SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megfelelési kényszerben szenvedő gyerekek

Puskás Viktória [cikkei] - 2011-03-08
Megfelelési kényszernek nevezzük azt a viselkedést, amikor egy ember azért tesz valamit, hogy egy másik elfogadja, szeresse, dicsérje. Ezt a tevékenységet próbálja minél jobban és jobban csinálni, amíg olyan szintre nem jut, hogy az értékrendje teljesen felborul. Arra az álláspontra jut, csak akkor lesz jó, csak akkor lesz sikeres és csak akkor ér valamit, ha a maximumot hozza ki magából, függetlenül attól, van-e tehetsége, kedve az adott tevékenységhez.
Megfelelési kényszerben szenvedő gyerekek

Számos családban előfordul legalább egy megfelelési kényszerben szenvedő ember. Azonban az én cikkem azokról a gyermekekről fog szólni, akik szüleiknek szeretnének megfelelni bármi áron. Ezek a gyerekek többnyire sikeresek valamiben: tanulásban, sportban, művészetekben, de nem elégedettek. Folyton többet és többet akarnak, hajtják magukat, mert kevésnek érzik teljesítményüket és többet akar kihozni belőlük a szülő. Ez önmagában nem volna probléma, de mikor a gyerek értékrendjének rovására megy, az már gond. Sok esetben az ilyen szülők saját magukat akarják megvalósítani gyermekükben. Elszalasztott vagy meg nem kapott lehetőségeket teremtenek a gyermek számára és nem veszik figyelembe, hogy gyermeküknek van-e kedve az adott dologgal olyan mélységig foglalkozni, ahogy elvárják tőle, ráerőltetik.

Sok lányt ismerek, akik nem vékonyak, nem kitünő tanulók, nem élsportolók, vagy nem zseninek kikiáltott zongoristák. Az átlag felett vannak, küzdenek, hajtanak, eredményeket érnek el, versenyeket nyernek... De még is romokban az önbecsülésük.

Ezek a gyermekek egy sikeres vizsga, vagy verseny után nem dicséretet kapnak otthon, hanem fejmosást... míg az edző, a felkészítő tanár és egyéb támogatók azt mondják "ezaz fiam, jó voltál" otthon a gyermek által második vagy sokadik helyet, a szülő kudarcként hisztériás rohamok közepette éli meg.

Mivel a szülő elégedetlen, a gyerek is az lesz saját magával szemben. Általában van egy kor, amíg a gyerek ad szülei szavára, az a helyes és az a jó, amit otthon hall. Hogy ez mennyire van rendjén, egy másik cikk témája is lehetne, de ebben az esetben bizony káros, mivel a szülő nincs meleglégedve utóda eredményével a gyermek sem lesz. Nem sikerhajhászásról van itt szó, hanem megfelelési kényszerről.

A gyerek talán örülne a kemény munkával elért 3. helyezésnek, vagy a 4,2-es átlagnak, de otthon veszekedés és elégedetlenkedés várja. Ettől kezdve a gyerek is úgy fogja fel a dolgot, hogy ő rossz, elrontotta, elszurta, még keményebben kell küzdenie. Nem számít, hogy nincs élete, talán barátai sem, a folyton elégedetlenkedő szülő csak azt súlykolja gyerekébe, hogy: kevés a teljesítménye, nem ad bele mindent, így nem fog elérni semmit, még még még.

Ezek a gyerekek dicséretet nem, vagy csak nagyon ritkán kapnak, pedig általános igazság, hogy a siker visz előre! Az ily módon elnyomott gyermekekben azonban semmiféle önbizalom nem fejlődik ki, mert otthon csak az elégedetlenkedést, a panaszt hallja.



Sok szülő nem is gondol bele, hogy gyermeke számára mennyit jelent a szava, még akkor is, ha ezt nem mondja vagy nem mutatja ki. Még is egy "undorítóan kövér vagy" jellegű mondatnak, vagy "ezzel az átlaggal csak utcaseprő leszel, te mihaszna" nagyon káros és téves értékrendet sugallnak.

Aki így nő fel, semmi mással nem lesz elégedett csak az első hellyel, de mivel nem lehet mindenki első, így a többség kudarcnak és elfuseráltnak fogja érezni magát, esetleg az egész életét.

Nem a középszerűségre akarom buzdítani az olvasókat, csak arra, hogy bizony, néha meg kell állni és megünnepelni a sikereket. Meg kell dicsérni a gyereket egy piros pontért, egy négyesért és egy versenyen való részvételért is.

Ha kövér, ösztönözni kell a sportolásra, ha pedig sportol bátorítani az edzésekre, de nem szidással. Semmit nem ér a maximalizmus, ha görcsösen akarják, abból csak stressz származik.

Van egy mondás miszerint nem a cél számít, hanem a megtett út. És azt hiszem ebben az idézetben van az én mondanivalóm lényege is: ha valaki úgy éri el a sikereket, hogy közben az önbecsülése romokban hever, ha nem hisz magában, ha vesztesnek érzi magát, mert nem hozta a szülők által támasztott kemény mércét, akkor hosszútávon az egész életére rányomja majd a bélyegét. Egy ideges, és önbizalomhiányos vesztes lesz, mert azt súlykolják belé, hogy semmit nem ér. A megerősítés szükséges, a legkisebb eredményt is jutalmazni kell, nem nagy dologra gondolok, de egy ölelés vagy egy "büszke vagyok rád" is sokat ér. Sokkal többet, mintha szemrehányások hadát zúdítanánk a gyerekre.

A 2011. februári cikkíró pályázatra beküldött írás.

Kép: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja