SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Arctorna kicsiknek

Családinet [cikkei] - 2010-11-15
Elképzelhető, hogy az arctorna még teljesen új fogalom néhányunk számára, nézzük meg, mit is jelent valójában.
Arctorna kicsiknek

A száj motorikájának tökéletesen kell működnie ahhoz, hogy a gyermek teljesen tisztán tudja képezni az egyes hangokat.
Az első életévben a szájizomzat leginkább a táplálékfelvétel által erősödik: először a szopással, majd a rágással. Ezért nagyon fontos, hogy a gyermeknek az első év végére már szilárd táplálékot is adjunk., pl. nyers répát, karalábészeleteket, kenyeret héjával. Az étel megrágásakor a gyermek ajkának, nyelvének, állkapcsának mozgatása mellett a rágás teljes koordinációját is begyakorolja, megtanul csukott szájjal enni.. Természetesen a beszéd is egyfajta szájgimnasztika. Cikkünkben azonban inkább olyan játékos gyakorlatokat írunk le, melyek „ügyesítik” az ajkak, a nyelv és az állkapocs használatát.
Ezeket a vidám gyakorlatokat valószínűleg szívesen végzi majd gyermekünk.


1. Gyakorlat: nyelvnyújtogató robot.
A kis „robotot” gombnyomással vezéreljük.. Ha finoman megnyomjuk a gyermek jobb fülcimpáját, akkor nyelvét a jobb szája sarkánál dugja ki. Ugyanezt végezzükk el a másik oldalon is. Ha megnyomjuk a gyermek orrát, akkor nyelvét a szája közepén dugja ki, felfelé tartja, mintha meg akarná nyalni az orrát. Ha megnyomjuk az állát, akkor lefelé irányul a nyelv. Amikor a gyermek mellére nyomjuk tenyerünket,, „kikapcsol” a robot, nyelve eltűnik a szájában, ajkait összezárja.


2. Gyakorlat: grimaszverseny
Minden gyerek viccesnek találja, amikor félelmetes, vagy mulatságos arckifejezést vesz fel, mellyel kiválóan erősíthető a teljes arcizomzat. Álljunk a tükör elé és vágjunk minél többféle „arcot”. Utánozhatjuk a gyerekünket, vagy ő minket, és kitalálhatunk tréfás neveket is az egyes arckifejezésekhez.


3. Gyakorlatok szívószállal:
Ez az egyszerű eszköz nagyon jó segítség a szájtornához.

Porszívó: kérjük meg a gyereket, hogy a szívószál segítségével szívjon fel könnyű dolgokat az asztalról és tegye bele egy tálba vagy dobozba. Felszívhat apró papírfecniket, vagy száraz borsót (itt vigyázzunk, hogy elég vékony legyen a szívószál ahhoz, hogy ne kerüljön bele a borsószem).

Bugyborékolás: amit evés közben nem szívesen látunk az asztalnál a gyerektől, azt most szabad neki. Belefújhat a szívószállal, mondjuk egy tál tiszta vízbe, de habot is készíthetünk egy kis babasampon segítségével, (csak ne szívja fel!).

Vatta-szlalom:
Rakjunk az asztalra, vagy a földre  akadálypályát építőkockákból. Tegyünk bele olyan akadályokat, amit meg kell kerülni, vagy ék alakú kockákból rámpát is készíthetünk. Több gyerek is versenyezhet. Egy vattapamacsot kell vezetni úgy, hogy a szívószállal fújják. Akár stopperrel is lehet mérni, ki halad végig gyorsabban.

Szappanbuborék-fújással is igen jól erősíthető a száj izomzata és gyakorolható a légzéstechnika.

Nem is gondolnánk, de ha sokat mosolyogunk egymásra, vagy ha vidáman nevetgélünk, azzal is tornáztatjuk a beszédhez szükséges izmokat.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja