SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Anyánál májfolt, a babánál "gólyacsípés"

Szőke Judit [cikkei] - 2008-06-27
A várandós nők igen nagy százalékát zavarja a hipp-hopp megjelenő májfolt. Mi ez a bőrjelenség? Kell-e tőle tartani? Mikor múlik el? Lehet-e hajat festeni a terhesség alatt? Mit kell tenni az éranyajeggyel?
Anyánál májfolt, a babánál "gólyacsípés"

Nem kell megijedni, a terhesek arcán, főleg az első terhességnél az utolsó hónapokban kb. 74 százalékban találhatók májfoltok. A szabálytalan barna foltok az arcon jelennek meg, főleg a terhesség alatt, vagy ösztrogén és progeszteron tartalmú gyógyszerek szedése esetén. A foltok főleg a homlokon, a szem körül, a halántékon és a száj körül szaporodnak. Mivel ezek minden valószínűség szerint a hormonális működéssel vannak összefüggésben, szülés vagy a gyógyszerek szedésének abbahagyása után nyomtalanul eltűnnek.

Csakúgy, mint a szeplőnek, a májfoltnak is kedves a napfény. Már csak emiatt is fontos a megfelelő fényvédő faktorú krém, valamint a testet óvó lenge ruházat, az arcot óvó nagy karimás kalap, napszemüveg. Jó hatásfokkal halványít a citromos és paradicsomlés  bedörzsölés.

A májfoltok tehát leginkább terhesség ideje alatt jelennek meg, amiért a belső elválasztású mirigyek vagy az anyagcsere-zavar a felelősek. A bőséges vitamin fogyasztás is halványítja a foltokat, melyek a szülés után el is tűnnek.

Egyébként teljesen normális, hogy a várandósság idején a bőr pigmentképződése és eloszlása is megváltozik. A negyedik hónapban tűnik fel, hogy az egyes testrészek barnásabbak, foltosabbak lesznek.

A szőke, világos bőrű nők kevésbé észlelik a kávébarnulást, a sötétebb pigmentációjúak és a többször szültek jobban „festődnek”.

Ha mégis makacsak, maradandók a foltok, a kezelést bízzuk gyakorlott szakorvosra!

A terhesség alatti bőrminőség-változás teljesen egyedi. Vannak, akiknek az addig pattanásos arcbőre tisztává, üdévé és normális zsírosságúvá válik, a bőr megnyugszik. Másoknál épp fordítva, bőrük, hajuk zsírossá, ápolatlan jellegűvé válik. Sokan szokatlan pattanásosságra panaszkodnak. A kozmetikai kezelés megengedett, nem ártalmas.

Szülés után a legtöbb esetben visszaáll a bőr eredeti állapota. Ám a fáradtság nyomai megmaradnak. Ezek ellen otthon is hatásos a frissítő pakolás. A legjobb erre a célra a szőlő, mert  hámlasztó anyagok és antioxidánsok találhatók benne, amik a bőrt feszessé teszik.

A terhes nőknek a bőrápolás mellett a haj gondozása jelent visszatérő problémát. Teljesen  normális, ha a szülést követő  4-9 hónapon keresztül, a hormonális változások következtében erős hajhullás tapasztalható. Semmi baj, hiszen a haj újra kinő. A hajpakolás megengedett, ellentétben a hajfestéssel. A tilalom érvényes szülés utánra is, a szoptatás idejére. A káros vegyi anyagok a babaszervezetbe is bejutnak az anyatejen keresztül. A növényi eredetű festéket válasszuk ilyenkor, azzal nem lehet baj!
 
Csecsemőknél nem ritka a tágult hajszál- és gyűjtőerecskék sűrűk hálózataiból kialakult „tűzfolt” vagy egyszerű éranyajegy. A folt a leggyakrabban egy oldali a bőr aljában vagy esetleg a mélyebb rétegekben is terjedhet. A felszíne a csecsemők esetében kifejezetten síráskor élénkül. A „gólyacsípés"-nek nevezett folt a tarkótájon jellemző és egész életen át megmarad, de a haj majd úgyis elfedi. A baba arcán kialakult foltok megítélését és a további teendőket bízzuk a gyermekorvos és a gyermekbőrgyógyász szakorvos véleményére.

Kép: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja