SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hu-húú, hulladék

Fenika [cikkei] - 2004-04-07
Szemétlerakó létesítése az utcánkban!
"Kérdés:Szeretné-e, ha az ön lakókörzetében létesülne Uniós támogatással szemétlerakó telep?
Válasz: Igen/Nem"

Hu-húú, hulladék

Talán nem tévedek nagyot, ha úgy gondolom, az "igen" válasz mellett nem sokan voksolnánk. De akkor mi lesz a támogatással, és főként a több száz tonna újra és újra termelődő szeméttel? Hová tesszük? Elégetjük? Akkor szeretnénk-e az utcánkba egy szemétégetőt? Nem hiszem.

Írásomat gondolatébresztőnek szánom. Gyakran kettős módon közelítjük meg a szemét kérdést. Ha arról van szó, hogy közvetlen környezetünk tisztaságát, esztétikumát veszélyezteti egy szeméttelep, szemétégető, tiltakozunk. Akik lakóhelyét közvetlenül nem fenyegeti a "szemétszörny" azok is együttérzéssel támogatják a településükön tervezett szemételhelyezés ellen tiltakozókat. Másrészt azt várjuk, hogy az önkormányzat rendszeresen szállítsa el szemetünket. De hova? Hiszen egy polgármester sem járt Harry Potterrel egy osztályba, hogy hipp-hopp elvarázsolhassa a hatalmas szeméthalmot.

Készítettem egy kicsi tesztet, kitöltésével felmérheti, vajon Ön mennyire viseli szívén a szeméttelepek sorsát.

1. Tudta-e, hogy kaphatók olyan tusfürdők, kozmetikai szerek, melyeknek kimérve kaphatóak, illetve a csomagolásukat vissza lehet váltani? (Bővebb info: Ökoszolgálat)

2. Tudja-e, hogy egy baba, mire szobatiszta lesz kb. egy tonna (!) pelenkahulladékot termel?

3. Van-e az ön postaládáján "Köszönöm nem kérek szóróanyagot, reklámújságot!" felirat?

4. Megunt, feleslegessé vált használati tárgyait, ruháit eljuttatja-e karitatív szervezetekhez?

5. A háztartásában keletkező veszélyes hulladékot (vegyszeres palackok, sütőolaj és csomagolása, festékek, festőszerszámok, elemek, akkumulátorok, stb.) veszélyeshulladék-gyűjtőkben, illetve az önkormányzatok által szervezett gyűjtéseken adja-e le?

6. Vásárol-e olyan terméket ami többszörösen csomagolt (pl. fogkrémes tubus + papír doboz, halkonzerv + papír, multipack - több termék összefóliázva, stb.)?

7. Szokott-e kis kiszerelésű felvágottat venni (5-10 szelet felvágott kb. kétszer annyi csomagolásban)?

8. Szokott-e gyorséttermekben, eldobható tányérokat használó büfékben étkezni?

9. Használ-e konyhájában papírtörlőt?

10. Szokott-e 2-3 decis, kombinált papírdobozos, szívószálas üdítőt venni?

11. Vásárláskor megnézi-e, hogy a csomagolás újrahasznosítható-e?

12. Amikor vásárol visz-e magával szatyrot, kosarat?

13. Használjuk-e a papír másik oldalát is az otthoni feljegyzésekre?

14. Ha van kertje komposztálja-e a növényi hulladékot?

15. Készítünk-e saját kezűleg ajándéktárgyakat?

Megoldó kulcs:

1-5 kérdés: minden "nem" válasz 1 pont

6-10 kérdés: minden "igen" válasz 1 pont

11-15 kérdés: minden "nem" válasz 1 pont

Adja össze pontjait. Mit gondol az eredményről?

Vajon hány köbméternyi, vacak, hazáig szétszakadó műanyagszatyrot osztogat el egy-egy nagyáruház a 20-30-50 pénztárában egy héten, egy hónapban. stb?  Lehet, hogy holnap nem kellene elfogadni? Vagy mégis legyen szeméttelep az utcánkban?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja