SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit csináljunk tv-nézés helyett?

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-13
A WHO felmérése szerint a gyerekek harmada napi három órát vagy annál is többet tévézik világszerte. Rémisztő adat. A te csemetéd is állandóan a tévé előtt ül, ki se tudod robbantani a fotelból? Ha nincs ötleted, mivel csábíthatnád el őt a készülék elől, mi segítünk.
Mit csináljunk tv-nézés helyett?

Nem hiszem, hogy bármelyik szülőt a tévénézés veszélyeire kellene figyelmeztetni. Akár bevalljuk, akár nem, pontosan tisztában vagyunk azzal, mennyire káros a gyerekre nézve a sok tévézés. Egy felmérés szerint egy átlag gyerek 15 éves koráig közel 10.000 erőszakos jelenetet lát a televízió különböző csatornáin, és ezrek halnak meg a „szeme láttára”. Válogatás nélkül néznek meg mindenféle programot, mert sajnálatos módon a szülők nagy része babysitter helyett alkalmazza a készüléket. Akár tetszik tehát, akár nem, abban, hogy gyerekeinket a televízió neveli fel, mi magunk vagyunk a hibásak.

Csakúgy, mint minden rossz beidegződés kijavításához, ahhoz is sok idő és türelem, főleg pedig kitartás szükségeltetik, hogy csemetéinket leszoktassuk a tévénézésről.
Ha nem sajnáljuk erre az időt és az energiát, látványos sikereket érhetünk el. Íme néhány program, amit tévémentes estére ajánlok:

1. Porold le a társasjátékokat
Biztosan több társasjátékotok is van otthon. Ha nagy nehezen eszedbe jutott, a lakás melyik pontjára száműzted a soha nem használt dobozokat, itt az idő, hogy lefújd róluk a port és nemes versengésbe kezdjetek: ki nyeri a partit?
2. Hívj meg néhány barátot
Saját tapasztalat – és nyilván nem én találom fel ezzel a spanyol viaszt -, hogy a gyerekek egymás társaságában sokkal szívesebben vannak, mint a felnőttekében. Hívj át egy héten egyszer-kétszer néhány ovis társat, osztálytársat, és hagyd, hogy kötetlenül együtt legyenek! Hidd el, tévé nélkül is remekül fogják magukat érezni.
3. Engedd meg a gyerekeknek, hogy levegyenek minden párnát a kanapéról és építsenek egy erődöt.
Nagyon fogják élvezni, és ha te magad is bemászol a sötét bunkerbe hozzájuk, egyszerűen imádni fognak!
4. Rendezzetek csiklandozós partit!
Ha még a párnák is előkerülnek, és heves párnacsatába torkollik a dolog, az sem baj. A fontos, hogy együtt nevessetek.
5. Fedezzétek fel lakóhelyetek múzeumait, látnivalóit.
Egy-egy délutáni múzeumlátogatás felkeltheti a gyerekek érdeklődését különböző témák iránt. Még az sem kizárt, hogy elkezd utána olvasni, és csodák csodájára könyvet látsz a kezében!
6. Írjatok közösen levelet a család távol élő tagjainak
Rendezz egy családi levélírás-partit. És nem, nem használó e-mail, csak  toll, papír – emlékszel még rájuk? Ha a gyerekeid túl kicsik ahhoz, hogy egyedül írjanak, legyél az íródeákjuk. És ne felejtsétek el postára adni a leveleket!
7. Süssetek valamit együtt.
Szórakoztató elfoglaltság, és észrevétlenül arra is neveled a gyereket, hogy kivegye részét a házimunkából (sütés utáni rendrakás, takarítás).
8. Táncparti a nappaliban. Miért is ne?
9. Nézegessetek régi fényképeket.
Meséld el a fotók keletkezésének  történetét a gyerekeidnek, idézd fel   pici koruat, imádni fogják! Minden gyerek szereti azokat a történeteket, melyek róla szólnak. 
10. Esti séta, biciklizés együtt.
Hidd el, neked is jót fog tenni, nemcsak a gyerekeknek. Közben lehet beszélgetni, mondókákat sorolni, nevetni.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja