SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

AZ ANYATEJES TÁPLÁLÁS VILÁGNAPJA - Augusztus 1.

Singola Edit [cikkei] - 2008-07-30
Sok csecsemő azért hal meg, mert nem jut anyatejhez. Ezért indította el az Egészségügyi Világszervezet és az UNICEF átfogó programját a csecsemők egészséges táplálása érdekében. A kérdés fontosságának hangsúlyozására 1992-től augusztus 1-je a Szoptatás világnapja.
AZ ANYATEJES TÁPLÁLÁS VILÁGNAPJA - Augusztus 1.
Az életben maradás alapvető feltétele a táplálékhoz jutás. A természet gondoskodott az emberről, hiszen amikor megszületik, egy olyan reflexet hoz magával, aminek segítségével azonnal tudja, mit kell tennie, hogy az éltető nedűhöz, az anyatejhez jusson. A baba önkéntelenül is megtalálja anyja mellét és a szopóreflex segítségével szívni kezdi a tejet.
Magunkkal hozzuk ezt az ősi ösztönt, úgy, mint az emlős állatok mindegyike, ebben az ember sem különbözik, hiszen az életért folytatott harc emberi tulajdonság is. A világ minden részén, minden kultúrában hagyománya van a szoptatásnak. Az anyatej és az anya testében végbemenő folyamat, amely során létrejön az anyatej, misztikus és tabu téma sok kultúrában. De a fontosságát mindenhol felismerték és nem kérdőjelezik meg. Bár a modern civilizáció és a divat és egyéb hatásokra a mai anyákban felmerül a kérdés, hogy jó-e a szoptatás, kell-e, ha igen, meddig, nem káros-e a gyerekre, nem hízik-e el a kismama, ha szoptat…?

Hogy a sok szopástól gyermek ostoba lesz,
Könnyelmü anyának a gondolatja ez.
Ki az anyatejből minél többet kivett,
Az lesz legerősebb testileg, lelkileg.
      Vajda János

Nem lenne szabad szkeptikusnak lenni ebben e témában, hiszen mi sem egyszerűbb és egészségesebb az anyatejnél. Nem beszélve arról a fontos momentumról, hogy az anya-gyermek kapcsolatnak nincs jobb elmélyítési módja, mint a szoptatás, amikor csakis kettesben és igazán testközelben lehet az édesanya és a kisgyermek.

Álljon itt néhány tudományosan is megalapozott állítás a szoptatás előnyeiről:

• Az anyatej a csecsemők számára a legmegfelelőbb tápanyagokat tartalmazza

• Az anyatejet a csecsemő könnyen emészti meg
• Az anyatej antitesteket tartalmaz, melyek a csecsemő betegségekkel szembeni ellenállását növelik
• A szoptatás során intim anya-gyermek kötődés alakul ki
• Csökkenti az allergiás, légúti és bizonyos bőrbetegségek (pl. ekcéma) kialakulására való hajlamot
• Segíti a bélműködést, minimálisra csökkentve az emésztőrendszeri megbetegedések kockázatát
• A szoptatott gyermekek idegrendszeri fejlődése kimutathatóan jobb az érzékelés, észlelés és mozgáskoordináció területén
• A szoptatás elősegíti a fogazat egészséges fejlődését
• A szoptatás minimalizálja a gyermekkori elhízás kockázatát
• A szoptatott csecsemők esetében a halandóság alacsonyabb értéket mutat
• Az anya szempontjából a szoptatás előnyös a mell és petefészekrák megelőzése szempontjából
• Az anyai önbizalom és énkép erősödik, ami a lelki egészség és kiegyensúlyozottság szempontjából nagy jelentőséggel bír
• Kimutathatóan csökken a II. típusú (későbbi életkorban) cukorbetegség kialakulásának kockázata
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja