SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tüskés szerelem

Kókai Kata [cikkei] - 2005-08-03
A kaktuszimádók tudják csak igazán, mekkora csoda az első bimbó megjelenése, a színpompás virágok tündöklése.
Tüskés szerelem

Tüskés és vad kinézetű növények, mégis a lakás, vagy a kert pompás díszei lehetnek. Az élővilág félelmetes, mégis varázslatos növényei mintegy 100 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Eredetileg cserjék voltak, az esős, hűvösebb időjárási körülmények között, majd a sivatagosodás, a melegedő idő miatt külsőt változtattak, s alkalmazkodtak a környezeti viszonyokhoz. Külsőjük megkeményedett, s leveleik helyett tüskék keletkeztek.

Rendkívüli vízmegkötő képességüket több népcsoport is felfedezte, s kihasználta. Egyes fajok ehetőek, így táplálékként szolgáltak, más fajokból víz nyerhető. Néhány kaktusz hallucinogén anyagokat tartalmaz, melyeket rituálék során használtak, illetve néhány faj a kaktuszpálinka alapanyagául szolgál.

Kaktuszok ültetése

Tévedés, hogy a kaktusz egyáltalán nem igényel vizet vagy tápanyagot, s csak sivatagi környezetben él meg. A sivatag, bár élettelennek tűnik, termel bizonyos mennyiségű humuszt, melyekben az állatok nyújtanak segítséget. Ráadásul a kaktuszok egy része nem csupán a sivatagban, hanem hegyekben is megtalálható. Ma már boltokban is találhatunk olyan földkeveréket, melyet kifejezettem kaktuszok számára állítottak elő. Házilag trágya vagy komposzt, kőzetanyag (a keverék 50 %-a), és lombföld keverékéből állítható elő a kaktuszok számára ideális talaj.

Védelem a kártevőktől

A legyek és szúnyogok miatt a lakásban sincsenek teljes biztonságban kaktuszaink. A lakáson kívül tartott növények könnyebben kezelhetők különböző vegyi anyagokkal, a benti kaktuszok azonban (főként a gyerekek miatt) nem szórhatók be bármilyen anyaggal. Utóbbi esetben célszerű a károsodott növényrészt eltávolítani, illetve a kártevőket lesöpörni. Természetes módszerrel is elpusztíthatók a kártevők; a dohánylevélből, fokhagymából, csalánból készült főzetek, illetve az alkoholos lemosás is segíthet.

Öntözés

A legtöbb kaktuszfajt ugyanolyan módszerrel locsolhatjuk. Teleltetés idején havonta csupán egyszer kapjanak egy kevés vizet. Nyáron, a növekedés idején 2 hetente merítsük bele vízbe, mintegy 3 másodpercig. A víz legyen normál hőmérsékletű, általában nem szükséges külön tápoldattal keverni. A legjobb tápanyag az állott esővíz, mely a csapvízzel szemben nem tartalmaz pl. klórt.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja