SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást

Családinet [cikkei] - 2013-11-18
A magas vérnyomás korunk népbetegségének számít. A hipertóniában szenvedő betegek életkilátásai rosszabbak, hiszen olyan szövődményekkel járhat, mint például a stroke, vagy a szívinfarktus. Az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel az állapot kordában tartható, de mi a helyzet a várandósokkal? A terhességi magas vérnyomásról, illetve annak kezelési lehetőségeiről Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.
Ne vegye félvállról a terhességi magas vérnyomást

A nők életének hipertónia szempontjából a terhesség kritikus időszaknak számít. Éppen ezért tilos félvállról venni, hiszen mind az anyában, mind a magzatban súlyos károkat okozhat.

Várandósság alatt a vérnyomás elfogadható értéke megváltozik, így ekkor a 140/90 Hgmm-nél alacsonyabb számít normálisnak. Azonban aszerint, hogy a terhesség előtt, vagy az alatt alakult ki a hipertónia, több fajtájáról is beszélhetünk.

Idült hipertónia: ekkor a hipertónia már a terhesség előtt is ismert volt, vagy a magas vérnyomás a terhesség első 20 hete alatt kerül felismerésre úgy, hogy azelőtt a terhes asszonynak nem volt ilyen ismert betegsége.

A másik csoport a terhesség előidézte, vagy terhességi hipertónia, amelynek az alábbi két formáját ismerjük:

Preeclampsia-eclampsia: súlyos, az anya és a magzat életét egyaránt veszélyeztető állapot. Akkor diagnosztizálható, ha a 20. terhességi hét után észlelünk 140/90 Hgmm-es vagy ez feletti vérnyomást, és a vizelet tesztcsík 1+ vagy több fehérjét jelez.  Egyéb laboratóriumi eltérések is lehetnek, vesefunkció romlás, májfunkciós eltérések, vérlemezke (thrombocyta) szám csökkenés. Gyakran előfordul lábdagadás is. Preeclampsia a terhességek 4-6%-ában lép fel. A korábban már ismert, idült hipertónia és a dohányzás a preeclampsia előfordulásának jelentős kockázati tényezője.

Gesztációs hypertonia: az előbbinél enyhébb eltérés, akkor diagnosztizálható, ha a 140/90 Hgmm-es vagy az fölötti vérnyomás a 20. terhességi hét után jelentkezik, de a vizeletben kisebb mennyiségű fehérje ürül, és a vérnyomás a szülés után 3 hónapon belül normalizálódik.

Megelőzése, kezelése

A terhességi magas vérnyomást napi 1 grammos kalciumpótlás 50 %-kal csökkenti, míg napi 1 mg-os folsavpótlás 60 %-kal.

„Az enyhe, illetve a középsúlyos hipertónia kezelésének a várandósság alatt nincsenek egységes irányelvei. Fontos, hogy a terhességi hipertónia kezelése csökkenti a hipertónia súlyosbodását, és a hipertónia által okozott koponyaűri vérzés, valamint az anyai halálozás kockázatát. Ezért a 140/90 Hgmm feletti érték esetén a gyógyszeres kezelés javasolt. Természetesen terhesség során nem minden vérnyomáscsökkentő gyógyszer szedhető, azonban vannak olyan készítmények, melyek biztonsággal alkalmazhatóak. Annak eldöntése, hogy a terhesség melyik időszakában melyik gyógyszer adható orvosi feladat. Mindenképpen orvosi konzultáció javasolt!”- mondja Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó:
Ambro - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja