Az empátia az életünk minden területén jelen van, kezdve attól, hogy hogyan kommunikálunk másokkal és hogyan hozzuk meg a mindennapjainkat érintő döntéseket. Senki nem születik úgy, hogy tudatában van ennek a képességnek. Kisgyerekkortól kezdődően alakul ki, fejleszthető, de ebben nagy szerepe van a szülők hozzáállásának is.
Az empátia tanulható, tanítható
Figyelem a mai tizenéveseket. Közösségi média felületeken keresztül tartják a kapcsolatot a barátaikkal, napi több száz üzenetet is váltanak. Az üzenetek nem csupán karakterek. Az egyes mondatok végére kitett kis arcoknak, különböző grafikáknak óriási szerepe van. Azokkal próbálják kifejezni, érzelmekkel megtölteni a mondandójukat. Fontos számukra, hogy a másik fél megértse a szándékukat. Az empátia alapvetően erről szól – megérteni a másik érzelmeit, képesnek lenni az ő szemszögéből is nézni a dolgokat, érdeklődni és aggódni a másik iránt.
Az empátiával először otthon találkozik a gyermek
Itt is, mint oly sok más területen a példamutatás az első. A gyermekek abból tanulnak, amit otthon látnak. A felnőttek, a szüleik példáját másolják. Neked, mint szülőnek ennek tudatában kell cselekedned nap mint nap. A gyermek figyeli, hogy hogyan viszonyulsz otthon hozzá, a párodhoz, de azt is észreveszi, hogy szólsz a szomszéd nénihez, a postáshoz vagy a bolti eladóhoz. Ha tőled azt látja, hogy empátiával fordulsz ezekhez az emberekhez, akkor benne is kialakul egyfajta bizalom a másik iránt, megtanulják értékelni mindazt, amit a másik tesz.
A mostani világhelyzetben talán még fontosabb, hogy erre odafigyeljünk. Piros cetlit láttok a szomszéd ház kapuján? Készítsetek egy sütit közösen és akasszátok a kapura. Közben beszélgessetek róla, hogy miért csináljátok ezt, és miért fog jól esni a szomszéd házban lakóknak.
Az empátiát tehát példamutatással tudod megtanítani a gyermekednek. Amikor úgy látod, hogy készen áll rá, akkor bíztasd, bátorítsd őt is, hogy fejezze ki az érzelmeit, mutasson hálát a kedves kiszolgálásért, a barátok kedvességéért, vagy akár az ismeretlen bolti eladó mosolygós kiszolgálásáért. Vegye észre ezeket a jeleket önmaga körül. Szakértők szerint a képesség, hogy hálásak vagyunk valamiért, jelentősen befolyásolja az életünk alakulását, akár még a boldogságunk is múlhat rajta.
Tanítsd meg neki, hogy beszéljen az érzelmeiről
Évtizedekkel ezelőtt nem igazán foglalkoztak a gyermekek lelkével. Legalábbis nem annyit, amennyit kellett volna. Sok családban nem voltak nagy beszélgetések, nem tanulták meg kezelni a konfliktusokat, és nem igazán fordítottak nagy hangsúlyt annak, ha a gyermeket valaki vagy valami bántotta.
Ma azonban más a helyzet. Ma már számos kutatás foglalkozik azzal, hogy abból a gyermekből lesz boldog, kiegyensúlyozott felnőtt, akinek megtanítják kezelni az érzelmeit. Az a gyermek fog boldogulni, aki nem elnyomja magában a rossz érzéseket, hanem képes kezelni és leküzdeni a stresszhelyzeteket. Tanítsd meg önmagával szemben is empatikusnak lenni, hogy elfogadja, hogy ezek az érzelmek az élete részét képezik, és nem elnyomni kell őket, hanem kezelni. Magyarázd el neki, hogy csak akkor tud majd mások felé is szeretettel fordulni, másoknak is segíteni feldolgozni az érzelmeit, ha ő maga tisztában van a saját érzéseivel.
Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról