SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A férfi egészsége fogamzás előtt

Családinet [cikkei] - 2011-11-22
Amikor babát terveznek a párok, könnyedén abba a hibába eshetnek, hogy csak a nő egészségére koncentrálnak. Azonban a férfiaknak is számos új szokást kell kialakítaniuk a felkészülés néhány hónapja alatt. A termékenység kérdései nem hárulnak kizárólag a nőre. Tudjuk viszont, hogy a férfiakat érő hatások is termékenységi problémákhoz vezethetnek, és növelhetik az esélyét bizonyos születési rendellenességek kialakulásának.
A férfi egészsége fogamzás előtt

A meddő párok esetében kb egyharmad arányban érintettek a férfiak. Amennyiben termékenységi problémák merülnének fel, máris egy lépéssel előrébb leszel, ha követsz bizonyos egyszerű lépéseket a legjobb fizikai állapot eléréséhez a fogamzásig.  

Kérj időpontot az orvosodtól
Itt az ideje, hogy találj egy olyan orvost, akiben bízol és kérj egy fogamzás előtti időpontot.

Takarítsd ki a gyógyszeres szekrényt
Hagyj fel annyi gyógyszer szedésével, amennyivel csak lehet. Beszélj az orvosoddal a vényköteles gyógyszereidről. Lehet, hogy abba kéne hagynod néhányuk szedését vagy újakat bevezetni helyettük. A következő szereknek ismert hatása van a férfi termékenységre:

  • Fekélyekre, gyomor-bélrendszeri problémákra és húgyúti fertőzésekre kapott gyógyszerek. Ezek a szerek hatással lehetnek a spermiumok termelésére és számára.
  • Az asztma, köszvény és bőrproblémák kezelésére használt gyógyszerek szintén hatással vannak a férfi termékenységre.
  • A kemoterápia vagy a sugárzás terméketlenséget vagy jelentős változást okozhatnak a spermiumok minőségében és mennyiségében.

Vess egy pillantást a környezetedre
A különböző vegyszerek (műtrágyák, ólom, nikkel, higany, króm, etilén-glikol-éterek, petrol vegyszerek, benzin), vagy a sugárzás csökkenthetik a spermiumok mennyiségét, ronthatják a minőségét és akár terméketlenséghez vagy vetéléshez vezethetnek.

Egyél és aludj!
Kevés olyan férfi van, aki ellenkezne ezzel. A problémát az általad fogyasztott ételek is okozhatják.  Tudd meg, hogy mi lenne a megfelelő testsúly számodra és változtasd meg az étrended és edzéstervedet ennek megfelelően.

Kutatások szerint a kevés spermával rendelkező férfiak cinkhiányban szenvednek. A következő ételek cinkben gazdagok és növelhetik a termékenységedet: hús, teljes kiőrlésű gabonapelyhek, tengeri ételek és tojások. A szelén, ami a brazil dióban, húsban, halakban, gombákban és gabonapelyhekben található meg, bizonyítottan javítja a termékenységet. Nagyobb mennyiségű E vitamin bevitele is segítheti a folyamatot.

Hagyj fel a káros szenvedélyeddel
Kerüld az alkohol, a dohány, a kábítószerek használatát. A túl sok alkohol csökkentheti a cinkszintet, a drogok pedig rontják a spermium minőségét. Néhány kutatás most is folyamatban van, melyek a dohányzás és néhány ritka szívrendellenesség közötti kapcsolatot vizsgálják, azonban további kutatások szükségesek a pontos következtetés levonásához. A marihuána bizonyítottan hat a spermiumok minőségére és mennyiségére, azonban a születési rendellenességekkel kapcsolatban nincsenek bizonyítékok.

Tartsd hűvösen a heréidet
A jacuzzikból, szaunákból, hosszú forró zuhanyzásokból (30 percnél hosszabb), melegítőpárnákból, elektromos takarókból és a szűk ruhákból származó hő olyan hatásnak teheti ki a heréket, amely rontja a termelődő spermiumok minőségét.

Egy időre maradj távol a kerékpártól
A kerékpározás sok súrlódást és lökődést okozhat, ami növeli a heréid hőmérsékletét. A hőemelkedés és a sérülések veszélye súlyosbíthatja a már eleve kis mennyiségű spermium állapotát.
 
A fentiek egy igen hosszú „mit nem szabad” listának tűnhetnek. Íme, egy „mit szabad” lista, ami segíthet túlesni a nehezebb részeken:

Gondolj arra, hogy mindeközben egészségesebb leszel és megelőzöl sok más jelentős egészségügyi komplikációt!

  • Vegyél be multivitamint, férfi termékenységet segítő táplálékkiegészítőket!
  • Továbbra is élvezd az együttléteket pároddal! Sokan feladatként gondolnak a szexre, ha épp a terhesség a cél. Ne felejtsd el, hogy ez több egy egyszerű gyerekcsinálásnál!
  • Legyél romantikus. Az életed meg fog változni (pozitívan) a baba születése után, már sosem lesz olyan, mint most. Éppen ezért élvezzetek minden együtt töltött pillanatot! 

Fotó: bsehai: Ich

A nő egészsége fogamzás előtt

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter


Bemutatkozás
Aktuális Cikk
Kérdezz-felelek

Dr. Eszlári Péter

Szülész-nőgyógyász

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-20/460-75-07
E-mail: peter.eszlari@nogyogyasz.info.hu
Honlap: http://www.nogyogyasz.info.hu

Magánrendeléseim:

  • Tatabánya, Vadász u. 4. fsz/1
    Hétfő - 16:00-17:30-ig  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Csákvár, Szabadság tér 5.
    Hétfő - 18:00 órától  (Bejelentkezés: 06-20/460-75-07)
  • Rextra Magánorvosi Rendelő: 1111 Budapest, Budafoki u. 59.
    Péntek - 16:00 órától (Bejelentkezés: 06-30/573-81-80)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja