SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kormos Anett - Kérdezz!

Kormos Anett [cikkei] - 2010-06-10
A "mi?" korszakot követi a "miért?". Aztán még sok más. És az út egyre rögösebb...
Kormos Anett - Kérdezz!

Van a „miez?” korszak. Azt hisszük, ez az alja, de nem! A „miez?” korszak egyszavas válaszokkal és időnkénti, lustaságból elkövetett nemtudom"-okkal átvészelhető.

Sokkal, sokkal gyötrőbb a szülői elme számára a „miért?” korszak. Mert a miérteknek sosincs végük, mert minden miért valójában csak előjátéka egy következő miértnek, mert az embernek (nem is beszélve az asszonyról) olykor az az érzése, hogy azt a büdös kölköt nem is érdekli a szülő rendkívül izgalmas és informatív okfejtése, csak egyszerűen hobbiból hajtja az ugrókötelet, hadd szökdécseljen anyu meg apu, mint a cirkuszi majom. És nekünk szülőknek csak úgy csikorognak az agyunkban a fogaskerekek, mikor keressük a választ a
miért finom az édes?", miért piros az alma?",  miért jó szeretni a testvért?"  féle kérdésekre.

És hát persze, hogy eljön az idő, mikor a miértekre is igyekszünk bevetni a „miaz?” korszakban már jól bevált
nemtudom"-okat. És meg is kapjuk, hogy „Anya, te nem tudsz semmit!". Eleinte még a szívemre vettem, hogy letudatlanoz a háromévesem, de ma már szinte jól esik, még a tekintetemet is kiürítem, hogy minél hitelesebben alakítsam azt, aki semmire, de semmire nem tudja a választ - jobb is tőle nem kérdezni. Ha igazán elaljasodom, néha azt mondom, várjuk meg apát, ő sokkal jobban tud magyarázni, ha haza jön a munkából, majd jól elmondja, miért…

De mi már túl vagyunk ezen is. Most azt a korszakot éljük, amikor a gyerek még kérdez, de már úgy, hogy a kérdésben benne rejtezik (nem túl ügyesen) a válasz is. Ergo alternatívákat kapok, melyek közül csak választanom kell. Ma ez volt.


- A függöny nem beszél? (gyerek)
- Nem. (én)
- Miért? Mert nincs szája? (gyerek)
- Csak az élőlények beszélnek, azok közül se mind. (én)
- Mi? (gyerek)
én hülye
- Csak az tud beszélni, ami él.
- És a plafon tud beszélni?
- Nem. Hiszen nem él.
- Akkor meghalt?
 

Tanulság: ne menjünk bele a részletekbe! Jelen dialóg helyes megfejtése: igen, a függöny azért nem tud beszélni, mert nincs szája.

Kormos Anett további cikkei ide kattintva olvashatóak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja