SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne terhesen akarjon élsportoló lenni! - de...

Szőke Judit [cikkei] - 2008-07-08
Nem is olyan régen még úgy tartották, hogy a várandós nő pihenjen, ne mozogjon, és főleg eszébe se jusson sportolni. Mintha a másállapot nem más-állapot, hanem legalábbis betegség lenne. Szerencsére a mai kismamák korszerűen gondolkodnak a testmozgásról.
Ne terhesen akarjon élsportoló lenni! - de...
A szervezett kismamatorna szakmailag megalapozott, ellenőrzött és ajánlott. De mi a helyzet például az úszással? Bár létezik már ennek is specializált változata, mely arra apellál, hogy a várandósok számára a legideálisabb mozgásforma az úszás. A terhesség valóban fizikai terhet jelent az anya számára. Az úszás alkalmával a víz felhajtóereje következtében nem terhelődik az ízület, könnyű kiegyenesíteni a hátat, a gerincet. Termálvízben vagy 37 foknál melegebb medencében ne tartózkodjanak, főleg ne tornázzanak a kismamák! És mi a helyzet a fertőzésveszéllyel? Mivel a nyilvános uszodák és strandok vízminőségét folyamatosan ellenőrzik, az úszás- vagy a vízi aerobik-edzéseken nincs komoly fertőzésveszély, de persze azért jobb az óvatosság. A meleg pezsgőfürdőket és nedves padokat viszont érdemes elkerülni, azokon ugyanis sok lehet a baktérium.

A lovaglás nem ajánlott

Egyébként nem minden sportág alkalmas a várandós anyáknak. Figyelembe kell venni, hogy a hormonháztartás megváltozott, a kötőszöveti szerkezetek meglazultak, fokozódott a sérülés veszélye. Az első 12 hétben a magzat sérülékenysége miatt semmiféle torna nem javasolt. Tilosak azok a sportágak, amelyek gyors indulással és hirtelen megállással járnak, mint például a labdajátékok, lovaglás. Kerülendők az esetleges ütközéssel járó sportok.
Manapság népszerű a konditermi edzés, ha nehéz róla lemondani, végezhető továbbra is, de legyen kisebb a súly, kerüljék az ugrálós gyakorlatokat, a tempó legyen lassabb. Az edző tudjon a terhességről. Lehet kerékpározni, csak nem a hegyi utakon, hanem sík területen. Futás, kocogás mérséklettel végezhető. Az a fő elv, hogy minden mozgás erőlködésmentes legyen. Ha eddig nem sportoltunk, ne épp most kezdjük el! Ne akarjunk egyből (és pont most) domborodó izmokat, intenzív edzésprogramot. Aki sportolt eddig is, nyugodtan folytassa. Aki most kezdi, legyen türelmes. A lényeg, hogy mindig figyeljünk a testünk jelzéseire, és amint valahol szúr, fáj, görcsöl, szédülünk, vagy egyszerűen csak nem esik jól a mozgás, hagyjuk abba. Figyeljünk arra is, hogy pulzusunk soha ne emelkedjen percenként 140 fölé.

Ugrándozás elhalasztva

Nem kell e miatt vérnyomásmérővel mászkálni, ez praktikusan annyit jelent, hogy ne fullasszuk ki magunkat annyira, hogy ne tudjunk beszélni mozgás közben.
És ne ez alatt a kilenc hónap alatt ugrándozzunk! Otthoni tornázgatáshoz kapható kismamáknak cd, dvd, videókazetta.
Kutatások bizonyítják, hogy a terhesség alatt végzett rendszeres mozgás hozzásegíthet a könnyebb, rövidebb vajúdáshoz is. A sport erősíti a szívet és az ereket, ezzel csökken a trombózis kialakulásának kockázata. A mozgás megelőzi a terhességi cukorbetegséget. A sportos várandósok medencefenék-, hát- és hasizomzata lényegesen terhelhetőbb, és tudatosabban képesek megfeszíteni és ellazítani az izmaikat. Ezért lesz sokkal elviselhetőbb a szülési fájás. Ráadásul, ha a szervezet hozzászokik a megerőltetéshez, jobban tolerálja majd a szülés utáni hormonszint-esést, s könnyebb lesz megszokni az álmatlan éjszakákat és az életritmus megváltozását is.
Okos divat mostanság a terhesség alatt és szülés után jó szolgálatot tévő fiziológiás labda. Akár csak a sima ülésnél is kényelmesebb lehet, mint a szokásos székek, fotelek, kanapék. Tornához is vannak hozzá feladatsorok, de derék- és hátfájás esetén is kellemes ráülni.

Miért szédül háton fekve?

Lábunkat csípőszélességben, térdünket a boka vonalában tartva üljünk, és hintáztassuk lassan a medencénket előre-hátra, jobbra-balra, nyolcas alakban; már ez is segíthet enyhíteni a fájdalmat.
A negyedik hónap után kerüljük a háton fekvést igénylő gyakorlatokat, mert ilyenkor a méh súlya elnyomhatja a mögötte futó fő vérszállító ereket (ez csökkenti a babához jutó vér és oxigén mennyiségét, és ettől van az is, hogy sok kismama szédül, ha a hátán kell feküdnie.)
Aki nyáron terhes, állítólag elsősorban ne az UV-sugárzástól féljen, már persze, ami a babát illeti, ugyanis ennek magzatot károsító hatását nem bizonyították, bár a leégés szövődményei kockázatosak lehetnek. Sokkal inkább óvakodni kell a hirtelen és közvetlen hőhatástól, amely a méhüregben is felmelegedést okoz. Tehát a tűző napon tartózkodás ártalmas lehet.
Válasszuk inkább a laza sétát, sem mint a kitartást igénylő kocogást, és a túrázást. Ez utóbbiról érdemes tudni, hogy 2000 méter fölé ne menjünk! 2500 méter felett pedig a magzat oxigénellátása már egyáltalán nem megfelelő!
 
Fotó: www.foter.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja