SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi kell egy jó szülinapi bulihoz? 2. rész

Családinet [cikkei] - 2009-10-09
Hogyan készüljünk a bulira?
Mitől lesz jó a hangulat, mit játsszunk a gyerekekkel?
Mi kell egy jó szülinapi bulihoz? 2. rész

Előkészületek
A meghívókat saját elképzelés szerint el lehet készíteni akár számítógépen is. Ki lehet nyomtatni egy alapszöveget, ráragasztjuk egy kartonlapra, ezt saját fantáziánk  szerint díszíthetjük.
A menüből ne csináljunk gondot! Akinek van ideje és tehetsége hozzá, az elkészítheti otthon is a tortát. Ha kéznél van egy nagymama, az még jobb. 
Ne legyünk szégyenlősek: szervezzük meg, ki mivel tud hozzájárulni a bulihoz. Pl. az egyik család hoz egy doboz kekszet, a másik vesz a pékségben egy fél kiló pogácsát, a harmadik hoz egy nagyobb zacskó chipset, sós aprósüteményt, a negyedik gyümölcsöt, stb. Emellett mindenki vehet fejenként egy doboz gyümölcslevet, egy üveg üdítőt, ásványvizet. Készíthetünk még szendvicseket is, de ne vigyük túlzásba, lehet, hogy nem az evéssel fognak foglalkozni a gyerekek. Ha mégis gyorsan fogy, előkészített alapanyagokból (pl szeletelt sajtból, szalámiból) pillanatok alatt készíthetünk utánpótlást. 

Készítsük elő a terepet!
Próbáljuk úgy berendezni a lakást, vagy azt a szobát, ahol a buli lesz, hogy maradjon hely a táncra, mozgásos játékokra. A megterített asztalt el lehet helyezni a szoba falához közel vagy másik helyiségben. Az nem túl szerencsés, ha a társaság az ölében eszik, mert könnyen összekenik magukat és a lakást is. Az üdítőket is helyezzük biztonságba. A poharakat célszerű ellátni kis matricákkal vagy pohárjelölőkkel. Aki nagyon utál mosogatni az, vehet papír- vagy műanyag poharakat, tányérokat, eldobható evőeszközöket. (Azért a porcelán tányér mégis csak esztétikusabb.)
A szobát ki lehet dekorálni lufikkal, színes papírláncokkal, szerpentinekkel, poszterekkel, kartonra ragasztott újságkivágásokkal, ebben a gyermek is szívesen közreműködik.
Ha féltjük a szőnyeget, akkor csavarjuk fel, a takarítás is könnyebb lesz ezután, mert elég összesöpörni és felmosni. Tegyünk le a gyerekeknek ülőpárnákat, plédet, polifoamot, amin játszhatnak, hogy ne legyen hideg, kemény a felület.
Ha szőnyegpadló van, akkor egy kis tálban készítsünk elő enyhe mosószeres levet, körömkefét és néhány rongyot arra az esetre, ha kiborítanának valamit. Ha szemmel tartjuk a szobát, akkor valamennyire megelőzhetők az ilyen „balesetek”.

Álló lámpát, asztali lámpát, a nyitott polcokon elhelyezett törékeny dísztárgyakat érdemes ilyenkor elpakolni a szobából, vagy legalább bezárni szekrénybe.

Legyünk játékmesterek!

Mindenkinek van tehetsége és fantáziája hozzá...
Tehát kedves apukák, anyukák, nagymamák, nagypapák, egyéb rokonok, engedjétek játszani a bennetek lakozó gyermeket!

Néhány alapszabály, amikre érdemes odafigyelnünk, hogy mindenki jól szórakozzon a partin.
 - Ne terheljük túl a gyerekeket a különféle tevékenységekkel, mert nincs rosszabb, mint egy erőltetett foglalkozás.
 - A kisebb gyerekeket hagyjuk magukban tevékenykedni, ha látjuk, hogy szívesebben rajzolnának vagy építenének, babáznának egyedül. Kicsit segíthetünk nekik, hogy a kevésbé mozgékony vendégek is bekapcsolódhassanak a csoportos játékba.
 - Lehetőleg ne legyenek bonyolult szabályok és ne használjunk túl sok kelléket!

Kedvcsinálónak, íme néhány ötlet.
(Amíg jó az idő, a kert a legjobb helyszín.)

Kincskereső kalózok
Rajzoljunk egy térképet a lakásról és írjunk rá apró feladatokat (pl. számoljátok meg, hány kép van a falon, menjetek 12 lépést a konyha irányába) majd a kertben folytatjuk, ott további feladatokat helyezünk el, mondjuk az orgonabokor alatt. Ha végrehajtották az utasításokat, apró plüssfigurákat, kulcstartót, stb. fognak találni a megadott helyen.

Mini golf
A nagyobb szülinapi vendégek golfpályát készíthetnek deszkák, kartonpapír, üres dobozok és háló felhasználásával. Ütő lehet pl. régi esernyő, teniszütő. A labda pedig teniszlabda.

Nevetőzsák
Két-két gyerek bebújik egy-egy régi paplanhuzatba és úgy helyezkednek el a földön, hogy oldalvást legyen nekik a cél. Miután begomboltuk ezeket, felhangzik a startjel. Amint elkezdenek gurulni a zsákok, garantáltan nevetés fog felhangzani belőlük. Az a győztes páros, aki legelőször ér célba. Természetesen ezért „jutalom” jár. 

Folytatjuk!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja