SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hölgyek zöldben - Homokozó Sapiens

Török Monika [cikkei] - 2006-04-12
Az elmúlt évtizedekben az emberi fogyasztásra alkalmas víz hozzáférhetősége a globális viszonylatban problémásnak tekinthető szintre küzdötte fel magát...
Hölgyek zöldben - Homokozó Sapiens

Nem mintha ezen a bolygón olyan nagyon kellene küzdeniük az elemeknek azért, hogy - a homo sapiens tevékenységének hála - a veszélyes vagy problémás jelzők valamiféle változata ragadjon rájuk. Viszont ha a jelenlegi iramban haladunk tovább, elég jó esély van arra, hogy nem is olyan sokára legfeljebb már csak Homokozó Sapiens legyen belőlünk.

Egy egyszerű, szürke hétköznapon fejenként átlagosan 100-150 l vizet használunk el, háztartási vízigényünk főbb számadatai pedig valahogy így néznek ki:

Fürdés 75-95 liter
Zuhanyzás 20-40 liter
Vécéöblítés 11-26 liter
Mosogatás 40 liter
Mosógép 120 liter

A háztartási munka jelentős része tisztogatásból, takarításból és mosásból áll. Mindezekhez vizet és mindenféle háztartási szereket használunk. A meggondolatlan vízhasználat és a háztartásokból eredő vízszennyezés csökkenthető. A vizek védelmét és a víztakarékosságot a háztartásban kell elkezdeni.

Ha meg aztán merészen hulladékos szempontból mérlegeljük a témát, bizony minden jó szándék ellenére szembe találjuk magunkat a szennyvíz kérdésével.
Mert hát minél több vizet használunk, annál több szennyvizet állítunk elő.
Ez utóbbiról azért érdemes tudni, hogy a világon sokfelé még mindig tisztítás nélkül eregetik a folyókba. Budapest szennyvizének például 50%-át engedi tisztítatlanul a Dunába - azaz ugyanabba a folyóba, amelyből a város saját ivóvizét nyeri.

Néhány tipp:
- Járjunk nyitott szemmel! Ha közterületen vízszivárgást észlelünk - csőtörés, aszfalt alól csodogáló víz, utcai tűzoltócsap stb -, jelezzük azt az illetékes vízműnek. Ne várjunk arra, hogy helyettünk mások jelentsék be.


- A csöpögő csapokat javíttassuk meg! Egy lassan csöpögő csap egy nap alatt 40-120 l vizet pazarol el, s küld a szennyvízcsatornába.
- Csapot soha ne folyassunk feleslegesen! Ez az egyik aranyszabály. Fürdés helyett zuhanyozzunk, egészségesebb is, takarékosabb is, mint a kádban fürdés. Fogmosáskor ne folyassuk a csapot! Használjunk fogmosó poharat, vagy épp csak arra a rövid időre engedjük meg a vizet, míg szánkat és a fogkefét öblítjük.
- Minél kevesebbet használunk a vízlágyító, öblítő-, mosó- és öblítőszerekből, szappanból és egyéb kozmetikai termékből, annál kevesebb szennyvíz keletkezéséhez járulunk hozzá. A foszfátmentes tisztítószerek környezetkímélőbbek - alkalmazzuk ezeket.
- A mosógépet csak ruhával teli kapcsoljuk be, negyedig, félig rakva pazarlás beindítani.
- Ne öntsünk lefolyóba, vécébe sűrű zsiradékot, ételmaradékot, maró vegyszert, használt olajat! Egy liter olaj egy millió liter tiszta vizet képes fogyasztásra alkalmatlanná tenni. A használt sütőolaj, fáradtolaj veszélyeshulladék-gyűjtések alkalmával vagy hulladékudvarokban leadhatóak.
- Ha hideg vizet innánk, ne folyassuk ki a csapot! Inkább legyen mindig egy kancsó víz a hűtőszekrényben.
- A járdáról, kerti járófelületről ne slauggal távolítsuk el a szemetet, koszt, hisz erre felesleges vizet, főként tisztított, vezetékes vizet pazarolni. Használjuk inkább a jó öreg cirokseprűt.
- Kocsit se slauggal mossunk. A kosz nagyja mosókefével és néhány vödör vízzel is eltávolítható, s csak utolsó mozzanatként zuhanyozzuk le röviden a járművet.Ha már éppen nincs szükség a folyóvízre, zárjuk el a csapot! Sose folyjon a víz a csak egy percre félretett slaugból.
- Gyűjtsük az esővizet! Az ereszek alá állított hordók, tartályok sok vizet felfoghatnak, ezzel locsoljuk a kertet, így sokat megspórolhatunk.
- Építsünk csepegtetős öntözőrendszert! Leginkább az ágyások, sövénysorok mellé - így közvetlenül a növények tövére jut a víz, hatékonyabbá téve a locsolást.
- Kertünket reggel vagy este öntözzük, ne a nappali melegben! A növények is jobban szeretik (kisebb a hőkülönbség) és a hűvösebb, árnyasabb napszakokban kevésbé párolog el a vízpermet.
- Az automata locsolórendszereket legcélszerűbb éjszakai, hajnali üzemmódra programozni.
- Kisebb kerteket, balkonokat vagy a nagyobb kertek egyes részeit beültethetjük szárazságtűrő, pozsgás, sziklakerti növényekkel - ezek kevesebb vizet igényelnek. (Az ilyen növények jó megoldást jelenthetnek a városi közterületeken lévő apróbb zöldfelületek, terek, ágyások, növényládák esetében is.) A módszer már terjed a tengerentúlon, ahol egyre több nagy kertet kizárólag ilyen növényekkel terveznek, ültetnek be.

Forrás:
HuMuSZ - Hulladék Munkaszövetség (
www.humusz.hu ) és
Könczey Réka - S. Nagy Andrea: Zöldköznapi kalauz

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

Magát okolta a kisfiú, amiért megrúgta az edző - nyilatkozott az édesanya, aki az internetről tudta meg, mi történt

"Ő azt hitte, hogy annyira rosszat tett, hogy ezt megérdemelte. És még szégyellte is" - mondta el az anya.
A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A fiatalabb cukorbetegeknél magasabb a rák kialakulásának kockázata

A diabétesz jelentősen megnöveli a daganatok kockázatát, elsősorban a 40-54 évesek körében - derül ki a Semmelweis Egyetem Diabetes Research and Clinical Practice nevű szaklapban publikált friss kutatásából. A több mint hárommillió magyar páciens adatait feldolgozó elemzés szerint a rák előfordulásának kockázata már a cukorbetegség diagnosztizálása előtt emelkedni kezd, és a rákövetkező évben tetőzik. A szakemberek ezért a szűrővizsgálatok fontosságát hangsúlyozzák.
Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Plüss állatokat gyűjt a kis betegeknek a Szent János Kórház gyermeksebészete

Töltsük fel együtt a kifogyott készletet: a plüss állatokkal a beteg gyerekek bátorságát szokták jutalmazni.
Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Életműdíjat kapott korábban Novák Katalintól a férfi, aki felrúgott egy gyereket a szolnoki kalandparkban

Az elkövető kilétére hamar fény derült - A. Tibor már reagált is az eseményekre.
Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Tudtad, hogy nyáron a szemed a vízben is veszélynek lehet kitéve?

Mielőtt belevetjük magunkat a nyárba, illetve a medencébe vagy épp a Balatonba, jó, ha tudjuk, hogy nem csupán a bőrünket kell felkészíteni a nap káros sugarai ellen, szemünk megfelelő UV védelme ugyanúgy fontos. Minden, optikában kapható napszemüveg megfelel ennek a célnak. Világos szeműek általában érzékenyebbek a nyári, intenzívebb fényre, nekik emiatt fokozottan ajánlott a napszemüveg viselése. A szemünk megfelelő védelméről azonban nem csak a parton, hanem a vízben is gondoskodni kell a vízben lévő baktériumok miatt. Ha betartunk néhány alapvető szabályt, felhőtlen nyár elé nézhetünk, már ami a szemünk egészségét illeti.
A szerkesztő ajánlja