SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-04-28
Nyáron - ideális esetben - sokat vagyunk a szabadban, kirándulások, grill partik időszaka ez. De a természet rejteget azért veszélyeket is, fontos tudnunk például, mely növényeket kell kerülnünk, hogy ne kórházi tartózkodás legyen a kirándulás vége.
Mit tegyünk mérgezéskor? - 2. rész

Gyöngyvirág

Az egész növény mérgező.
tünetek: hányás, hasmenés, hasi fájdalmak, zavartság. A pulzusszám 60 alá csökken, a vérnyomás emelkedik, szívritmuszavar lép fel. Ezután a pulzus gyengül, alig tapinthatóvá válik. A mérgezés második fázisában a pulzusszám emelkedik, a vérnyomás csökken.  Eszméletvesztést követően a szívműködés leáll.
teendő: azonnali orvosi ellátás, gyomormosás, gyógyszeres kezelés.

Csattanó maszlag

Felismerhetjük trombitaszerű fehér vagy lila virágairól, melyek kellemetlen szagot árasztanak. Az egész növény mérgező.
tünetek:  Először általános nyugtalanság, beszédzavar, sírógörcs, esetleg eufória, hallucináció jelentkezik, majd felléphet mozgászavar, rángógörcs és mozgáskoordinációs zavar is. A légzés és a pulzus felgyorsul, erős szívdobogás és vérnyomás-emelkedés tapasztalható. A pupillák kitágulnak, a bőr kivörösödik, kiszárad. A testhőmérséklet megemelkedhet. 
teendő: hánytatás, majd orvosi ellátás, melynek során gyomormosást végeznek, de szükség lehet gyógyszeres kezelésre is.

Nadragulya
Az egész növény mérgező, de a legnagyobb problémát a bogyók elfogyasztása okozza.
tünetek:  A mérgezést követően hamarosan jelentkeznek az első tünetek, a rángás, akaratzavar, sírógörcs. A légzés és pulzusszám emelkedik, a vérnyomás is nő. Jellemző tünet, hogy a pupillák maximálisan kitágulnak, magasra szökik a testhőmérséklet, a bőr kipirul, és szomjúságérzet jelentkezik.
teendő: azonnali hánytatás, kórházba szállítás

Leander
A teljes növény mérgező.
tünetek: émelygés, hányás, erős hasi görcsök, szívritmuszavar
teendő: hánytatás, orvosi ellátás
 
Tuja

Zöld bogyói mérgezőek,
tünetek: hányás, hasmenés, végső soron kiszáradás
teendő: hánytatás, majd orvosi ellátás

Tiszafa

A növény minden része mérgező, már 3-4 bogyó elfogyasztása is heves mérgezési tüneteket eredményez.
tünetek: hányás, hasmenés, légzési zavarok
teendő: hánytatás, orvosi ellátás

 
Gyermekláncfű

A növény szárában található tejnedv mérgező
tünetek: hányás, hasmenés, légzészavarok
teendő: azonnali gyomormosás
 
Cikksorozatunk első részében a gyógyszermérgezésről, míg a harmadik részben a lakásban található mérgező szobanövényekről olvashattok.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja