SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szünidei játékok a szabadban - 1. rész

Családinet [cikkei] - 2011-07-12
Összeszedtünk néhány unaloműző ötletet, amit a szabadban, vagy akár otthon is lehet játszani. Könnyen megtanulhatók, szórakoztatók, nem kell hozzá sok kellék.
Szünidei játékok a szabadban - 1. rész

Nézz a szemembe!


A játék menete:
Itt az a lényeg, hogy ki állja tovább a másik pillantását. Álljatok egymással szemben,  igyekezzetek kifejezéstelen „lárva” arcot vágni. Jól nézzetek egymás szemébe. Az veszít, aki először félre néz. A játék nehezíthető azzal, hogy egy harmadik gyerek megpróbálja vicces grimaszokkal, hadonászással magára vonni a figyelmet. Vigyázat, a szembe nézőket nem szabad megérinteni!
Időtartam: 5 perc.
Lakásban, szabadban játszható, nem igényel eszközöket.
A játék fejleszti a koncentrációs készséget.
 

Lufifújó verseny


A játék menete:
Ahány gyerek, annyiféle színű lufit rakjatok ki középre úgy, hogy a körben álló játékosok könnyen elérhessék. Mindenki választ magának egy színt, majd jeladásra minden gyerek felkap egy lufit, gyorsan felfújja, beköti. Aztán máris veszi a másikat és fújja a következőt. Az a nyertes, akinek 5 perc alatt a legtöbb lufija van.  Könnyű megszámolni, hiszen mindenki választott egy színt, egyforma lufikat fújt fel. Tipp a szülőknek: filctollal rá lehet írni a monogramot, ha nem tudunk különböző színű léggömböket beszerezni. A játék fejleszti a mozgáskoordinációt, kitartást.
Időtartam: 5 perc.
Otthon, szabadban játszható.
Szükséges eszköz: lufik.
 

Kopogós játék


A játék menete:
Hosszú keskeny asztal esetén: Helyezkedjetek el az asztal két oldalán. Mindkét kezeteket helyezzétek a lapjára, tenyérrel lefelé. A kezeitek váltakozva helyezkedjenek el a következőképpen: A szemben ülők kissé eltolt pozícióban üljenek, és kezeteket rakjátok a két szemben ülő társatok keze közé.
Ha csak egyik oldalra lehet ülni, vagy széles, ill., kerek az asztal akkor helyezd a kezed jobb- és baloldali szomszédod kezei közé. A legfiatalabb játékos kezd. Egyik kezével koppant, vagy tenyerével rácsap az asztalra.  Az óramutató irányában minden kéz sorjában koppant egyet. Amennyiben egy olyan kéz koppant, amelyik még nem volt soron, le kell venni az asztalról és kimarad a játékból. Ha körben ültök, addig megy a koppantás ill. csapkodás, amíg már csak egyetlen kéz marad az asztalon. Ha sorban ültök, az kezdi majd a következő játékot, aki legutoljára koppantott. Néhány próbajáték után lehet növelni a sebességet. Az a nyertes, akinek utolsóként marad a keze az asztalon. A játék fejleszti a mozgást, ügyességet, koordinációs és koncentrációs készséget.
Időtartam: 5-10 perc.
Lakásban, szabadban játszható.
Szükséges eszközök: asztal, székek.
 

Hol csörög a vekker?


A játék menete:
A legidősebb játékosnak bekötitek a szemét egy kendővel. Megforgatjátok párszor, azután egy sarokba állítjátok. A vekkert egy másik sarokba teszitek, majd megcsörgetitek. A játékosnak meg kell találni a vekkert.
Időtartam: 5-10 perc.
Lakásban, szabadban játszható.
A játék fejleszti a mozgást, koordinációt, ügyességet.
Tipp a szülőknek: A vekker mellett egy kis motivációs ajándék egy szem keksz, vagy apró csoki is várhatja a gyereket.
 

Tojástartó-darc

   
A játék menete:
Számozzátok meg 1-6 vagy 1-10 között a mélyedéseket.
Már kész is a céltábla. Helyezzétek a dobozt a földre vagy egy asztalra. Állva játsszatok. Jelöljetek meg egy helyet, ahonnan dobni lehet. A játékosnak egy pinponglabdával kell beletalálni a dobozba. Ahányas számú gödröcskébe esik a labda, annyi pontot szerez. Mindenki sorrendben egyszer dob. Ezután értékeljétek, kinek van a legtöbb pontja. A nyertes az, aki a legnagyobb pontszámot érte el. Ő fogja majd kezdeni a következő kört. Amennyiben ketten dobjátok a legmagasabb pontszámot, akkor van egy döntő dobás, ahol valaki magasabb pontszámot fog elérni.

Itt is az a szabály, mint az igazi darcnál, addig kell dobni, míg az egyéni dobások összege el nem ér bizonyos pontszámot. Vegyetek egy cédulát, határozzátok meg a dobások összegének maximális pontszámát, és minden dobás eredményét adjátok hozzá az előzőhöz.

Tipp a szülőknek:
Annak érdekében, hogy a dobások ne mindig ugyanarra a helyre érkezzenek, meg lehet számozni tetszőleges sorrendben is a tojásosdobozt. A 9 mellett állhat 1, 5 mellett 8. Aki szeretné, lehet nagyobb számokat is választani. Itt akkor kicsit nehezebb lesz az összeadás.
Időtartam: 10 perc.
Lakásban és a szabadban játszható.
Kellékek: üres tojásos doboz, pingponglabda, filctoll.

A játék fejleszti az ügyességet, a koordinációs, koncentrációs képességet, gyakorolható vele az összeadás.

Indexkép: www.flickr.com

Szünidei játékok a szabadban - 2. rész

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja