SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vidámság télen

Családinet [cikkei] - 2006-12-06
10 jó tanács hogyan legyünk vidámak a hideg napokban is
Vidámság télen

Az idei kellemes, hosszú ősz után nemsokára itt a tél, s vele együtt megérkeznek a hideg napok. A nappalok egyre rövidebbek, reggel sötétben kelünk, este sötétben megyünk haza a munkahelyről, ami nyomot hagy legtöbbünk hangulatán is. Ilyenkor aztán hazaérkezvén gyakran kedvetlenek, fáradtak vagyunk, s első utunk a hűtőszekrényhez vezet. Ez azonban nem megoldás! Íme tíz jó tanács, hogyan őrizzük meg jókedvünket a téli időszakban, s közben vigyázzunk vonalainkra is.

 

1. Ne kényelmesedjünk téli időszakban sem! Igaz, hogy a sok ruha többet takar, mint nyáron a bikini, de fizikai aktivitásnak fontos szerepe van. Mozogjunk minél többet, hiszen a mozgás boldogsághormonokat szabadít fel az agyban, segít a stressz levezetésében, és serkenti az anyagcserét is.

 

2. Táplálkozzunk változatosan! Együnk élvezettel, naponta többször s ne habozzunk kipróbálni új ételeket! Törekedjünk a kiegyensúlyozott étkezésre - a helyes táplálkozással a munka is jobban megy, és szárnyakat adhatunk hangulatunknak, különösen, ha B-vitaminokban gazdag ételek ezek, mint pl. az olajos magvak, a tej és tejtermékek, a káposztafélék és a halak melyek mindegyike a téli időszakban is rendelkezésünkre áll.

 

3. Vészhelyzet esetén a csokoládé majszolása helyett inkább válasszunk az összetett szénhidrát tartalmú ételeket, mint például a tésztát, amelyek szintén jó hatással vannak a kedélyállapotra, de az édességekkel ellentétben tartósan megemelik a vércukorszintet, így hosszan biztosítják a nyugalom érzését. A tojásos tészták pedig sajátos összetételüknek köszönhetően még több vitaminnal, ásványi anyaggal látják el a szervezetet.

 

4. Igyunk meg naponta legalább 1.5-2 liter folyadékot (vizet, ásványvizet, rostos zöldség- és gyümölcsleveket, tejtermékeket)! A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel nemcsak nyáron fontos, hanem télen is. A csökkent folyadékbevitel okozhat nyugtalanságot, rossz közérzetet, ezért érdemes gondot fordítania annak megfelelő minőségű és mennyiségű pótlásáról. A koffeint és alkohol tartalmú italokat azonban kerüljük, vagy mérsékeljük, amelyek ahelyett, hogy szomjunkat csillapítanák, vizet vonnak el a szervezetből.

 

5. Aludjunk eleget! Az alvás alatt regenerálódik szervezetünk, s reggel kipihenten sokkal szebb színben látjuk a világot.

 

6. Ne felejtsünk el nevetni! A tiszta szívből jövő nevetés fokozza életörömünket, elégedettségünket. A mosolygás olyan üzenetet küld az agynak, amely arra ösztönöz, hogy boldogsághormonokat termeljen. Próbálja ki, ha mosolyog, visszamosolyognak Önre!

 

7. Kényeztessük magunkat – menjünk szaunába! A szaunázás nemcsak erősíti a szívet és a keringést, hanem a megfázás ellen is véd. Különösen a téli hideg időszakban kellemes, s utána újjászületve folytathatjuk napunkat, de ebben az esetben se feledkezzünk el a folyadékpótlásról. A szaunát, méregtelenítésre, rekreációra használjuk, ne fogyókúrára.

 

8. Napi fél órát szenteljünk a kikapcsolódásnak! Hallgassunk zenét, olvassunk, meditáljunk, foglalkozzunk csak magunkkal, amit egy kellemes tea elfogyasztásával, nyugtató illatok belélegzésével tehetünk teljessé. Ilyen az ánizs, a bazsalikom, a majoránna, az oregano, a zsálya, a citromfű, a kapor, a babérlevél, a teák közül a kamilla, a hársvirág, a menta. Már maga a teakészítés is eltereli a figyelmet a gondokról, de halk zene mellett az elfogyasztása még relaxál is. Használjuk ki ezt a rövid időt, hogy mind testileg mind lelkileg feltöltődjünk.

 

9. Töltsünk minél több időt a szabadban! A friss levegő serkenti a vérkeringést, aktiválja az agyat, és javítja kedélyünket. Egy hosszú séta párunkkal nemcsak rózsássá teszi arcbőrünket, hanem velünk is csodát tesz. A mozgásra termelődött endorfin nyugtatólag hat, csökkenti az izomfeszültséget, és a vérnyomást is.

 

10. Fő a pozitív gondolkodás! Élvezzük az életet, és varázsoljuk tudatosan boldoggá napjainkat. Ne hagyjuk, hogy ránk nyomja bélyegét a rossz időjárás, vagy mások rossz hangulata. Az éltünket és benne játszott szerepünket magunk alakítjuk ki, s találjuk meg mindenben, ami örömet okoz számunkra!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja