SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így tanítsuk meg a gyerekeinket bocsánatot kérni

Edina Dózsa [cikkei] - 2020-03-24
Most azonnal kérj bocsánatot! Skandáljuk naponta többször, ha kisgyerek van a családban. Pláne, ha több is van belőlük. A civakodás mindennapi, de vajon ez-e a legjobb mód arra, hogy elsimítsuk a problémákat? Elsimítjuk-e ezzel egyáltalán? Nem biztos.
Így tanítsuk meg a gyerekeinket bocsánatot kérni


Hogyan van értelme a bocsánatkérésnek?

Kezdjük az alapoknál és tisztázzuk, hogy mi is a bocsánatkérés lényege. Néha nekünk felnőtteknek sem megy tökéletesen, hisz nekünk is azt tanították, hogy bizonyos esetekben kötelező a bocsánatkérés. Kérdés nélkül. Amit nem vitatok, de a mikéntje sokkal fontosabb, mint maga a bocsánatkérés. A képlet egyszerű: értsük meg, hogy mivel bántottuk meg a másikat, lássuk be, ha hibáztunk és tiszta szívvel, a sértett fél helyzetét átérezve fejezzük ki sajnálatunkat. Ha mindezt nem magunkban vesszük át, hanem át is tudjuk beszélni, már sokkal többet tettünk az adott helyzet megoldásáért, mint gondolnánk. Ráadásul a jó példa ragadós, ha a gyerekek ezt látják otthon, maguk is így cselekszenek majd.


Mit rontunk el mi, szülők?

“Kérj azonnal bocsánatot” mondjuk szülőként a legtöbbször, ha a játék hevében a nagyobb fellöki a kisebbet, ha elveszik egymás játékát, ha a kicsi tönkreteszi a nagy lego várát, ha csúnyán beszélnek egymással, ha szemtelenek velünk, és sorolhatnám még reggelig a példákat. Ez az a pont, ahol hibázunk. Abban az érzelmileg túlfűtött állapotban lehet, hogy csemeténk elrebegi, vagy üvölti, vérmérsékletétől függően, hogy “bocsánat”, de biztosan nem azért mondja, mert azt érzi, hogy rosszat tett. Parancsot teljesít. Ráadásul ebben a helyzetben senki sem érzi jól magát, se aki bocsánatot kérő, se az, akitől kérte. Mindenki vesztesnek érzi magát.


Hogyan tudjuk megtanítani a gyereket jól bocsánatot kérni?
 

1. Tanítsuk meg beszélni az érzéseiről

Legyen ez az első és legfontosabb lépés. Legyen képes arra, hogy kifejezze, hogy mit akar, mire van szüksége, és ugyanezt egymással is meg tudják beszélni, és hallgassák is meg egymást.

Eleinte mindenképpen szükség van ránk, szülőkre, hogy végigvezessük őket ezeken a beszélgetéseken.
 

2. Mindenképp várjuk meg, ameddig a haragja csillapszik

Ha egy gyerek még dühös, akkor leginkább arra van szüksége, hogy valaki meghallgassa, megnyugtassa. Csak ezután kezdjünk bele a helyzet megoldásába.
 

3. Ha már megnyugodott, bátorítsuk őt arra, hogy hozza helyre a dolgokat a testvérével

A harag, amilyen gyorsan jön, olyan gyorsan távozik is. Magunk is tapasztalhatjuk, hogy ilyenkor sokkal tisztábban látják a gyerekek a helyzetet és gyakran ők maguk is azt kívánják, bárcsak ne úgy történt volna a dolog. Ekkor segítsünk nekik abban, hogy ezt ki is tudják fejezni a testvérük felé.
 

4. Ha a gyerekünk bocsánatot akar kérni, hallgassuk meg őt

Ha még komor, vagy dühösnek tűnik, fogadjuk el, hogy a bocsánatkérésnek még nem jött el az ideje, még nem lenne szívből jövő. Ezt mondjuk is el neki, hogy addig nem kell bocsánatot kérnie, ameddig nem gondolja úgy. Nem kérünk tőle olyat, amiben nem hisz, mert attól nem lesz jobb a helyzet.
 

5. Segítsünk a megoldásban is

Ha gyermekünk ötlet nélkül áll előttünk, segítsünk neki a helyzet megoldásában. Pl. építsük együtt újra a tornyot, ami miatt veszekedtek, vagy a testvér kapjon egy saját tornyot, amit ledönthet, vagy egyszerűen csak öleljék meg egymást.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: lightwavemedia / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja