SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megnyílt az új, Észak-magyarországi falu tájegység a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban!

Családinet [cikkei] - 2010-08-12
 [X]

Megnyílt az új, Észak-magyarországi falu tájegység, amely az Ipoly és a Bodrog közötti, folyóktól szabdalt hegyvidéki terület, Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és a történeti Gömör 19-20. századi paraszti építészetét és lakáskultúráját mutatja be.
Megnyílt az új, Észak-magyarországi falu tájegység a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban!

A látogatói élmény az új tájegységben minden érzékszervre kiterjed. A műtárgyakhoz itt 1.000 olyan demonstrációs tárgy társul, amelyek kézbe vehetők és kipróbálhatók. A Skanzen - Márianosztrai disznótorházakba betérve perkupai lakodalmas zenét vagy nógrádi dudaszót hallunk, rajzolhatunk családfát, megfigyelhetjük a novaji nagykalács vagy az erdőhorváti perec elkészítését, de leheveredve próbára tehetjük a filkeházi ágyat, vagy a használatba vehető bútorok bármelyikét.

Érdekességek a tájegységből

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum új, impozáns kiállítóhelye az uradalmi magtár - amelyet multifunkcionális térként használ az intézmény. A „Padlástörténelem” címet viselő nyitókiállítás Péreli Zsuzsa Érdemes- és Kiváló Művész keze munkáját dicséri. Szintén a magtárban kapott helyet, az ún. Nyitott Muzeológiai Műhely, amely igyekszik a Skanzen látogatóiban is felébreszteni a bennük szunnyadó muzeológust. Itt és a Műhely mobil munkaállomásain a műtárgyvédelem otthon is alkalmazható alapvető szabályai, a tárgyfelismerés és meghatározás technikái, a tárgytisztítást és helyreállítási módszerei kerülnek terítékre.

Skanzen - Panoráma

Nemesradnóti lakóház
A szentendrei Skanzen első olyan épülete, amely a mai Magyarország határain túlról
Skanzen - Észak-magyországi falu tájegységkerült a gyűjteménybe, abból a felvidéki faluból, ahol Radnóti Miklós édesapja is született, s ahol Pósa Lajos is tevékenykedett.

Barlanglakások
Az Észak-Magyarországi falvak jellegzetes épületei voltak a domboldalba, löszfalba vájt barlanglakások, melyek főleg a vidék szegényeinek nyújtottak otthont. A télen jól fűthető, nyáron kellemesen hűvös lakhelyek - ha fényűzőnek nem is voltak mondhatók  - ésszerű megoldást jelentettek a nélkülözőknek.

Jó hír azoknak, akik télen is szívesen látogatnák a Skanzent, hogy a tájegység épületeit temperálják, így téli nyitva tartással is készült a múzeum, sőt, néhány különleges téli programnak is helyszíne lesz az új, Észak-magyarországi falu tájegység.

 

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja