SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kedvenc állatok állatorvosi ellenőrzése a baba érkezése előtt

[cikkei] - 2006-11-06
Baba érkezik a családba. Az előkészítés fontos lépése kedvenc kutyáink és cicáink állat egészségügyi ellenőrzése.
Kedvenc állatok állatorvosi ellenőrzése a baba érkezése előtt

Az egész család nagy izgalmak közepette készül a baba fogadására. A kismama körüli sürgés-forgás, a babaszoba, a berendezés, a ruhák és a felszerelések beszerzése közepette ne feledkezzünk meg a négylábú kedvencek felkészítéséről sem. A háziorvossal és a kedvenc kutyák, cicák állatorvosával konzultálva már korábban kialakítottunk egy rendet, mi ajánlott és mi kerülendő a várandós kismamának a kutyákkal és macskákkal való érintkezésben. Az újszülött közvetlen környezetében kutya, macska nem tartózkodhat. Újabb megbeszélést javasolunk a fent említett szakemberekkel annak megtervezésére, hogy a baba milyen életkortól és milyen keretek között kezdjen ismerkedni a család négylábú kedvenceivel, és néhány gondolattal ebben a cikkben is szeretnénk segíteni.

Alapvető fontosságú, hogy a kutyák és a cicák védőoltásai megfelelő időben megújítottak legyenek. Négylábú kedvenceinket több olyan fertőző betegség fenyegeti, amely emberre is átterjedhet, ám megfelelő védőoltásokkal ezeket megelőzhetjük. Szintén tervszerűen, valamennyi kedvenc állat esetében egyszerre, és rendszeresen ismételve kell a bélféreg elleni kezeléseket is végeznünk. Javasoljuk, hogy a baba érkezése előtti 4-6 hétben a család valamennyi négylábú kedvencét vigyék el állatorvosi vizsgálatra, az oltások ellenőrzésére és ismételt féreghajtás céljából. Ne hagyjuk ezt az alapvetően fontos előkészítő lépést a szülés előtti utolsó napokra, ezzel is fokozva a kapkodást.

Kedvenc kutyáink és macskáink életében természetes tényező a bolhák és kullancsok megjelenése. Az már nem, ha ezt el is tűrjük, különösen a babavárás időszakában. A vérszívó élősködők elleni védekezés szintén átgondolt, tervszerű lépéseket igényel a kampányszerű, rendszertelen kezelések helyett. A mindössze néhány milliméter nagyságú bolhák a napi séta közben az utcán, a parkokban, más állatokkal való találkozás során felkapaszkodhatnak kedvenc kutyáinkra, és az eb szőre között elrejtőzve észrevétlenül bejuthatnak a lakásunkba. A macskák a bolhák különösen gyakran célba vett áldozatai, mivel kedvenc cicáink a pincétől a padlásig minden zugba bemásznak, szeretnek szomszédolni, átjárnak a kertek között és előszeretettel barangolnak gondozatlan területeken. Kedvenc kutyáinkat és macskáinkat főként a macskabolha károsítja, amely vérszívó még az embert is megcsipkedi néha.


A kifejlett bolhák állandó, mohó vérszívással károsítják áldozataikat, a kutyák bőrén szaladgálva folyamatosan idegesítik, nyugtalanná teszik kedvenceinket, súlyos, allergiás bőrgyulladást okozhat a csípésük és betegségeket, más parazitákat is terjesztenek. Egyetlen kifejlett nőstény bolha naponta akár 50 pete lerakására is képes, amit heteken keresztül megszakítás nélkül képes folytatni. A kutyák, cicák szőrén lerakott peték lepotyognak a környezetben, és 2-5 nap múlva aktív mozgásra képes lárvák lesznek belőlük. A lárvák kerülik a fényt, mélyen befúrják magukat a bútorok kárpitozott és szivacsos rétegeibe, a szőnyeg alá, a parketta réseibe rejtőznek és 7-14 nap elteltével bebábozódnak. Kedvező körülmények között mintegy három hét múlva a lakásban kikel az éhes bolhák új generációja.

Néhány bolha megtelepedését követően, rövid időn belül lakásunkat nagy tömegben áraszthatják el a vérszívók, pokollá téve ezzel a család minden kétlábú és négylábú tagjának életét. A bolhás kutya heves vakarózással hívja fel figyelmünket a vérszívók jelenlétére, azonban a bolhás macskák sokkal ritkában vakaróznak, a tulajdonosoknak talán az sem tűnik fel, hogy a cica a szokásosnál is többet nyalogatja magát, ezt inkább annak tudják be, hogy kedvencük milyen tiszta, és szeret mosakodni.

A bolhák csípése allergiás bőrgyulladást idézhet elő kutyán, ritkábban macskán, de még az erre érzékeny, megcsípett emberen is. A bolhák egy másik élősködőt, az uborkamagképű galandféreg nevű bélféreg fejlődési alakjait is terjesztik, ezért a bolhás ebet gyakorlatilag bélférges kutyaként is kell kezelni. A fent említett bélféreg nem megfelelő higiénés viszonyok között emberekbe, különösen kisgyerekekbe is átjut és őket is károsítja. A macskabolha felelős továbbá az ún. macskakarmolásos betegség kórokozójának vérszívás útján történő terjesztéséért a macskák körében.

A fent felsorolt problémákat megelőzhetjük, ha a kutyákat és a cicákat is havi rendszerességgel kezeljük olyan cseppentős készítménnyel, amely a kezelt állaton elpusztítja a kifejlett bolhákat, a környezetben megsemmisíti a bolhák fejlődési alakjait, és ezek mellett a kullancsokat is elpusztítja, mielőtt azok a fertőző betegségeket át tudnák terjeszteni.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
A szerkesztő ajánlja