SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

16 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
16 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

16 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A baba már felemeli a fejét, hason fekve támaszkodik (azért ne gondoljuk, hogy fekvőtámaszt látunk tőle!) - egyre hosszabb ideig bírja tartani magát -, átfordul az oldalára, sőt néha sikerül a hasáról a hátára fordulnia, vagy fordítva (nem jellemző még, hogy oda-vissza forogjon). Ha ölünkbe vesszük, már próbál felülni, de még nem megy neki. Ne is erőltessük, hadd erősödjenek az izmai, csontjai! Boldogan figyeli az egyre inkább kitárulkozó világot, mert többet lát belőle, mint fekvő helyzetben.
Kezével már nyúl a játékok után. Sőt, nekünk is integet a karjaival, hogy vegyük fel!
Háton fekve már mozog keze lába, szájába vesz mindent, még a lábát is.
 

Szociális fejlődés

A zene még a legádázabb szörnyeteget is megnyugtatja, és a síró-rívó kisbabánál nehéz elképzelni vadabb bestiát. A gyermekeket bármelyik életkorban lecsillapítja a zene, és a tanulmányok szerint azok a kisbabák, akiknek énekeltek a korai szakaszban, valamennyivel korábban kezdenek el beszélni és olvasni, mint a többiek. Ebben az életkorban, az éneklés mellett, a zenélő lengő tárgyak és a zenedobozok végtelen lehetősége mindig elkápráztatják a kicsiket.
Nagyszerű játék lehet, ha a zenei hangok hallgatását - például csengő, zongora, zenélő óra - saját ismétlésekkel ötvözzük. Mutassuk a kisbabának, hogyan rázzuk a csengőt, vagy különböző kulcsokkal adjunk ki eltérő hangokat. Néhány kisbaba akusztikailag érzékeny, és majdnem abszolút hallással tud ismételni hangokat. Az észlelésnek és a hangkibocsátásnak ez a fajta kombinációja lehet az alapja a jó zenei készségeknek, tehát mindenképpen bátorítsuk a kis Mozartot, ha van tehetsége.
 

Intellektuális fejlődés

Ahogy a gyerek egyre többet játszik egyedül, játékai közül különösen ragaszkodhat egyhez, vagy akár többhöz is közülük. Sírni kezd, mikor elvesszük tőle, szereti magával cipelni, még akár vele is alszik. Ez a kedvelt tárgy előfutára a plédnek, a párnának, a kitömött állatkának vagy biztonsági takarónak, amelyet 9-10 hónapos korától cipel magával. Ezek a tárgyak mind minket helyettesítenek, és segítik az átmenetet a függetlenség felé, könnyítik a leválást a szülőről.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja