SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Várandósság alatt kerüljük a stresszt!

Családinet [cikkei] - 2006-09-27
A várandósság időszakában depressziótól, szorongástól és stressztől szenvedő kismamák az átlagosnál kisebb súllyal született magzatot hoznak világra.
Várandósság alatt kerüljük a stresszt!

A University of Miami School of Medicine által készült vizsgálat szerint a stressz az édesanya szervezetéből a kortizol hormon útján jut át a magzati vérkeringésbe.

A stresszhelyzetek olyan biokémiai folyamatokat indítanak el, melyek során a megemelkedett kortizol szint közvetlen és közvetett módon egyaránt kihat a magzat fejlődésére.

A vizsgálatban 98, a terhesség 16. és 29. hete közt lévő hölgy vett részt. A kutatók feljegyzéseket készítettek mindennapi problémáikról, esetleges depressziós és szorongásos tüneteikről. A gyermekek fejlődésének nyomonkövetésén túl, a szervezetükben lévő kortizol szintjét vizeletmintákból ellenőrizték.

A kutatók megállapították, hogy a születendő gyermek súlyát a kortizol jelentősen befolyásolja. A hormon a véráramlás, és ezáltal a tápanyag,- és oxigénellátás csökkentésével hat a magzat fejlődésére.

A tanulmány célja, hogy felhívja a várandós hölgyek figyelmét a stressz és depresszió kezelésének fontosságára. Amennyiben úgy érezzük, hogy a várandósság hónapjaiban a szokottnál is több feszültség nehezedik ránk, kérjünk orvosi segítséget, hiszen gyermekünk egészségéért is mi vagyunk felelősek.                        

A hír alapjául a "Low foetal weight linked to stressed mothers" cikk szolgált.

 

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja