SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósan is fitten!

Lénárd Orsi [cikkei] - 2015-11-15
A várandósság más állapot, ezt a legtöbb kismama érzi. A növekvő pocak, a hormonális változások sokféle változást indítanak el a szervezetben. Ezek egy része kellemetlen is lehet, de van rájuk megoldás.
Várandósan is fitten!

Reggeli rosszullétek, hányinger

A várandósok gyakran találkoznak vele. Van, aki csak reggel émelyeg, esetleg bizonyos szagok zavarják, míg másoknál erőteljesebben is jelentkezhet a hormonális változások hatása: erőteljes hányinger vagy akár hányás formájában. A szervezeted meg kell, hogy szokja az új helyzetet, ami kb. a 12-14. hétig meg is történik.

Mi segít?
 

  • B- és C-vitaminban gazdag étrend, azaz fogyassz teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, magokat, élesztőkivonatot, tejtermékeket, ill. paprikát, homoktövis vagy csipkebogyó készítményeket.
  • Citromos hideg víz, mentatea, keksz fogyasztása ébredés után.
  • Aromaterápia: bergamott-, grapefruit-, borsmenta- és citromolajok párologtatása, szagolása.


Gyomorégés

A várandósság későbbi időszakában jellemző inkább. A növekvő méh felfelé tolja a gyomrot, míg a progeszteron hormon ellazítja a gyomorzáró izmot, így a gyomorsav a nyelőcsőbe kerülhet. Ezek együttesen okozzák a gyomorégés tünetét.

Mi segít?
 

  • Egyél többször keveset. Lefekvés előtt közvetlenül már ne fogyassz ennivalót.
  • Kerüld a cukrozott vagy zsíros, fűszeres ételeket, a szénsavas innivalókat és a kávét.
  • Krumplipüré, magok (különösen a mandula) rágcsálása segíthet.
  • Az alváshoz használj párnákat, támaszd föl a tested felső részét.


Visszerek és aranyér

A várandósság alatt termelődő hormonok fellazítják a kötőszöveteket és az erek falát, míg a méh súlya a vénákra nehezedik, ami nehezíti a vérkeringést. Az utolsó hónapokban amúgy is jóval több vér kering az anya szervezetében, mint a várandósságot megelőzően.

Mi segít?
 

  • E-vitaminban és rostanyagokban gazdag táplálkozás. Fogyassz teljes kiőrlésű lisztből készült ételeket, tojássárgáját, vajat, aszalt szilvát.
  • Váltott hideg-meleg vizes zuhany az alsó lábszárakon és az altesten is. Használd bátran a hideg-meleg vízsugarat. Felfrissít, felpezsdíti a vér- és nyirokkeringést is. Nyáron érdemes minél többet mezítláb járkálni.
  • Mozogj, légy aktív, menj el kismama masszázsra. Mindezek az előzőkhöz hasonlóan támogatják a keringésedet.
  • Ne sokat ácsorogj. Ha leülsz, lábaidat ne tedd keresztbe. Ha elfáradtál, pihentesd, polcold fel a lábaidat. Ezzel is segítheted a vénáidban a vér áramlását.
  • Aromaterápiás illóolaj keverékek, pl. a Zerge olaj.
  • Szükség esetén jól jöhet egy kompressziós harisnyanadrág is.


Lábikragörcs

Leginkább éjszaka fordul elő, és az anyai magnéziumraktárak kiürülése áll a kellemetlen tünet mögött.

Mi segít?
 

  • Magnéziumban gazdag étrend: teljes kiőrlésűek, narancs, banán, olajos magok.
  • A hideg-meleg vizes vádli zuhany itt is jó hatású lehet.
  • Gesztenyekivonatot tartalmazó krémmel masszírozd át a lábikrádat.


Hátfájás

Minél nagyobbra nő a pocakod, annál inkább húz előre járás és állás közben. A megváltozott súlypont deréktájékon és a hát felső részén, a lapockák környékén is éreztetheti hatását.

Mi segít?
 

  • A mozgás, a hátizmok megerősítése. Mindezt elérheted rendszeres úszással, kismama tornával vagy jógával is.
  • Figyelj oda a tartásodra, a csípőd helyzetére. Tartsd egyenesen a törzsed amennyire csak lehetséges.
  • Ha emelned kell, ezt mindig csak guggolásból indítsd.
  • Kerüld a hosszas ücsörgést. Ha irodában dolgozol, iktass be kisebb szüneteket, amikor megmozgathatod a lábad, hátad és tagjaidat.
  • Keress fel kismama masszőrt. Kimasszírozza a hát csomóit, felfrissíti a fáradt hátizmokat és segít az ellazulásban is.

Fotó: TawnyNina/pixabay.com

Lénárd Orsi


Lénárd Orsi
Szülésfelkészítő és szüléskísérő dúla, mentálhigiénés szakember, kismamamasszőr

Elérhetőségem:
Honlap: http://www.lenardorsi.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja