SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A hőguta tünetei és kezelése

Kandikó Éva [cikkei] - 2010-05-17
Az utóbbi években a nyár előzetes bejelentés nélkül, a tavaszt teljességgel figyelmen kívül hagyva, egyik napról a másikra köszönt be. Szervezetünknek nemigen van ideje átállni a télről a nyárra, ezért az első meleg napokon kellemetlen meglepetések érhetnek bennünket. Néhány tanács arra nézve, hogyan kerülhetjük el ezeket.
A hőguta tünetei és kezelése

Ha betartunk néhány alapvető szabályt, minimálisra csökkenthetjük a napszúrás, hőguta esélyét.  Kánikulában számolnunk kell azzal, hogy az izzadsággal és párolgással leadott folyadékveszteség jelentősen megnő. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a fokozott folyadékveszteség mellett fokozott sóveszteség is jelentkezik. Verejtékezéssel átlagosan 0,15-0,20%-os sótartalom veszteséggel számolhatunk. Ebben az esetben jelentős szerepet töltenek be a megfelelő ásványianyag-tartalommal rendelkező folyadékok, hiszen nemcsak a nátriumtartalmat kell pótolni, hanem a káliumot, magnéziumot és kalciumot is. Fogyasszunk olyan italokat, melyeknek alacsony a cukortartalma, éppen ezért nem fokozzák, hanem oltják a szomjúságot. Készítsük el előző este másnapi limonádé adagunkat, sok citromlével és egy csipet sóval. Ha a megfelelő folyadékpótlásról gondoskodunk, már sokat tettünk egészségünk védelme érdekében.

Az emberi test normális körülmények között az izzadás segítségével hűl le, de nagy  hőségben elveszítheti ezt a képességét. Ilyenkor gyorsan emelkedik a test hőmérséklete, ami hőgutát okozhat. Ez igen komoly állapot, károsíthatja az agyat és más szerveket, esetenként akár halálos kimenetelű is lehet. A hőguta jellegzetes tünetei: kivörösödött arc, forró, száraz bőr, dülöngélő járás és igen magas testhőmérséklet.
 
Miután megszűnik a szervezet verejtéktermelése, megszűnik a hőleadás, s a következmény akár eszméletvesztés is lehet. A hőguta esetében első lépésként vigyük az érintettet hűvös, árnyékos helyre és távolítsuk el a külső ruházatát. Értesítsük a mentőket. Emeljük  félig ülő testhelyzetbe és csavarjuk vizes lepedőbe. A lepedőt tartsuk mindaddig nedvesen, amíg a beteg testhőmérséklete le nem megy 37,5 fok alá. A hűtést úgy is biztosíthatjuk, hogy hideg vizes szivaccsal törölgetjük vagy legyezzük.
 
A felhevülés különleges – sajnos túl gyakori - esete a napszúrás, ami a védtelen fejet ért közvetlen és erős napsugárzás hatására keletkezik. Jellemzői: kifejezetten kipirosodott és forró arc, fej, hűvös test, fejfájás, hányinger, rosszullét, súlyosabb esetben ájulás, eszméletvesztés.
A napszúrás kisgyermekekre különösen veszélyes, mert a hajuk még ad elegendő védelmet, koponyájuk pedig vékony. A túl sokáig napon tartózkodó gyermekek a napszúrás következtében feltűnően sápadtak, lázasak lesznek. A tünetek megjelenése után azonnal árnyékba kell vinni őket, s a fejet magasabbra helyezve, vizes kendővel borogassuk. Ha a panaszok erősödnek kérjünk orvosi segítséget.
 
Nagyon fontos tehát, hogy a nap legmelegebb óráiban – 11-15 óra között – ne tartózkodjunk tűző napon, kerüljük el, hogy fedetlen fejünket közvetlen napsütésnek tegyük ki, tartózkodjunk a túlöltözéstől, és igyunk legalább egy literrel többet az ideális napi másfél-két liter folyadéknál.
 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja