SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szobanövény ápolási kalauz

[cikkei] - 2004-03-01
Növényeink - hozzánk hasonlóan - alig várják már, hogy újra kiviruljanak és teljes pompájukban tegyék szebbé környezetünket. Segítsünk nekik ebben!
Szobanövény ápolási kalauz

Ha elolvad a hó - és remélhetőleg nem is esik több idén, bátran  nekiállhatunk szoba és erkélynövényeink felfrissítésének.

Elkezdhetjük átültetni a szobanövényeket. Nem kötelező! Viszont, ha a cserepet felemelve, a kis lyukon  bőszen kunkorodik ki a gyökere, akkor mindenképpen. Hiszen kinőtte a cserepet. Fogjunk egy mérőszalagot, mérjük meg a cserép átmérőjét. Ez azért fontos, mert praktikusan egy számmal, de kettőnél semmi esetre se  nagyobb cserépbe kell átültetni. A cserepek számozása megtévesztésünkre, eleve kettesével megy pl. 12-es,14-es - ez logikusan csak eggyel nagyobbat jelent.

A nagy, nehezen mozgatható dézsákból ugyancsak nem kell kötelező jelleggel átültetni a növényt. Ha azonban már régi a földje, célszerű kiemelni. Gyökerét, mely valószínűleg teljesen körbenőtte kissé levágogatni, körbe és a tetején lesöprögetni róla a földet és új, friss földágyba visszatenni.

Ha végképp nem akarunk, vagy nem tudunk hozzányúlni, már az is hatásos, ha csupán a föld fölső egy centijét kikanalazzuk és a helyére új földet teszünk.

Aki nem akar a különböző földtípusokkal foglalkozni, vagy az adott növény nem is olyan válogatós, annak ajánlom az általános virágföldet. Még egy növényem se panaszkodott rá. 

Az átültetés előtt - én utána szoktam - zuhanyozzuk le a növényeket, hadd lélegezzenek jó mélyeket a friss tavaszi levegőből.

A pincében, előtérben stb. teleltetett muskátlik és leanderek is kikerülhetnek a szabadba, amint az éjszakai hőmérséklet nem süllyed öt fok alá. Van szakkönyv, amely a kihelyezést a fagyosszentek utáni időre teszi, de tekintettel arra, hogy ez május 12-13-14. elég, ha azidőtájt odafigyelünk rájuk. Be lehet esetleg zacskózni, vagy újságpapírozni őket, ha minden kötél szakad, de addig is, hadd virítsanak már a helyükön.

A munskátlit, leandert vissza is kell vágni! Ne sajnáljuk eltávolítani a felkopaszodott, vagy a muskátlinál télen kinőtt kis satnya hajtásokat. Gondoskodásunk eredményeképpen jön helyettük bőven új.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja