SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fogápolás várandósság alatt

Kókai Kata [cikkei] - 2006-07-07
A gyakorlott anyukák már tudják, mennyire megviseli a várandósság a szervezetet- főként a fogakat. Ezért igyekezni már várandósság előtt ügyelni a fogak épségére.
Fogápolás várandósság alatt

A fejlődő magzatnak rengeteg vitaminra és ásványi anyagra van szüksége ahhoz, hogy minden apró szerve normálisan fejlődjön. Ide tartozik a csontozat is, mely rengeteg kalciumot igényel. A szükséges tápanyagok az édesanya szervezetéből kerülnek elvonásra, s ez nem megfelelő vitamin ellátottság esetén a fogak rovására mehet.

A fogak ellenőrzése

A megváltozott hormonrendszer miatt előfordulhatnak ínyproblémák, nem megfelelő vitamin ellátottság esetén pedig fogszuvasodás. Nem csak a kellemetlenségek megelőzése miatt, de a baba egészségéért is fontos ügyelni a fogak épségére. Ha tehetjük, érdemes már a várandósság előtt ellátogatni a fogorvoshoz, és elvégeztetni a szükséges beavatkozásokat, hiszen a babavárás időszakában számtalan gyógyszer nem alkalmazható.

Fogászati kezelések a várandósság idején

Amennyiben egy nő gyermeket vár, azt mindenképpen közölni kell a fogorvossal. Ha a terhesség még nem biztos, akkor is jobb az elővigyázatosság. Egy gyógyszerek és kezelések melyeket a fogászaton alkalmazhatnak, nem hatnak kedvezően a magzatra, így ennek megfelelően más módszert kell alkalmazni. Éppen emiatt, ha tervezett terhességről van szó, már a gyermekvállalás előtt érdemes teljes vizsgálatot kérni.



Az első és második trimeszterben mindenképpen igyekezni kell a gyógyszeres kezeléseket elkerülni, hiszen ebben az időszakban fejlődnek ki a magzat legfontosabb szervei. Ha lehetséges, akkor legjobb a szülést követő időszakra időzíteni az édesanya kezelését.

Mindenképpen meg kell említeni más gyógyszerek szedését, illetve a kezelőorvos előírásait, így a fogorvos ennek megfelelően alakíthatja ki a kezelés módját. Annak ellenére, hogy a várandósság idején fokozottabban kell ügyelni a kezelésekre, mindenképpen be kell iktatni a fogászati ellenőrzést, hiszen egy komolyabb fogprobléma nem csak a kismamának, de a magzatnak is árthat.

Fogápolás

A várandósság kilenc hónapja során jobban kell ügyelni a fogak ápolására. Mivel a fejlődő magzat számtalan vitamint von el az édesanya szervezetéből, előfordulhatnak fog- és ínyproblémák. Célszerű minden étkezés után fogat mosni, vagy ha erre nincs lehetőség (pl. vendégségben, étteremben), akkor legalább egy gyors szájvizes öblögetést végezni. Használjunk megfelelő, puha fogkefét, és lehetőleg olyan fogkrémet, mely nem csak a fogakat tisztítja, de az ínyt is megóvja (pl. gyógynövényes fogkrém).

A várandósság első időszakában előfordulhat egyes ízek, illatok miatt émelygés. Ha nem bírjuk az eddig használt fogkrémet, váltsunk más ízesítésre. A fogszuvasodás elkerülésének érdekében érdemes elkerülni a cukros ételeket, italokat. Főként a süteményeket, csokoládékat mellőzzük, helyette fogyassunk gyümölcsöt. Ezzel nem csak a fogakat óvhatjuk meg, de több vitamint is biztosíthatunk a fejlődő magzatnak.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja