SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alvászavarok felnőtt - és gyermekkorban

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-08
Ha valaki nem tud nyugodtan átaludni egy éjszakát, a napja is fáradtan, néha nyűgösen telik. De nem csupán a felnőttek küszködnek alvásproblémákkal.
Alvászavarok felnőtt - és gyermekkorban

Az alvászavarok hátterében akár genetikai okok is állhatnak. Korábban a helytelen alvási pozíciókra, és a dohányzás, illetve a stressz miatti légzészavarokra vezették vissza. Egy londoni kórházban több mint kétezer pár vizsgálata során azonban kiderült, hogy az alvászavarral küszködők több, mint felénél az ok a génekben rejlik.

Az alvászavar nem csupán közérzetünkre van hatással, komoly problémákhoz is vezethet. Akár memóriavesztést, impotenciát is okozhat, emellett pedig ingerlékenységhez, illetve a koncentrálóképesség hiánya miatt akár balesethez is vezethet. Néhány esetben saját rossz szokásaink vagy tulajdonságaink gátolnak meg a helyes alvásban.

Néhány tipp felnőtteknek:

  • Rendszeresen végezzünk testmozgást. A szervezetet ellazítja, ellenállóbbá teszi. Már napi fél óra tornázással nyugodtabban aludhatunk.
  • Ne fogyasszunk kávét a késő délutáni órákban.
  • Estére mindig könnyű ételeket fogyasszunk.
  • Alakítsunk ki egy rendszert. Igyekezzünk minden nap ugyanabban az időben lefeküdni.
  • Ne használjunk altatókat. Egy ideig segítenek az elalvásban, később azonban nem csak függőséget okozhatnak, de a nyugodt alvást is meggátolják.

Az alvázavarok (vagy inkább kialvatlanság) kisgyermekes szülőknél a leggyakoribb. A babát időnként etetni kell, felsír éjszaka, így a szülő is többször ébred. A gyermek néhány hónap után már szinte egyértelműen jelzi álmosságát, s átszokik egy másik rendre; jobb esetben az éjszakát már végigalussza, s napközben is tart egy kis pihenőt. Fontos, hogy a szülők biztosítsák gyermekük számára a megszokott napirendet. A gyermekeket igyekezzünk minden nap ugyanabban az időpontban lefektetni és ébreszteni, így ugyanis kisebb eséllyel fordulhat elő alvászavar.

Fontos, hogy a megszokásokra alapozzunk. Úgy alakítsuk ki a fektetés rendjét, hogy az később se legyen terhes a szülő számára (pl. ne ölben ringatva altassuk el a nagyobb gyermekeket, mert ez később már kényelmetlen lesz). Mivel a gyermekek könnyebben felébrednek, a visszaalváshoz ugyanazt a megszokott rítust igénylik, melyet minden elalvás kísér. Ezért célszerű az esti mesemondás után arra szoktatni a gyermeket, hogy egyedül aludjon el, így a visszaalvás sem okoz később problémát. Fontos a szülők nyugodt hozzáállása, feszült hangulatban a gyermek sem tudja álomra hajtani a fejét.

Tippek gyermekes szülőknek
 

  • Első a türelem. Ha a szülő ideges, a gyermek sem tud elaludni.
  • Tartsuk magunkat a kialakított rendhez. Ha minden apró hiszti miatt megsajnáljuk a gyermeket, soha nem tud majd egyedül aludni.
  • Szerezzünk be egy kislámpát, vagy világító tárgyat, esetleg világító matricákat, hogy a gyermek ne legyen teljesen sötétben, így nem fog félni.
  • Igyekezzünk nem zajt csapni, ez ugyanis hátráltatja az alvást.
  • Igyekezzünk mindig ugyanakkor fektetni és kelteni a gyereket. Ezt még az óvodai szünidőben is jobb betartani, így nem lesz nehéz a visszaállás.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja