Október 16, a kenyér világnapja, tekintsük röviden át a kenyér fejlődését. Kezdetben vala az egyszerű erjesztés nélküli lepénykenyér... Őseink, érezve, hogy ez nem az igazi, fáradhatatlanul kutatták a megoldást, amivel nagyobb hatást tudnak gyakorolni az utókorra. Élesztős ötletük olyannyira kapós volt, hogy azóta több fajtáját is megkülönböztetjük az elért eredményeknek, miszerint különféle lisztből készülő kenyér, kerek cipó, lángos (régebben ezt is kemencében készítették a maradék kenyértésztából), kalácsok - amibe már tejet is tesznek- és gyümölcskenyerek. Számomra a fő attrakció a töltött kenyér.
Ha ellenállhatatlan kényszert érzünk, hogy magunk is megpróbálkozzunk házilag kenyeret, vagy kalácsokat sütni, az alábbi recepteket kipróbálhatjuk.
Néhány tanács még a kalandra vállalkozónak: ha szögletes formában sütjük a kenyeret a sütőben, akkor puhább lesz a kérge, nem áll fenn a veszély, hogy szétterül és ezért lapos lesz. A fonott kalács ideális reggelire, érdemes előbb felkelni, hogy a kelesztési és sütési idő (2 óra) elteltével csillogó szempárok csodálói legyünk, amelyek kukucskálnak a kakaós bögre mögül.
Hagymás, zöldfűszeres kenyér
Hozzávalók:
0,5 kg kenyérliszt,
3 db lilahagyma,
1 cs. szárított élesztő,
3 evők. olaj,
1 csokor petrezselyem és zellerzöld,
1 teáskanál köménymag, só
1 teáskanál cukor, víz
A hagymát fél karikára szeljük, vagy egészen finomra, ahogyan szeretnénk beletenni a kenyértésztába. Az olajon megdinszteljük, hagyjuk kihűlni.
A lisztet a sóval, cukorral, szárított élesztővel összekeverjük, a zöldfűszereket egészen apróra vágjuk.
Ezután kézzel, vagy géppel is összedolgozhatjuk a tésztát. A lisztes keverékhez hozzáadjuk a zöldfűszereket, köménymagot, hagymát az olajjal együtt (amiben sült), majd annyi langyos vizet, hogy jól formázható legyen. Alaposan átgyúrjuk, ezt a kenyérsütő gép dagasztó programjára is bízhatjuk, csak arra vigyázzunk, ne induljon el a sütési program.
Meleg helyen megkelesztjük a tésztát, és amikor a kétszeresére dagadt, újra átgyúrjuk.
Végül hosszúkásra formázzuk, vagy sütőformába tesszük, bevágjuk a tetejét és hagyjuk kelni ismét 15 percet. Előmelegített sütőben 40 perc alatt megsül.
Cipó olajbogyóval
Hozzávalók:
30 dkg finomliszt,
10 dkg teljes kiőrlésű liszt,
15 dkg mag nélküli olajbogyó,
1/2 dl olivaolaj
1 teáskanál só és ugyanennyi szódabikarbóna,
1 mokkáskanál cukor, víz
Az olajbogyókat lecsöpögtetjük és szárazra töröljük. A liszteket összekeverjük a sóval, cukorral és szódabikarbónával, majd hozzáadva az oliva olajat, alaposan összegyúrjuk. Annyi vizet adunk hozzá, amennyivel még jól formázható lesz. Fontos, hogy megtartsa az alakját, ne terüljön szét a sütőben. Ha készen van, beledolgozzuk az olajbogyókat is, cipót formázva kilisztezett sütőlapra helyezzük.
A tetejét bevághatjuk, kevés liszttel meghintve előmelegített sütőben 40-50 perc alatt aranybarnára sül.
Kenyérben sült sonka
Hozzávalók:
1 kb 1 kilós főtt sonka vagy tarja ,
50 dkg liszt, 2 dkg élesztő,
1 evőkanál olaj, 1 dl tej,
1 kiskanál só, 2 kiskanál cukor,
2 dl víz.
A tejet meglangyosítjuk, az élesztővel és a cukorral felfuttatjuk. Mikor felfutott, beleöntjük a kenyérsütő gépbe az olajjal, tejjel együtt. A cukorral és a sóval összekeverjük a lisztet, és az egész tetejére öntjük. Bekapcsoljuk a dagasztó programot - ha nem géppel dagasztunk, akkor meleg helyen kb háromnegyed órát hagyjuk kelni.
Ha készen van, akkor a tésztát kinyújtva belecsomagoljuk a főtt sonkát, vagy tarját és további 20 percig kelesztjük. A tetejére csináljunk lyukakat, hogy a sonkából elpárolgó gőz eltávozhasson, és előmelegített sütőben süssük szép pirosra. Hidegen szeletelhető, salátával finom.
Magvas fonottkalács koszorú
Hozzávalók:
30 dkg liszt, 1,5 dl tej,
4 dkg vaj, 2 tojás,
1 dkg élesztő, 5 dkg cukor,
5 dkg dióbél, 5 dkg mandula
Az élesztőt langyos tejben egy kanál cukorral és két kanál liszttel felfuttatjuk.
Ha megkel, beleöntjük a kenyérsütő gépünkbe a porcukorral, tejjel és tojással együtt. Erre öntjük rá a lisztet, a kelesztő programmal összedagasztjuk. Adunk hozzá még tejet, ha szükséges - se túl lágy, se kemény ne legyen a tészta. Dagasztás közben olvasztott vajat csurgatunk rá. Akkor jó, ha hólyagosodni kezd a tészta. Végül beleöntjük a diót és a mandulát, esetleg más magot is felhasználhatunk, amit szeretünk. Ha jól összedolgoztuk a tésztát, langyos helyen hagyjuk megkelni, ha géppel dolgozunk, a program megkeleszti körülbelül fél-háromnegyed óra alatt.
Ha kész a tészta, lisztezett deszkán átgyúrjuk, három részre osztjuk és hosszúkás hengereket formázunk belőlük. A három tésztacsík végét összenyomjuk, és hármas fonással összefonjuk, majd a másik végét is összeragasztjuk hogy kör alakja legyen. Kilisztezzük a sütőlemezt, amin sütni akarjuk, majd újra kelni hagyjuk egy rövid ideig, a tetejét megkenjük tojással, hogy szép színe legyen.
Előmelegített sütőben 30 perc alatt szép pirosra sül.
Csokis gyümölcskenyér
Hozzávalók:
35 dkg liszt,
30 dkg aszalt sárgabarack,
30 dkg tejcsokoládé,
2 tojás, 2,5 dl tej,
10 dkg vaníliás cukor,
8 dkg vaj, 5 dkg búzacsíra,
2 teáskanál sütőpor
Az aszalt barack egyharmadát félretesszük díszítésnek, a többit kis kockákra vágjuk, a lisztbe belekeverjük a sütőport és a búzacsírát. A tojásokat felverjük és összekeverjük a cukorral és tejjel, majd apránként hozzáadjuk a lisztes keveréket.
A csokoládé két harmadát megolvasztjuk gőz fölött, hozzáadunk 5 dkg vajat és egyneműre keverjük, ezt is hozzáadjuk a lisztes keverékhez. Legvégül a kockára vágott barackot is beledolgozzuk.
Egy magasfalú szögletes formát kivajazunk, beleöntjük a krémet és előmelegített sütőben 30 perc alatt megsütjük. Ha kihűlt, rácsorgatjuk a tetejére a megolvasztott maradék csokoládét és aszalt barackkal díszítjük.