SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan kezeljük a könyörgést?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-07-14
"Anya vegyünk egy csokit!" "Nem, kicsim." "De légyszí!" "Nem." "De, légyszííííí!" "Na jó, de nem eheted meg vacsora előtt." "De légyszí, csak egy picit hadd egyek!" "Na jó, de csak egy falatot..." Veled is előfordult már?
Hogyan kezeljük a könyörgést?

Kevesen vannak, akik még gyermektelenül ne határoznák el, hogy a fenti jelenet náluk soha nem fog lejátszódni. (Hasonlóan ahhoz, hogy a gyerek nem fog köztük aludni, nem kap majd édességet, nem nézhet majd tévét, és a sor még sokáig folytatható.) Aztán telnek a hónapok és évek, a szülők egyre több elvüket adják fel, és egyszer csak elérkeznek arra a pontra, amikor azon kapják magukat, hogy a kis háromévesük sakkban tartja őket a könyörgésével.

A könyörgés magasabb szintű viselkedésforma, mint a hiszti, de a lényege ugyanaz. A kisovis már megtanulta, hogy ha el szeretne érni valamit, célszerű a „légy szíves” kifejezést használnia, ezért ezt veti be először az azonnali földre vetődés helyett. Persze ha a „légy szíves” kitartó, egyre idegesítőbb hanghordozással való ismételgetésével nem ér célt, a sírást is beveti az ügy érdekében.

A következő néhány tanáccsal szeretnénk segíteni azoknak, akik minél kevesebb bolti harccal szeretnék megúszni a kisgyerekkort:
 

Beszéljétek meg előre, mi várható!

Életszerűtlen lenne azt tanácsolni, hogy soha semmilyen vásárláskor ne kaphasson a kicsi semmit, de ha úgy döntesz, ma jöhet egy szelet csoki, azt közöld vele a vásárlás előtt. Célszerű lehet azt is lefektetni, hogy pontosan mit választhat (egy fagyit, egy dobozos üdítőt stb.) mert ezzel megelőzhetjük a „De csak még ezt az egyet!” – típusú könyörgéseket is.
 

Gondolkozz, mielőtt nemet mondasz

Sok szülő esik bele abba a hibába, hogy először automatikusan nemet mond, majd rádöbben, hogy igazából akár teljesíthetné is a gyerek kérését, ezért meggondolja magát. Ez a gyereknek nagyon hamar feltűnik, és ezzel megágyazunk a következő alkalommal való könyörgésnek.
 

A nem az nem

Nagyon nehéz, de érdemes rászokni, hogy a kimondott „nem”-hez tartsuk is magunkat. Csak az első néhány alkalmat kell kibírnunk. Ahogy a gyerek megtanulja, hogy könyörgéssel bármit elérhet, ugyanúgy hamar megszokja azt is, ha komolyan kell vennie minket. Ne foglalkozzunk azzal, ha az egész áruház minket néz a síró gyerek miatt. Ranschburg Jenő egyik legjobb mondása szerint a hisztiző gyerek látványa csak azokat botránkoztatja meg, akik maguk még soha nem neveltek gyereket, az ő véleményük pedig egyáltalán nem számít.
 

Fordíts rá osztatlan figyelmet!

Főleg otthon hajlamos az ember bármit megengedni, csak végre békén hagyják. Ebből a szempontból mindegy, hogy éppen főzöl, telefonálsz, vagy a volt barátod feleségének képeit böngészed a Facebookon, a lényeg, hogy nyugalomra vágysz. Ilyenkor többre megyünk, ha abbahagyjuk, amiben benne voltunk, leguggolunk a kicsihez, és nyugodt hangon elmagyarázzuk neki hogy a kérése miért nem teljesíthető.
 

Valós következmények

Ne fenyegessük a gyereket olyasmivel, amit úgyse fogunk megtenni. Egyértelmű, hogy nem lesz olyan, hogy „soha többet” nem megyünk a játszótérre, ahogy azt is komolytalan kilátásba helyezni, hogy rosszalkodás esetén kidobjuk a számítógépet az ablakon. Azonban az, hogy bizonyos viselkedés következményeképpen hazamegyünk a játszótérről vagy elmarad a beígért fagyizás tartható és hatásos módszer. Ha azonban kimondtuk, vegyük is komolyan! Ha órákon keresztül kifejezéstelen hangon ismételgetjük, hogy „Ha nem fejezed be, hazamegyünk”, de valójában nem történik semmi, csak a saját hitelességünket ássuk alá.
 

Ismétlődő kifejezések

Főleg nagyobb gyerekeknél lehet hatásos, hogy ha az első „nem” után folytatják a könyörgést, „robot üzemmódba” kapcsolunk. Nem megyünk bele a játékba, nem érvelünk tovább, hanem ugyanazt válaszoljuk. „Kimehetek játszani?” „Nem, már fürdésidő van.” „De légyszí!” „Megmondtam, hogy nem.” „Csak tíz percre!” „Megmondtam, hogy nem.” Lehet ez bármi, ami a szánkra áll, „Ne hozd fel még egyszer”, „Kérdeztél, én válaszoltam” stb., a lényeg, hogy ha elhatároztuk magunkat, ne bocsátkozzunk tárgyalásokba, és az első alkalommal való indoklás után ne hozzunk fel újabb és újabb érveket, mert nem biztos, hogy jól fogunk kijönni belőle.

Fotó: Nicki Dugan Pogue / flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja