SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Belefulladt egy kétéves kislány a kerti medencébe Pilisen

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-06-20
A kislány életéért hosszasan küzdöttek, de már nem tudták megmenteni. Szakértők figyelmeztetnek az otthoni medencék veszélyeire: felhevült testtel sose menjünk vízbe, a gyereket ne hagyjuk felügyelet nélkül a víz mellett, tanítsuk meg forogni és felrúgni magát, és ha baj van - és azonnal kérjünk segítséget.
Belefulladt egy kétéves kislány a kerti medencébe Pilisen

Belefulladt a kétéves kislány a kerti medencébe

A Magyar Gyermekmentő Alapítvány budapesti egységét vasárnap riasztották Pilisre egy kétéves kislányhoz, aki a kerti medencébe esett. Az alapítvány hétfőn közölte a Facebook-oldalán, hogy a kislány életét már nem sikerült megmenteni. 

Hozzátették, hogy nem ez volt az egyetlen eset aznap, amikor kerti medencés baleset miatt kellett segíteniük. Balatonszárszón egy hároméves kisfiút húztak ki a medencéből, őt még időben sikerült kimenteni. 

Az alapítvány felhívta a figyelmet arra, hogy a kerti medencés balesetek többsége akkor történik, amikor a felnőttek a házban tartózkodnak, a gyerek pedig valahogy kilopózik. Egy pillanatnyi figyelmetlenség azonban a gyerek életébe is kerülhet. 

"Javasoljuk, hogy a kerti medencéket, tavakat kerítsék körbe vagy fedjék le, amikor használaton kívül vannak, vagy zárják kulcsra a bejárati ajtókat, földszinti ablakokat" – írták a posztban.


Gyógymedencében fulladt meg egy hétéves kislány

Karcagon tavaly nyáron a gyógymedencébe fulladt bele egy hétéves kislány. Szülei elmentek a büfébe, addig kislányukat a gyerekmedencében hagyták. Ő azonban átment a mélyvízbe. Az úszómesterek vették észre és húzták ki őt, de már nem tudták megmenteni az életét. 


Öt percig volt víz alatt a másfél éves kisfiú

Csodával határos módon túlélte a másfél éves Elijah, hogy 5 percig volt víz alatt. A szülők azt hitték, hogy a gyerekek a szobájukban alszanak, ők azonban felkeltek és kiszöktek a kertbeírja a DailyMail.

Kamera is rögzítette, ahogy bement a kétéves Jaelyn, majd követte a másfél éves Elijah. Amikor a kisebbik elmerült, kétéves unokatestvére elindult szólni a felnőtteknek. A kert felé mutatott és azt mondta: "Elijah" - mesélte a vízbe esett kisfiú anyukája.



 

A kicsi el volt kékülve, a nő azonnal hívta a 911-et, amíg a húga újraélesztéssel próbálkozott. Csodával határos hamar mutatott életjeleket és mindenféle károsodás nélkül megúszta, hogy 5 percig volt víz alatt. 


A medencében való fürdés szabályai

A statisztikák szerint a balesetek kétharmada medencében történik. Pár óvintézkedéssel viszont ezek elkerülhetők lennének. Dr. Kőnig Róbert gyereksebész szerint sok baleset megelőzhető, ha betartjuk a következőket. 


Felhevült testtel ne!

Az egyik legfontosabb szabály, ami mind a medencés, mind az élővizes pancsolásra igaz, az az, hogy felhevült testtel sose ugorjunk bele a vízbe.

”Ha fel van hevülve a testünk, és az arcunkat a vízbeugráskor nagyon hideg víz éri, akkor búvárreflex alakulhat ki, ami szívritmus zavart okoz. Egy másik reflex pedig, úgynevezett Kratschmer reflex gégegörcsöt okoz” – mondja a gyerektraumatológus.

Hozzáteszi, hogy mindezt azzal tudjuk megelőzni, hogy mielőtt bemegyünk a vízbe, megmossuk vagy lefröcsköljük az arcunkat vízzel.


Sose játsszon egyedül víz mellett!

medencében játszikArek Socha képe a Pixabay-en

A szakértő szerint a másik fontos szabály, hogy a gyerek sose játsszon egyedül a víz közelében. Mindig legyen mellette egy felnőtt, aki vigyáz rá.

”Ha kint van a gyerek és nincs letakarva a medence, akkor az olyan, mintha a vízben játszana. A medence letakarása pedig ne egy ponyva legyen, mert az nem védi meg, ha beleesik a gyerek. Vagy kerítésre, vagy egy olyan fedőre van szükség, amire ha rááll, akkor sem esik bele a vízbe.”
 

Tanulja meg felrúgni magát és forogni!

vízbe ugrik

moerschy képe a Pixabay-en


Ha úszni még nem is tud a gyermek, fontos megtanítani neki azt, hogy bele tudjon ugrani a vízbe és fel tudja magát rúgni, hogy levegőt vehessen.

”Ilyenkor, ha felrúgja magát, akkor tud segítségért kiáltani. A másik, amit érdemes megtanítani, az pedig az, hogy tudjon körbe forogni 360 fokban. Így tud orientálódni, hogy merre kiabáljon” – hívja fel a figyelmet Dr. Kőnig Róbert.

A szakértő hozzáteszi, hogy a gyereknek azt is meg kell tanulnia, hogy tud létra vagy lépcső nélkül kimászni a medencéből. A legtöbb baleset ugyanis úgy történik, hogy beesik egy játék és utána akar ugrani. Ha ezeket a képességeket segítünk elsajátítani, akkor sok bajtól meg tudjuk óvni gyermekünket.


Azonnal kérjünk segítséget!

A fulladás és a vízi balesetek ellátása nem egyszemélyes. A gyerektraumatológus azt javasolja, hogy kiabáljunk segítségért. Amíg pedig ki nem érkezik a mentőegység, addig kezdjük meg az újraélesztést.

Indexkép: congerdesign képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja