|
Kérdezz-felelek
Kérném szakvéleményét a problémámhoz!
50 éves nő vagyok.16 éve papilláris cc. miatt teljes pajzsmirigy eltávolításom volt. Ezt követően radiojód kezelések. 150mcg L-thiroxint szedtem 1 évig, majd 125mcg-t.
Később az Ön ajánlására áttértem Synthroxine-ra szintén 125mcg.
Ezen a dózison nem kellett korrigálni az évek alatt. TSH-m 0,007-0,2 között volt.
Mindvégig 125mcg mellett.
Idén júliusban a kánikulában kialakult , egyéb tünet nélküli láz (1 hétig tartó 38 C körüli)miatt háziorvosom laborvizsgálatra küldött, ahol TSH 0,005 volt. T4: 17,4 , T3:4,5, CRP: 35, a vasszintem is alacsony lett. Erős tarkótáji fájdalmam volt , főleg éjszaka.
Pár nap múlva kontroll, CRP :5. Vas is rendeződött. Synthroxine-t háziorvosom javaslatára 100mcg-ra csökkentettük.
Úgy éreztem, átmenetileg a hőszabályzásom rovására ment a tartós kánikula.
Szeptemberben kontroll, TSH: 0,05, T4 már csak 14.
Októbertől tüneteim a következők: bőrszárazság, extrém fáradtság, aluszékonyság, koncentrációs problémák, ödéma, +6kg súlynövekedés szigorú étrend mellett, kézzsibbadás, ha kísérletet tettem sportolásra, napokig tartó testfájdalom stb.
November TSH : 0,123, tehát 20-szorosa a júliusinak, T4-et nem néztek, gyanítom még kevesebb lett.
Kértem háziorvosnál, hogy állítsuk vissza a korábbi 125mcg synthroxine-t, mert nem érzem így jól magam.
Ő csak a TSH-t nézve nem érzi indokoltnak.
Hangulati és fizikai leépülést tapasztalok.
Ebben kérném szakvéleményét a Professzor Úrnak.
Sajnálom az Önnel történteket, és hogy nincs lehetőség a személyes konzultációra.
Válaszát, idejét tisztelettel megköszönöm: moni
Miként azt több alkalommal leírtam és az ezen a héten tartandó továbbkézésen is elmondom: a TSH nem egy állandó paraméter.
Mi a TSH (TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon):egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez.
Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Fontos! A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem a biológiailag aktív!, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Számos tényező befolyásolhatja:
Az életkor :- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél
A beteg által lakott terület jódellátottsága : jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.
Az évszak :- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak : a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Alkalmazott gyógyszerek - a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptin), glükokortikoidok, metformin,
Senyvesztő betegségek, szepszis esetében un.„Non Thyreoid Illness”
TSH elleni antitest jelenlétét (Makro TSH)
Ebben az esetben az un. tumor markereknek nagyobb szerepük van (pl thyreglobulin, CEA).
„Következtetések:
Tahát: A pajzsmirigy hormonszint, és különösen az fT4 szint szorosabban kapcsolódik a klinikai paraméterekhez, mint a TSH szintje. Emiatt azt a gyakorlatot, hogy a hyper-, ill. a hypothyreosis diagnózisának egyedüli kritériuma a TSH szint: indokolt felülvizsgálni, revideálni.
Ezt nem csak én mondom, hanem a vezető szakmai lapok is:
"Clinical Parameters Are More Likely to Be Associated with Thyroid Hormone Levels than with Thyrotropin Levels: A Systematic Review and Meta-analysisTHYROID Volume, Number 00, 2020 Mary Ann Liebert, Inc. DOI: 10.1089/thy.2019.0535Stephen P. Fitzgerald,1–3 Nigel G. Bean,4,5 Henrik Falhammar,6–8 and Jono Tuke"
Egyelő a korábbi dagana miatt a téli időszakban ha láza nincs, akkor Syntroxine dózisát 125ug-ra volna célszerű emelnie.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:
Prof. Dr. Balázs Csaba 2024. 11. 13. 16:51