SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Harcsavadász

[cikkei] - 2004-02-18
Nem vagyok nagy horgász, de szeretem a vizet és a csendet és ez elég is ahhoz, hogy néhanapján felizgassam a halakat, mert hát nagy harcsavadásznak hiszem magam és elvétve szerencsém is van. Harcsát -épp úgy mint minden más halat-, mindenhol jó fogni, de legjobb a folyóból, mert az jobbra balra "végtelen" és hát ebből kifolyólag minden előfordulhat és elő is fordul.
Harcsavadász

Amíg egy horgásztóban egy - egy nagyobb példánynak minden rendes horgász személyes ismerőse, vagyis mindenki tud a létezéséről, addig mondjuk a Dráván senki nem sejtheti, mikor kerül elő egy nagyobb, esetenként akár 80Kg-os élő zabagép. Mert hát valljuk be őszintén egy ekkora test bizony termel rendesen. Igaz nem válogatós, fogtam én már olyan harcsát, aminek a gyomrában, kekszes zacskó, egy sport táska füle és egy bolha nyakörv volt. ( A kutya aki viselte, biztos nem úgy dobta a vízbe. ) Szóval eszegetnek ezek a hal óriások és a természet így is alkotta meg őket, hogy ezt tegyék mert az egész hal egy hatalmas szájjal kezdődik. Egy ötven kilós harcsának már vödör nagyságú a szája és vödörszámra eszi a halakat is.

Aki rászán egy éjszakát, a vízparton sok csodával találkozhat, igaz némelyikről nem is tudja, hogy csoda. A parton az embernek az az érzése, hogy a folyó kifelé, a fák, bokrok meg befelé igyekeznek, ebből aztán az lesz, hogy a lombok akár két-három méterre is behajolnak a víz fölé. Ezekről aztán mindig potyog valami a vízbe és ezt tudják az apró halak is és erre várva ott úszkálnak alatta. Ezt viszont a harcsa tudja és mint az árnyék úszik alájuk és szép komótosan - hatalmas száját kinyitva - egyszerűen beszippantja őket vízzel együtt. És ha most azt hiszi valaki, hogy a kishalak fejvesztve menekülnek, az téved. Három perc múlva már ugyanúgy ott vannak és nem hiányzik nekik senki, pedig bizony kevesebben vannak.

Tavasszal, amikor a harcsa lerakja az ikráit a víz alatti sűrű gyökerekre egy üregben, ott marad és vigyáz rájuk. A harcsavadászok ezért többek között sügért használnak csali halnak, mert a sügérről még a harcsa is tudja: szereti összeszedni a halikrát. Vannak különösen kedvelt ívó helyek, ahol sorban állnak a harcsák, ezért történhet meg, hogy egy helyről ilyenkor napok alatt több igen nagy példány is horogra akad.

Ha valaki most tiltakozik, hogy szegény állatok, meg hogy micsoda barbár dolog..., annak üzenem, a harcsát nem kell félteni, bizony sokszor ő kerül ki győztesen, és egy ilyen esetből sokat tanul, ezért is tud megnőni akár 100 kilósra is. Ezek azonban már igen óvatosak és elképesztő dolgokra képesek. Nem is tudom, ki tudnám e fogni és minek is, mikor már a tíz kilósat is legszívesebben visszadobnám, de nem tehetem, mert az ősi vadász ösztön ugyebár.... Meg aztán, mégis csak én vagyok a nagy harcsavadász.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja