SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hozzátáplálási táblázat

Családinet [cikkei] - 2016-09-28
Letölthető táblázat - Mikor kezdjük a baba hozzátáplálását? Milyen sorrendben és mikor vezessük be az ételeket? Hogyan ízesítsünk?
Hozzátáplálási táblázat

Dr. Polgár Marianne gyermek gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosának válaszai, a leggyakrabban felmerülő kérdésekre.


Mikor kezdjük a hozzátáplálást?

A babák emésztőrendszere a 4. és 6. hónap között éri el a megfelelő fejlettséget, a hozzátáplálást tehát ebben az időszakban kezdhetjük. A mai ajánlások a gyermek 6 hónapos koráig kizárólagos szoptatást javasolnak, ennél tovább valóban nem szükséges várnunk az új ételek bevezetésével. Lehetőség szerint a hozzátáplálást még a szoptatás időszaka alatt kezdjük meg, így az anyatej védőfaktorai segíthetnek az allergiás reakciók megelőzésében.
Tápszeres baba esetén a hozzátáplálást a 4. hónapban ajánlott elkezdeni.

A hozzátáplálási táblázatot itt töltheted le: HOZZÁTÁPLÁLÁSI TÁBLÁZAT


Mivel kezdjük a hozzátáplálást?

Először javasolt almalével, vagy reszelt almával kínálni a gyermeket, ezt követheti sárgarépa, őszibarack, burgonya, sütőtök. Lényeges, hogy egy alkalommal mindig csak egyféle ételt kóstoltassunk meg, így az esetlegesen fellépő tünetek – hasmenés, hasfájás, kiütések - kiváltó okát is könnyen beazonosíthatjuk, s azonnal kiderülhet, ha valamire allergiás a baba.
 

Hozzátáplálási táblázat

A táblázatból láthatod, hogy az egyes hónapok során milyen új ételekkel ismertetheted meg a picit. Az aktuális hónap (amennyi idős épp a gyermeked) és az azt megelőző hónapok alapanyagaiból áll össze a baba ideális étrendje.
 

Táplálék fajták
 


Életkor

gyümölcs

zöldség

gabonafélék,
péktermékek

hús, tojás tejtermékek fűszerek kész ételek egyéb

6 hónapos 
baba
étrendje

alma, őszibarack, meggy, gesztenye burgonya, sárgarépa, sütőtök, cékla rizs, búza, zab, kukorica, gabona pehely - - - főzelék (egy kis anyatejjel lazítva, turmixolva) -
7 hónapos
baba
étrendje
narancs, szőlő, citrom, körte, banán (mag és héj nélkül)

spárga, tök, uborka, pasztinák, brokkoli, fehérrépa, zeller (sütve v. főzve)
paradicsom (mag és héj nélkül), saláta, cukkini (főzeléknek)
zöldborsó (héj nélkül)

 

- csirke, pulyka - petrezselyem, kapor, metélőhagyma, zellerlevél - -
8 hónapos
baba
étrendje
görög és sárgadinnye, cseresznye, sárgaarack, szilva karfiol, karalábé, kelkáposzta, zöldborsó, csicsóka, vörös és fokhagyma (sütve v. főzve)
spenót, sóska, lencse, bab, sárgaborsó
rozspehely, kenyérhéj, kifli, árpa sertés, marha, csirkemáj (heti 1 alkalommam max.),
tojássárgája
ha a családban nem fordult elő allergiás megbetegedés: sajt, kefir, túró, natúr joghurt   főzelék (sűrítve burgonyával, esetleg néhány csepp olaj, turmixolva) -
10-11 hónapos
baba
étrendje
-

rebarbara, káposzta, padlizsán, zöldbab

- - - - - -
1 éves
baba
étrendje
mandula tofu, szójatej, csicseriborsó, szójabab, retek, vöröshagyma v. fokhagyma nyersen, uborka nyersen köles, hajdina, teljes kiőrlésű gabonák tojásfehérje kecskesajt, kecsketej, juhsajt, juhtúró, tehéntej, vaj, tejszín citromfű, lestyán, szurokfű, bazsalikom, borsikafű, borsmenta - gyógyteák (citromfű, menta, csalán)
1,5 éves
baba
étrendje
erdei mogyoró, dió, eper, szamóca, som, egres, ribizli, fekete-ribizli, szeder, áfonya, málna, déligyümölcsök (ananász, kivi, mangó, grapefruit, stb.) - - hal - - - méz
2 éves földi mogyoró gomba - - - - - -


Sózzunk, cukrozzunk, ízesítsünk?

A gyümölcsök természetes formában is tartalmaznak gyümölcscukrot, vagy más néven fruktózt, ami kellemes édes ízt biztosít a baba ételeinek. A főzelékeket anyatejjel hígítva szintén kellemes ízű ételt készíthetünk számára. Külön sózásra, édesítésre a kezdeti időszakban nincs szükség.

Teljes kudarc?

Ne essünk kétségbe, ha az új ízek bevezetésével lassan haladunk, az étel elutasításának több oka is lehet. Az elválasztást fokozatosan kezdjük, az első falatokat szoptatás után egy-két kanállal kóstoltatjuk meg a picivel, így előfordulhat, hogy egyszerűen nem éhes. Érdemes hetekkel később visszatérni a „nemszeretem” ételekre, elképzelhető, hogy akkor jóízűen elfogyasztja majd. Minden babának meg kell tanulnia a kanállal történő étkezést, ez gyermekenként eltérő hosszúságú időt vehet igénybe. A tanulási folyamatot segíthetjük azzal, ha kezdetben csak a gyümölcsök (alma, őszibarack) levével kínáljuk meg, a pépes ételek kóstoltatása csak ezt követően történjen.

Liszt előbb, tej később

Az utóbbi években a nemzetközi és a hazai orvosi ajánlások alapján korábbi időpontra tevődött át a glutén bevezetésének időpontja. Az anyatejes táplálás előnyeit kihasználva a glutént a baba 17. és 24. hetes kora között, kis mennyiséggel kezdve adjuk. A glutén tartalmú  élelmiszerek  fokozatos bevezetésével a „lisztérzékenység”, a coeliakia kialakulásának veszélye csökkenthető, még olyan családok esetében is, ahol van már coeliakiás beteg.

A tehéntej esetében továbbra is a korábbi az érvényes, fogyasztását 1 éves kor alatt nem javasoljuk. A túl korán megkezdett tehéntejes táplálás a csecsemőknél asztmatikus légúti tüneteket, ekcémát és hasmenést okozhat. Főzelékek készítéséhez egy éves kor alatt használjunk inkább anyatejet, vagy tápszert.

Milyen a hozzátáplálás menete? Honnan tudhatod, hogy készen áll gyermeked a hozzátáplálás megkezdésére? Miből egyen a baba, hogyan etesd és hányszor kell ennie egy nap? Mindent megtudhatsz hozzátáplálási kisokosunkból!

Nincs ötleted, mit főzz a picinek? Nézz szét babareceptjeink között.

Forrás: www.allergiakozpont.hu
Kép: Cody / Flickr

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja