Hat praktika, hogy kisgyerekes szülőként túléljük az őszi-téli ruhamizériát
Családinet [cikkei] - 2023-10-27
Az elmúlt hetekben megtapasztalhattunk gyakorlatilag egyetlen nap leforgása alatt hármat a négy évszakból. Reggelente már csípős hidegek fogadtak minket, délelőttre azonban tavaszias időjárás köszöntött bennünket, hogy aztán a koradélutáni órákban az indián nyarat élvezhessük. Ember legyen a talpán, aki kilogisztikázza ilyenkor a gyermekek öltözködését. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, Montessori pedagógusnak azonban erre is vannak jól bevált praktikái.
„Az öltözködés ősszel nehéz és gyakran stresszes. Emellett – valljuk be – fárasztó is. A gyerekeknek túl sok döntést kell hozniuk a ruhadarabokkal kapcsolatban és azt is meg kell tanulniuk, hogy mi az oka annak, hogy reggel kabátban megyünk el otthonról, délután pedig pólóban jövünk haza” – magyarázza a szakértő. Hozzáteszi, a tapasztalás ilyenkor is nagy segítségünkre lehet.
Így oldjuk fel az öltözködés okozta problémákat ősszel
- Lépjünk ki a teraszra, vagy nyissuk ki az ablakot, hogy megtapasztalják, milyen az aktuális időjárás. Ezt követően nézzük meg az előrejelzést, hogy hány fok várható a nap folyamán. Magyarázzuk el, hogy a hőingadozás réteges öltözködést igényel.
- Tanítsuk meg a gyermekünknek a réteges öltözködés alkalmazását. Reggel, amikor elindul a napunk, fázni fogunk, ezért felveszünk egy melegebb nadrágot, egy rövid ujjút, egy hosszú ujjút, egy pulóvert és egy kabátot. Ha melegünk lesz, leveszünk egy réteget, ha fázunk, visszavesszük.
- A sapka használata kritikus pont szokott lenni. Fontos, hogy a gyermek saját testén keresztül szemléltessük azt, mikor kell felvenni és mikor nincs rá szükség. A testünkből a hó a talpunkból és a fejünk tetejéből tud távozni, ha bebugyoláljuk, nem fogunk fázni. A kicsiknél érdemes azt mondani: ha hideg a füled, kell a sapka, ha meleg, még nem kell felvenned, nincs rá szükség.
- Mindannyian eltérő hőérzettel és hőháztartással rendelkezünk, éppen ezért nem érdemes az alapján öltöztetnünk a gyermekünket, hogy mi mit érzékelünk. Ilyenkor különösen nagy szerepet kap a gyermekbe vetett bizalom, azaz az, hogy el tudjuk-e hinni, hogy melege van vagy éppen fázik.
- Ha fázós a gyermekünk, ne lepődjünk meg azon, ha az átlagosnál jóval több ruhát szeretne ilyenkor magára venni. Elképzelhető, hogy harisnya, nadrág, zokni, trikó, rövid és hosszú ujjú póló, pulóver, sapka, sál, kabát számára az ideális viselet. Ha ismeri a réteges öltözködés szabályait, le fog venni ezekből a nap során többet is, ha melege van.
- Ha kevésbé fázós a gyermekünk, elegendő lehet számára egy vékony zokni, egy laza melegítő, egy póló és majd viszi a kezében a kabátot, hogy felvegye, ha fázik, a sapkája pedig a zsebében lóg. Ő ugyanúgy fel fog venni több réteg ruhát akkor, ha úgy érzi, szüksége van rá.
Képek forrása: Pixabay
Családinet hozzászólások:
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: