SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Összefügg a szájhigiénia és a koraszülés?

Családinet [cikkei] - 2013-11-27
A nők többsége tisztában van azzal, mennyire fontos várandósság alatt az egészséges életmód, a baba és a mama szempontjából is. Dr. Záborszky András, az Oxygen Medical fogorvosa a terhes nők szájhigiéniájának jelentőségére is felhívta a figyelmet.
Összefügg a szájhigiénia és a koraszülés?

Befolyásolhatja a szülést az anya szájhigiéniája

A várandósság alatt minden kismama igyekszik odafigyelni arra, mit és mennyit eszik, milyen a vitaminbevitele, de az még mindig kevésbé közismert, milyen összefüggés van a szájhigiénia és a terhesség kimenetele közt. Nemrégiben az American Academy of Periodontology és a European Federation of Periodontology közös felhívást tett közzé, amelyben ezt a témát emelték a középpontba. A kutatók szerint ugyanis a parodontális betegségekkel küzdő nőknél megnő az esély többek közt a koraszülésre és az alacsony súlyú baba születésére is.  

Az már eddig is ismert volt, hogy az elhanyagolt szájhigiénia éppolyan jelentősen növeli a parodontális betegségek kockázatát, mint a stroke vagy a szív- és érrendszeri betegségekét, sőt akár az elbutulásét (demencia) is. Maga a betegség egy krónikus, baktériumok által okozott gyulladás, amely megtámadja a fogágyat, és kezeletlenül közvetlen következménye a fogak meglazulása és elvesztése lehet.

Jellegzetes tünetek

- A parodontális betegségeket viszonylag könnyű észrevenni, hiszen például fogínyérzékenységgel, kipirosodással, gyulladással járhat, sőt, akár a rossz szájszag vagy a fogínyvérzés hátterében is ez állhat – ismereti dr. Záborszky András, az Oxygen Medical fogorvosa. Ezeket a tüneteket a kismamáknak sem szabad figyelmen kívül hagyniuk és professzionális segítséget kell igénybe venniük, hiszen a kutatások szerint az egészséges fogíny összefüggésbe hozható az újszülöttek érettségével, alacsony súlyával.

Mindkét eset (tehát a három hétnél korábban érkező és/vagy 2,5 kilónál kisebb babák) később jelentkező problémákkal nézhetnek szembe, mint a tanulási zavarok, késői szociális érés vagy a motoros hiányosságok. Más tanulmányok szerint ezekben az esetekben megnő a légzési-, látási, hallási-, emésztési, táplálkozási problémák aránya is.
 
Dr. Záborszky szerint a kismamák sokszor félnek a terhesség alatt végzett fogászati eljárásoktól, holott a nem műtéti parodontális terápiák biztonságosak a várandósság alatt is, és képesek orvosolni a problémát. Ha a hölgyek nem is tudják pontosan megállapítani, van-e fogászati problémájuk, a várandósság egyes szakaszaiban mindenképpen érdemes felkeresni a fogorvost. Emellett természetesen az alapos fog- és szájápolás is elengedhetetlen.  

Tanácsok a „babavédő” fogmosáshoz

  • Napi kétszeri, egyenként 3 percig tartó fogmosás a minimum, ami fenntarthatja az egészséget.  
  • A fogkefét havonta cseréljük, hasznos lehet, ha több fogkefét használunk felváltva.
  • A fogkefe körülbelül 45 fokos szöget zárjon be az ínnyel.
  • Egyszerre csak 3 fogat mossunk meg, és így haladjunk végig a teljes fogsoron, körkörös mozgással.
  • Az ínyt csak óvatosan szabadítsuk meg a baktériumoktól.
  • A fogorvos útmutatásai alapján használjunk segédeszközöket: fogselymet, fogköztisztító kefét, fogkrémet, szájvizet, szájzuhanyt.  

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó:
adamr - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja