szeretet térképei.

A „Szeresd jól!”-t azért hívják „Szeresd jól!”-nak, mert tudom, hogy szereted őt. De az ember nagyon fejlett élőlény, elképesztően specifikus. Nagyon nem mindegy neki, melyik stádiumban mit kap tőled, hogy vagy vele és hogyan szereted. Ezért fontos, hogy „szeresd jól”.
Ehhez egy pár dolgot tisztázni kell, néhány alapelvet meg kell érteni – de érteni jó. Az „aha-élmény” nagy öröm. Jó érzés, amikor elkapod a fonalat és ráérzel a gyerek fejlődésének belső logikájára.
Annyi mindent tud ma már a tudomány a gyerekekről, a fejlődésről – ma, amikor be tudunk kukucskálni az agyba, amikor itt van a kezünkben kétezer év nevelési elmélete és a legmodernebb technikák... amikor kezd összeállni a kép!

A „Szeresd jól!” olyan elveket ad a kezedbe, amikkel megtanulsz magadnak jó válaszokat generálni. De nem csak elveket kapsz, nem főleg elméletet – konkrét lépéseket, számos tippet, trükköt, technikát, hogy ezen a kanyargós úton, a gyermeki fejlődés időnként rázós, csalóka terepén hogyan lehet a legsimábban, sérülésmentesen végigmenni. Hogy hol kell észnél lenni, hogy honnan ismered meg, hogy kanyarodik az út, hogy melyik szakasznak mi a titka.

A gyermeket jól szeretni munka, művészet, áldozat, és sokszor fájdalom is. De ha együtt beszélünk róla, hogy tőlünk, szülőktől mit követel, és végül hogyan térül meg az, ha jól szerettünk, akkor talán máris könnyebb lesz. 

Fotó: Crissy Pauley/FREEIMAGES

Frank Orsolya


Frank Orsolya
Pszichológus, családi kommunikációs szakértő

Pszichológus, Gordon-instruktor
CSALÁDI KOMMUNIKÁCIÓS TANÁCSADÁS ÉS TRÉNING

Miért nem értek szót a gyerekemmel? Miként őrizhetnénk meg a családi békét és a párkapcsolatunkat? Hogyan csinálhatnám másként, mint a szüleim? És mi az a Gordon-módszer?

Egyéni tanácsadás igény szerint, felmérő beszélgetéssel.
Érdeklődjön, tájékozódjon, jelentkezzen itt:
Elérhetőségeim:
E-mail: posta@arete.hu
Honlap: http://www.szeresdjol.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja