SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ajánlott és kerülendő illatok kismamáknak

Szőke Judit [cikkei] - 2008-07-01
A masszázs és a masszázsolaj nagyon jót tesz a várandósoknak, ahogy az aromaterápia is jótékony hatású. De nem mindegy, mit mikor és mennyit használunk.
Ajánlott és kerülendő illatok kismamáknak
kertTapasztalhatjuk magunkon és tudományos kutatások is alátámasztják, az érintés semmivel nem pótolható, sokszor gyógyító hatását. Az érintés legkellemesebb formája a simogatás, az ölelés. És van egy ősi hagyományokat őrző, a természetes gyógymód kategóriájába tartozó változata, a masszázs. Ez az egyik legegyszerűbb és legtermészetesebb terápiás módszer. Sok betegség megelőzhető általa, a kellemetlen tünetek megszüntethetők, egészségünk és teljesítőképességünk megőrizhető, illetve fokozható. A masszázs köztudomásúan oldja a feszültséget, feltölt energiával, élénkíti a vérkeringést, így gyorsítja a sejtek anyagcseréjét. E tudatos és irányított érintésnek köszönhetően oldódik a feszültség, mind az idegi, mind az izmokat terhelő (szabályozza az izomtónust), feszesebbé, frissebbé válunk.

Hálás hát

Nem csak a masszírozott testrészekre, hanem az egész szervezetre erőteljes hatást gyakorol a masszázs, mely a testi-lelki egyensúly megteremtéséhez is jelentősen hozzájárul.
De hogyan alkalmazzuk a masszírozást a terhesség alatt? Nyilván sokkal óvatosabban.
Naponta 10 perc hátmasszázs nagyban javíthatja hangulatunkat. Nagyon jót tesznek a masszírozáshoz használható illatos olajok, aromák. A terhesség első trimeszterében  a szervezet hálás lesz a mandulaolajért, búzacsírolajért.. Később keverhetünk hozzá levendulát, kamillát, szantált vagy tömjént, de csak egy cseppet. A terhesség egész ideje alatt legbiztonságosabban az édeskés illatú olajok alkalmazhatók. Az első időszakban legyünk a legkörültekintőbbek, hiszen ekkor a kismama érzékeny a szagokra. Tegyünk az aromalámpába, illatosítóba, fürdővízbe finom illatú olajat. Enyhíti az idegességet a kamilla a narancsvirág, a rózsa, a levendula. A hangulatingadozásokra gyógyír negyedik hónap után a jázmin. Oldja a stresszt, felszabadít a feszültség alól a szantál, és az ilang-ilang. A bergamot, a citrom jót tesz az idegrendszernek.

Gátmasszázs

A szülés előtt hat héttel elkezdhetjük a nagy megrázkódtatásnak kitett gát előkészítését. Erre a célra a legalkalmasabb a következő keverék: búzacsíra és orbáncfűolaj 1:1 arányú keverékébe cseppentsünk muskotályzsályát és rózsaolajat, cseppenként adagolva.
Egyedi, ki hogyan viseli az olajokat, tehát jobb kitapasztalni. Egyes vélemények szerint a terhesség első három hónapjában az émelygésre ajánlott olajokon kívül egyáltalán ne használjuk az aromaterápiát. Vannak bizonyos olajok, melyeket kifejezetten kerülni kell a terhesség alatt, mivel túl erősek, vagy - ugye, hihetetlen? - vérzésindító hatásuk van. Ezek: ánizskapor, ánizsmag, árnika, bazsalikom, borókafenyő, borsmenta, ciprus, csombor, csombormenta, fahéj, izsóp, kakukkfű, kámfor, majoránna, mirha, borsfű, rozmaring, szegfűszeg, szerecsendió, tárkony, zsálya.
A szülést követően a duzzadt melleket megnyugtatja a geránium, hideg borogatásképpen. Az ánizskapor olaj hatására nem lesz olyan fájdalmas  a tejbelövellés. Állítólag a tejképződéshez jelentősen hozzájárulhatunk, ha nagyobb mennyiségű mandulaolajhoz valamivel kevesebb körömvirág olajat keverünk. Ebbe csepegtetjük cseppenként az ánizs, édeskömény, karottamag, koriander, római kömény, levendula, rózsa olajakat. Naponta egyszer-kétszer körkörös mozdulatokkal a mell bőrébe kell masszírozni.
De óvatosan azért az illóolajokkal! Az újszülöttek orra ugyanis nagyon érzékeny, elképzelhető, hogy kicsinyünket zavarja az idegen illat. Akkor nyilván hagyjunk fel az alkalmazásával! Ráadásul semmiféle varázsillat nem pótolja a szoptatás tejképző szerepét.
Szülés után gyakorta jelentkezik alvászavar. Ez ellen jó a levendulaillat.

Csak hígítva!

A masszázsolajokat mindig hígítva, az ún. bázisolajjal összekeverve használjuk. Töményen ugyanis szúró vagy égő érzést okoznak a bőrön. Hordozóolajként legjobb hidegen préselt olajokat alkalmazni, mivel ezek a legtisztábbak. Bázisolajként használható olajok: szőlőmag, mandulamag, napraforgó, szója, avokádó, búzacsíra vagy szezámmag olaj. Egy evőkanál bázisolaj egy teljes testmasszázshoz elegendő. Kis tálkába öntve kell hozzácsepegtetni 6-8 csepp illóolajat. A kezelés során azért ne essünk túlzásba: egy alkalommal háromnál több illóolajat ne használjunk.
Ha kényeztető fürdőre vágyunk, 6-8 csepp illóolajat adjunk a fürdővízhez. Méghozzá épp akkor, amikor elkezdjük a meleg vizet tölteni a kádba - a hő segíti az illatok felszabadulását. Hogy ezek hogyan hatnak? Kétféleképpen. Az illóolaj egy része a bőrön keresztül szívódik fel, a másik része a belégzés során a tüdőbe jut.

 
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja