SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Novemberi mikulás

Kovács Erika [cikkei] - 2007-11-26
Ha november, akkor megérkezett a mikulás!
Euphorbia pulcherrima
Novemberi mikulás

Akár színek szerint csoportosíthatjuk őket, attól függően milyen szín illik a karácsonyi dekorációhoz.
Kapható törpe és dupla levelű mikulás vagy hatalmas, akár egy méter átmérőjű növény is.
Mielőtt megvásároljuk a növényt akár magunknak, akár ajándékba, gondoljuk át, hogy tudunk-e megfelelő körülményt biztosítani a növény számára.
A mikulásvirág a kutyatej félék családjába tartozik, ezért a növény mérgező tejnedvet tartalmaz, amely veszélyes lehet kisgyerekünkre, vagy házi kedvencünkre is.
Kevesen tudják, hogy ez a növény évelő, és ha január végén vagy február elején elhullajtja az összes levelét, az természetes folyamat.
Nézzük lépésről lépésre a Mikulás virág egy évét.
Novemberben megvásároljuk a virágot egy virágüzletben, vagy épp ajándékba kaptuk egy kedves ismerőstől.
Első és legfontosabb teendőnk, hogy keresünk a növénynek egy világos, de hűvös helyet.
Ez lehet egy ablak, vagy egy fűtetlen világos folyosó is.
Az ideális hőmérséklet télen a 10-15 fok.
Ennél melegebb helyiségben a növény levelei azonnal lehullanak.

A másik fontos gondozási szabály az öntözés.

Télen a meleg fűtött lakásban a növény gyorsan kiszárad ezért fontos hogy ne hagyjuk kiszáradni a növény földjét, de ha hidegebb helyre tudjuk elhelyezni, mint pl. egy folyosó, itt vigyázzunk, nehogy túlöntözzük a növényt, hiszen a hidegebb helyiségben kevesebb vizet párologtat a növény.

Tehát ha a melegben azt látjuk, hogy a növény földje gyorsan kiszárad öntözzük sűrűben, de ha még nedves a földje, és kevesebb vizet párologtat el, hagyjuk kissé kiszáradni a földjét a következő locsolás előtt. Lehetőleg mészmentes, lágy vízzel öntözzük.
A kiszáradás és a túlöntözés is káros lehet a növényre.
A növény szereti a magas páratartalmat, ezért tegyük a cserepét kavicsos tálcára, vagy használjunk agyaggranulátumot.
Érdemes hetente egyszer tápoldatos vízzel meglocsolni mikulásunkat.
Nos ha ezt mind tudjuk a növénynek biztosítani, akkor egészen februárig gyönyörű színes mikulásunk lesz otthonunkban.
Február elején a növény elkezdi lehullatni a leveleit, de ekkor ne ijedjünk meg, ez egy természetes folyamat.
Ilyenkor vágjuk vissza kb. a felére, és tegyük félre április májusig. Csökkentsük le a locsolást, a tápoldatozást, hagyjuk a növényt pihenni.
Nyáron keressünk neki a kertben egy árnyékos helyet, ha kell, ültessük át, és tegyük ki a szabadba. Kezdjük el újra öntözni és tápoldatozni. Ne érje tűző, erős napsütés a kertben, mert könnyen megég a levele, inkább egy árnyékot adó fa, vagy bokor alá helyezzük el.
Az első hajtásokat vágjuk vissza a felére, de vigyázzunk, hogy bőrünk ne érintkezzen a tejnedvvel, lehetőleg kesztyűben dolgozzunk.
Nyáron gyönyörű méregzöld leveles nyári mikulást kapunk, amely még így zölden is nagyon szép növény.
A következő cikkben megismerheti a mikulás virág téli pirosításának titkát.

www.viragcenter.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja