SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Útmutató nyári edzéshez: Ezeket a tanácsokat érdemes megfontolni

Családinet [cikkei] - 2024-06-26
A foci Eb-vel és a 2024-es Párizsi Olimpiai Játékok közeledtével egyre nagyobb sportlázban ég az ország. A magyar lakosság sportolási szokásai változatosak, elsősorban konditermes edzést, futást, sétát vagy labdajátékokat részesítünk előnyben. Ha viszont a nyári melegben a szabadtéri mozgást választjuk a sportközvetítések helyett, kiemelten fontos, hogy odafigyeljünk néhány dologra ahhoz, hogy ne ártsunk magunknak az edzéssel. A Budai Egészségközpont szakorvosa összefoglalja a mozgás jótékony hatásait, és tanácsokat ad a nyári sportoláshoz.
Útmutató nyári edzéshez: Ezeket a tanácsokat érdemes megfontolni

Az aktív életmódnak számos egészségügyi előnye van, és a fizikai mellett a lelki egészség egyik kulcsa is. A rendszeres, hetente több alkalommal végzett testmozgás segít megelőzni, illetve jelentősen csökkentheti bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. Ilyenek többek között a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, az agyi érkatasztrófa, a 2-es típusú cukorbetegség, a metabolikus szindróma, a csontritkulás, valamint a daganatos betegségek egyes típusai. A sport például így segíthet ezekkel kapcsolatban:

  • Szív- és érrendszeri egészség: az olyan mozgásformák, mint például a futás, úszás vagy kerékpározás, javítják a szív- és érrendszeri funkciókat, csökkentik a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát.
  • Testsúlykontroll: a sport segít a testsúly szabályozásában, megelőzve az elhízást és az ahhoz kapcsolódó egészségügyi problémákat, például a cukorbetegséget.
  • Izom- és csontszilárdság: az erősítő edzések, mint a súlyemelés vagy a saját testsúlyos gyakorlatok, növelik az izomtömeget és erősítik a csontokat, csökkentve a csontritkulás (osteoporosis) kockázatát.
  • Immunrendszer erősítése: a rendszeres testmozgás erősíti az immunrendszert, segítve a szervezetet a fertőzések elleni küzdelemben.

Nemcsak a testünkre, a lelkünkre és az agyunkra is hat a sport

Az aktív életmód a fizikai egészség mellett a mentális jólétünkre is rendkívül pozitív hatással van. A mozgás a közben felszabaduló endorfinok révén csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot, továbbá csökkenti a depresszió és a szorongás kialakulásának esélyét, javítja az alvásminőséget, növeli az energiaszintet és az önbecsülést is.

Nyári sportolás

„Kevésbé köztudott, de a rendszeresen és tartósan végzett testmozgás a szellemi képességek, a kreativitás, a problémamegoldó készség és a munkavégzés hatékonyságát is jelentősen növelheti az edzés hatására változó hormontermelésnek köszönhetően. A fizikai aktivitás – ami akár csak egy félórás séta is lehet a friss levegőn – ugyanis serkenti az agyi vérkeringést, ami javítja a koncentrációt, a memóriát és az általános kognitív funkciókat” – mondta dr. Bencze Ágnes, a Budapest Egészségközpont belgyógyász-kardiológus szakorvosa.

Ezenfelül a mozgás a szociális kapcsolatainkra is kedvező hatással lehet, hiszen a közös sporttevékenységek, mint például a csapatsportok vagy a fitneszklubok, lehetőséget nyújtanak a társas kapcsolatok kialakítására és erősítésére.

Nyári sportolás

Ezekre figyeljünk, ha kánikulában sportolunk

Nyáron különösen fontos odafigyelni a biztonságos sportolásra, mivel a magas hőmérséklet és páratartalom kihívást jelenthet a szervezet számára. A Budapest Egészségközpont szakorvosa a következőket tanácsolja:

  1. Figyeljünk a folyamatos folyadékpótlásra: a nyári hőségben rendkívül fontos a megfelelő folyadékbevitel, mivel ilyenkor akár a kétszeresére is nőhet a folyadékigényünk. Egy felnőttnek általában napi 2,5 liter folyadékra van szüksége, de melegben ez a 4 litert is elérheti. Sportolás előtt, közben és után is igyunk elegendő vizet vagy izotóniás italt, hogy elkerüljük a kiszáradást és a hőgutát. A szénsavas, koffeines és alkoholos italokat pedig kerüljük.
  2. Viseljünk megfelelő öltözetet: viseljünk könnyű, világos színű és laza ruházatot, amely jól szellőzik. Ne feledkezzünk meg az UV-szűrős napszemüvegről, a sapkáról vagy kalapról, és használjunk legalább 30 faktoros naptejet az UV-sugárzás elleni védelem érdekében.
  3. Válasszunk megfelelő napszakot: kerüljük a legmelegebb órákban, általában 11 és 16 óra között, történő edzést. Inkább kora reggel vagy késő este sportoljunk, amikor a hőmérséklet alacsonyabb. Nyáron érdemes fákkal teli, árnyas helyen edzeni, ezenkívül a biciklizés, az úszás és az egyéb vízi sportok is ideálisak, hiszen ezeknél a légmozgás, illetve a víz szintén hűsítő hatású.
  4. Fokozatosan terheljük magunkat: ha nem vagyunk hozzászokva a melegben történő edzéshez, fokozatosan növeljük a terhelést, hogy a szervezetünk alkalmazkodni tudjon a hőséghez. Fontos, hogy tekintettel legyünk a meleg miatt amúgy is igénybe vett szervezetünk teljesítőképességére és ne ilyenkor akarjunk rekordokat dönteni, illetve szokatlan megterhelést jelentő új mozgásformába kezdeni.
  5. Pihenjünk: figyeljünk a testünk jelzéseire, és ha szédülést, gyengeséget, hányingert vagy szívdobogás érzést tapasztalunk, azonnal hagyjuk abba a sportolást, és keressünk árnyékos, hűvös helyet, ahol megpihenhetünk. A folyadékot kis adagokban pótoljuk, és a felhevült testünket a végtagjainkra helyezett vizes textíliával óvatosan hűtsük le. A hirtelen, drasztikus hűtés veszélyes lehet, ezért azt kerüljük el. Ha állapotunk nem javul perceken belül, hívjunk orvosi segítséget.

Nyári sportolás

Az aktív életmód számtalan előnyt kínál mind fizikai, mind mentális egészségünk szempontjából. A rendszeres testmozgás hozzájárul az általános jólléthez, a hosszabb élettartamhoz és a jobb életminőséghez. Ne feledjük azonban, hogy a nyári hőségben különösen fontos a megfelelő óvintézkedések betartása, hogy a sportolás ne csak egészséges, hanem biztonságos is legyen.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja