SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az elfelejtett csodahajnalka

Családinet [cikkei] - 2004-05-16
Az apró csövecskés vörös majd narancs- végül krémsárgára változó virágú mina, csodahajnalka vagy csillaghajnalka (Ipomoea lobata, Mina lobata) a burgonyafélék (Solanales)rendjébe, a szulákfélék (Convolvulaceae) családjába tartozik. Mára szinte eltűnt a piacról, pedig dekoratív levelei, és virágai, gyors fejlődése és igénytelensége miatt sok kertbarát, kertész kedveli.
Az elfelejtett csodahajnalka

A nemzetség

Az Ipomoea nemzetség mintegy 500 fajt számlál. Nem csak az Amerikai földrészen honos, hanem megtalálható Ázsiában, Dél-Afrikába, Nyugat-Indiában is. A nemzetségnév a görög eredetű ips és homoios szavakból származik (féreghez hasonló), és a növények kúszó voltára utal, bár nem mindegyikük kúszónövény. Nemcsak a hajnalkák, hanem például a batáta - édes burgonya- is idetartozik. Sok a gyomnövény is köztük, de leginkább a mutatós virágú futónövények ismertek, gondoljunk csak a nálunk közismert kerti hajnalkára.
A csodahajnalka bemutatása

A csodahajnalka eredeti élőhelyén, Mexikóban illetve Dél-Amerikában évelő. De nálunk a hideg telek miatt csak egynyáriként tartható. Gyorsan fejlődik, akár 5 m magasra is felfut. Egy száron fürtben 12 virág fejlődik. Apró, csöves virágai bimbós állapotban pirosak, majd színük narancssárgára vált, és elvirágzáskor fehér, sápadt sárga színt öltenek. Ezért egy száron három virágszín fordul elő az elnyílás sorrendjében. Virága több napig él, de a hajnali órák után összecsukódik. Késő nyártól az első fagyokig virágzik. Háromkaréjú, sötétzöld levelei is impozánsak.



Tartás

Könnyű tartani, és remekül mutat falra, pergolára futtatva, vagy függőkosárban. Jó vízgazdálkodású, termékeny talajt igényel. Teljes napon vagy félárnyékban fejlődik. Az öntözést és a tápozást (3-1-2) meghálálja. A levéltetű károsíthatja.



Szaporítás

Magjait az utolsó fagyokat követően ültethetjük cserépbe. Szabadföldbe 5-6 héttel az utolsó fagyok után vethetjük. Vetés, ültetés előtt a magvakat hidegvízbe áztathatjuk éjszakára. 9-11 cm átmérőjű cserépbe 6 mm mélyre ültessünk 3-5 magot. A cserepet tartsuk 18-24 C-on. A csírázás 10-16 napig tart. Kiültetés előtt kb. két hétig eddzük, majd május táján, 30 cm tőtávolságra ültessük ki napos, jó kerti talajba.

Garami Márta

forrás: www.kertpont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja