SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Koraszülési problémák

Dr. Eszlári Péter [cikkei] - 2011-12-29
A terhesség 37. hete előtt született babák koraszülöttek. Azok az anyák, akiknek a gyereke koraszülött, gyakran félnek vagy izgulnak. Igaz, hogy a koraszülött babáknál nagyobb eséllyel lép fel 1 vagy több probléma is. Minél korábban születik a baba annál nagyobb az esélye a komplikációknak. Alább egy listát láthatsz a lehetséges komplikációkról:
Koraszülési problémák

Fejletlen tüdő - A legtöbb babának a 36. hétre kifejlődik a tüdeje, azonban ez nem minden babára igaz, mivel minden gyermek a saját ritmusa szerint fejlődik. Ha lehetséges, hogy a baba korán fog születni, magzatvíz vizsgálatot végezhetnek, hogy kiderüljön mennyire fejlett a tüdő. Egyes estekben, szteroidokat adhatnak a babának, mert ez felgyorsítja a tüdő fejlődését, még a születés előtt. A fejletlen tüdő jelenti a legnagyobb problémát a koraszüléssel kapcsolatban. Itt van néhány probléma, ami felléphet fejletlen tüdő esetén:

  • Erős és ütemtelen légzés, légzési nehézségek. Egy felületi anyag hiánya okozza, ami segíti a tüdő működését. A kezelés történhet - többek között - oxigénnel dúsított levegő lélegzésével (csövön keresztül), a levegő, nyomással történő tüdőbe juttatásával, intubálással vagy súlyos esetekben akár lélegeztető gép használatával is.
     
  • Átmeneti gyors felületes légzés. Ez koraszülött és nem koraszülött babáknál egyaránt előfordulhat. A felépülés általában nem tart tovább három napnál. Amíg a felépülés nem fejeződött be, a baba etetési ideje változhat, sőt még akár infúzióra is szükség lehet. Általában nincs szükség egyéb kezelésekre.
     
  • Ha a baba tüdejének állapota romlik, akkor lélegeztető készülékre kerül az újszülött. Sajnos, amikor a koraszülött babákat ventilációs lélegeztetőbe teszik, akkor a folyamatos légnyomást a fejletlen tüdejük még nem mindig képes elviselni. Azok a babák, akik több mint 28 napot töltenek el így, jobban ki vannak téve például a tüdőgyulladás veszélyének. Ugyan képesek meggyógyulni, de több időbe telhet, mint nem koraszülött társaiknak.

Tüdőgyulladás - A sok koraszüléssel együtt járó tüdőbetegség következtében, tüdőgyulladás is előfordulhat. A tüdőgyulladás egy fertőzés azon a területen, ahol a széndioxid, oxigénre cserélődik. Gyulladást okoz, és ennek következtében csökken a folyamat helye. Ennek köszönhetően elégtelen oxigénszint lép fel a testben. Antibiotikumokkal és intubálással kezelhető. Ha nem kezelik, akár halálos is lehet.

Légzésleállás és lassú szívműködés

Fertőzés - Egy koraszülött szervezete még nem elég erős, hogy legyőzzön egyes fertőzéseket, tehát a saját érdekében egy inkubátorba helyezik, hogy megvédjék a lehetséges fertőzésektől.

Sárgaság - Sárgás bőrszín, amit a vérben túlságosan nagy mennyiségben jelenlévő bilirubin okoz. A gyógyítás úgynevezett fényterápiával lehetséges. Ez a kezelés kb egy hétig -10 napig tart.

Intraventricularis vérzés - Azok a babák, akik a 34. hét előtt születtek, nagyobb eséllyel véreznek az agyukban. Ez azért történhet, mert a még nem teljesen kifejlett erek, nem bírják a keringésben beállt változásokat, amiket a szülés okozott. Ez később bénuláshoz, szellemi fogyatékossághoz és tanulási problémákhoz vezethet. Ez a betegség a 24-26. héten született babák egyharmadánál fordul elő. Ha megállapították, hogy koraszülött lesz, vannak olyan kezelések, amiket az anyán elvégezhetnek, hogy csökkentsék a súlyos betegség kialakulását.

Nem képes a testhőmérsékletét fenntartani - Egy koraszülött baba, kevés zsírszövettel és fejletlen bőrrel születik. Ennek következtében nem képes fenntartani a testhőmérsékletét. Inkubátorral vagy melegítővel segíthetik a babát, hogy ne hűljön ki.

Fejletlen gyomor- és emésztőrendszer - Akkor lép fel, ha a koraszülött babának még nem elég fejlett a gyomra és az emésztőrendszere ahhoz, hogy biztonságosan feldolgozza a tápanyagokat. Ilyenkor a szükséges tápanyagokat infúzión keresztül juttatják a baba szervezetébe. Néhány nap elteltével a babát már egy csövön keresztül anyatejjel is lehet táplálni, mivel lehet, hogy magától még nem tudna nyelni vagy szopizni.

Vérszegénység - Ilyenkor a babának nincs elég vörösvérsejt a vérében. A vörösvérsejtek azért fontosak, mert oxigént szállítanak. A legtöbb újszülöttnek több mint 15 gramm vörösvérsejttel kéne rendelkeznie. Azonban a koraszülött babák nagyobb eséllyel fognak vérszegénységben szenvedni. A kezelése vérátömlesztéssel járhat.

Koraszülöttek retinopátiája - Ez egy vakságot okozó rendellenesség, ami főleg a 24-26. héten született koraszülötteket támadja. Ritkán fordul csak elő 33-34 hetes babáknál. Sok különböző kezelés létezik, többek között a lézeres szemműtét.

A bél belső felszínének károsodása - Ez akkor következik be, ha a koraszülött bele valahol gyengén fejlődik, és nem elégséges a vérellátás. Ilyenkor a bélfal begyulladhat. Infúzióval és antibiotikummal gyógyítható. Csak a legsúlyosabb esetekben van szükség műtétre.

Sepszis (vérmérgezés) - Ezt egy baktérium okozza, ami a vérbe kerülve fertőzést okoz a tüdőben, akár tüdőgyulladást is okozhat. Antibiotikummal kezelhető.

Fotó:
GaBaur: Sind so kleine Hände ...

Lektorálta: Dr. Eszlári Péter

Dr. Eszlári Péter


Dr. Eszlári Péter
Szülész-nőgyógyász

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja