SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

2013. május 1-től módosult a KRESZ!

Családinet [cikkei] - 2013-05-14
Pár napja (május 1-én) lépett érvénybe a legújabb KRESZ-szabályokat módosító rendelet. A hatályos törvény alapjában véve a gyermekek védelmét segíti elő.
2013. május 1-től módosult a KRESZ!

A Kormányrendelet a meglévő „gyermekszállítás” szabályát konkretizálja, illetve azt, hogy járművünkkel hogyan előzhetünk meg egy ilyen táblával megjelölt buszt. Aki kíváncsi erre az új, elsejétől életbelépett módosításra, az a Magyar közlöny 71. számában, az 50704-50705. oldalon olvashat bővebben.
 

1. ábra

A gyerekeket szállító busz, iskolabusz elején és hátulján egy 40x40 cm-es, sárga alapon fekete gyerekeket ábrázoló tábla lesz elhelyezve (1. ábra), amely vagy fényt bocsájt ki, vagy pedig megvilágított, ami az álló busz környezetében gyermekek felbukkanására, megjelenésére figyelmeztet. Ha ilyen álló buszt látunk, az azt jelenti, hogy a gyermekek be- és kiszállása várható, és az autóbusz vészvillogójának működéséig kikerülni - ha párhuzamos közlekedésre nem alkalmas az útszakasz -, mellette elhaladni tilos!

A buszöbölből kiálló, megkülönböztetett táblával ellátott buszra, iskolabuszra is ugyanaz a KRESZ szabályzat vonatkozik elsejétől lakott területen belül, mint pl. a menetrend szerinti járatokra, miszerint segíteni kell a megállóhelyről való elindulásukat.

2. ábra

Ha egy piros keretű, háromszög alakú „gyerekek léphetnek az úttestre” (2. ábra) táblát látunk kihelyezve, alatta kiegészítő táblával, akkor a kiegészítő táblán szereplő távolságon belül csakis 30 km/óra sebességgel lehet hajtani.

A lakó-pihenő övezetbe való behajtás, és a megállást tiltó szabályok is módosulnak, valamint új szabályzat vonatkozik a mozgáskorlátozottak által vezetett, illetve az őket szállító közlekedési járművekre is.

A járdán megállás szabályai is változtak a gyermekek életének megóvása érdekében. Mostantól az iskolabuszok, illetve a gyermekeket szállító buszok, akkor is megállhatnak a járdán, ha ezt közlekedési tábla, vagy útburkolati jel nem engedélyezi, de csak akkor, ha

  • a jármű a járda szélességének legfeljebb a felét foglalja el,
  • a járdán a gyalogosok közlekedésére legalább 1,5 méter szabadon marad,
  • a jármű tengelyterhelése az 1000 kg-ot nem haladja meg.
     
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja