SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Preeklampszia - a terhességi szövődmény

Kókai Kata [cikkei] - 2007-02-20
Néha nem alakul minden olyan simán, mint azt várnánk. Sajnos sokan nem gondoljuk át előre, milyen veszélyeket is rejt a várandósság, s jóformán teljesen tájékozatlanok vagyunk a szövődményekkel kapcsolatban.
Preeklampszia - a terhességi szövődmény

A várandósság első jelei mindig nagy örömet okoznak, hiszen ki ne örülne egy csodálatos apróságnak, szerelme gyümölcsének, aki szíve alatt növekszik. Azonban nem egyszer megfeledkezünk arról, hogy a várandósság egyben életmódunk megváltoztatását is igényli, ráadásul nagy mértékben igénybe veszi a szervezetet. Sok egyéb szövődmény mellett a preeklampszia, vagy más néven a terhességi magas vérnyomás jelenti az egyik legnagyobb problémát.

Terhességi magas vérnyomás

A preeklampszia a terhességek mintegy 3-5 százalékában fordul elő, s nem egy esetben olyan kismamáknál, akik már a fogantatás előtt is küzdöttek hasonló problémákkal. Három fajtáját különböztethetjük meg:

Idült állapot (már a várandósságot megelőzően is magas vérnyomással rendelkezett a kismama)
Heveny állapot (a kismamát csak a fogantatást követően érinti a magas vérnyomás problémája)
Preeklampszia (a magas vérnyomás mellé többek között magas húgysav szint társul)

A preeklampszia a "többi" magas vérnyomás típussal szemben lényegesebb veszélyeket rejt, hiszen akár a magzat életére is veszélyt jelenthet. A terhesség alatt jelentkező hitelen görcsökre már évszázadokkal ezelőtt felfigyeltek, s a görög villámlás szó alapján eklampsziának nevezték el. A preeklampszia (pre=előtti, megelőző) szó a görcsös állapotot megelőző időszakra utal, vagyis ilyen probléma esetén könnyen kialakulhatnak a görcsrohamok.



Mikortól számít magas vérnyomásnak?

Különböző államokban más-más higanymilliméter értéktől számítják várandósság idején a magas vérnyomást. Egyes országokban a 130/80 értéktől beszélhetünk magas vérnyomásról, azonban bizonyított, hogy már 120/75 értéknél is jelentkezhetnek a preeklampszia tünetei. Éppen ezért inkább a korábbi, terhességet megelőző értékekhez viszonyított emelkedést kell figyelembe venni.

A tünetek

A magas vérnyomás számtalan tünettel járhat, ide sorolható a fejfájás, fülzúgás, gyomortáji fájdalom, gyorsabb szívverés. Sajnos sokan a terhesség természetes velejárónak tekintik, hiszen kezdetben ez sem tűnik rosszabbnak, mint a reggeli émelygés, vagy a gyomorégés. Fontos azonban odafigyelni minden változásra, hiszen egyetlen terhesség során sem törvényszerű, hogy a kismama különböző problémáktól szenvedjen. Várandósság idején (és egyébként is minden házi patikába) érdemes egy otthoni, digitális vérnyomásmérő készüléket beszerezni, mellyel napi szinten ellenőrizhetjük a vérnyomás változását.

Újabb terhesség- veszélyes vagy sem?

A preeklampszia enyhe lefolyása esetén csekély a valószínűsége, hogy következő terhesség esetén is problémát okozzon, azonban újabb gyermek vállalása esetén érdemes a betegségről szakorvossal konzultálni, illetve hangsúlyt fektetni a megelőzésre.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja