Pedig a tészta kiváló alapanyaga rengeteg finom süteménynek. Sőt így húsvét közeledtével, a "böjtölés" után, igazán különleges, tápanyagban gazdag ínyencséget készíthetünk családunknak és várhatjuk a locsolókat.
Lehet, hogy az elkészítésük kissé hosszadalmasabb, mint egy egyszerű tiramisué, de higgyék el, megéri fáradságot, s biztos, hogy jövőre sem hagynak elszáradni minket lelkes locsolóink. Ráadásul a tészta rendkívül egészséges, gyorsan felszívódó tápanyagok közé tartozik, s bizonyítottan jó hatással van a kedélyállapotunkra is.
Azonban, húsvétkor ne csak az asztalra kerüljön színes tojás, hanem a desszertek elkészítéséhez is használjunk tojásos tésztát, hiszen azok a tojásnak köszönhetően még több vitamint, ásványi anyagot tartalmaznak. Sokan nem is tudják, hogy legősibb eledelünk a tojás a C vitamint kivéve minden fontos vitamint tartalmaz, a népi hiedelmek szerint pedig a termékenység, a teremtés, és az újjászületés ősi jelképe.
Tehát, akkor mindent bele, íme három recept, amelyek alapján nem csak húsvétkor, hanem télen-nyáron finom desszert készíthető. A vállalkozó szelleműek rögtön bele is vághatnak:
A HAGYOMÁNYOS - Túrós aszalt barackos rétes
A mártáshoz: 6 evőkanál baracklekvár, barackpálinka
A tojás sárgáját kikeverjük a cukor felével, vaníliás cukorral, beletesszük a túrót és az apróra vágott aszalt barackot. Összekeverjük és a maradék cukorral felvert kemény tojáshabbal lazítjuk. A végén belekeverjük a tésztát. Kiterített, olajozott réteslapba tekerjük 180-200 °C-on készre sütjük. Az öntethez kikeverjük a lekvárt vízzel, hogy a megfelelő sűrűségű legyen, majd felforraljuk és beleöntjük a pálinkát. A felszeletelt, porcukrozott rétes mellé tálaljuk.
AZ ÖTLETES - Diós rövidmetélttel töltött alma
A mártáshoz: 2 evőkanál cukor, 2 kávéskanál őrölt fahéj,
A megmosott almák tetejét levágjuk, az almákat kivájjuk és 200 °C-os sütőben 3-4 percig elősütjük. A tojásokat szétválasztjuk és sárgájukat kikeverjük a cukor felével, a vaníliás cukorral, a reszelt citromhéjjal, pici rummal, majd belekeverjük a darált diót és a főtt tésztát. AZ elősütött almákba beletesszük a lekvárt, majd a tésztás tölteléket és a sütőbe visszatéve 10-15 percig sütjük. A tojások fehérjét kemény habbá verjük a cukorral és habzsákból kinyomva díszítjük vele a töltött almákat. Felmelegítjük a sütőt 250-300 °C-ra és megsütjük a habot az alma tetején. Fahéjas öntettel tálaljuk. Ennek elkészítése: a tejet felforraljuk, majd beleöntjük a kevés tejjel jól kikevert fahéjat, krémport és cukrot. Csomómentesre keverjük és kiforraljuk. Melegen és hidegen egyaránt fogyasztható.
A PROFIKNAK - Tésztatorta
A tésztához:
A tésztát tejben megfőzzük (csak 3-4-szeres mennyiségű tejet kell venni). A tésztát nem mossuk le, csak kihűtjük. A tejet, amiben a tészta főtt, eltesszük és felhasználjuk a mák főzésénél. Összeállítjuk a tésztát. A tojások sárgáját és a cukor felével, vajjal habosra keverjük és egy csipet sót teszünk bele, majd belekeverjük a lisztet. A fehérjét a maradék cukorral kemény habbá verjük és két részletben lazán, óvatosan - hogy ne törjön - belekeverjük a sárgájás tésztában, majd a végén belekeverjük a főtt tésztát is. Kivajazott kilisztezett formában 150 °C-on sütőbe sütőben készre sütjük. Közben elkészítjük a töltelékeket. A darált mákot és hozzávalóit a tejjel felfőzzük, majd lehűtjük. A meggyet leszűrjük, levét cukorral felfőzzük és a jól kikevert fahéjas keményítővel besűrítjük és kiforraljuk, majd a tűzről levéve belekeverjük a meggyet is. A kihűlt tortatésztát három részbe vágjuk. Alul megtöltjük a mákos töltelékkel, rátesszük a másik réteg tésztát, azt megtöltjük meggyes töltelékkel és betakarjuk a tetejével. A bevonót felolvasztjuk, belekeverjük az olajat és bevonjuk a torta tetejét vele. Oldalát darált dióba forgathatjuk. A tetejét ízlés szerint díszítjük.