SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

15 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
15 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

15 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Valahol a 6. hónap környékén az orvos javasolni fogja, hogy szoktassuk a gyermeket szilárd táplálékhoz. Bár valóban csábító megtenni ezt a lépést amilyen gyorsan csak lehet - végül is, olyan átkozottul helyes a spagetti darabkákkal a fején, - mégse siettessük a szilárd ételt. Minél idősebb, annál kevésbé valószínű, hogy allergiás reakciók jelentkeznek nála. Emellett a 4 hónaposnál fiatalabb kisbabáknak gondot okozhat az összetett ételek, például a gabonapehely, megemésztése, amely keményítőt tartalmaz.
Táplálásnál esetleg gyümölcsöt (levét, vagy turmixolt gyümölcshúst) kaphat, egyébként szopjon!

Tudni fogjuk, hogy a kisbaba készen áll a szilárd ételekre, hiszen segítséggel ülni tud, képes a fejét tartani, nyelni tud (a kevesebb nyálzás figyelmeztető jel), megduplázta születési súlyát, és megszűnt a nyelvöltögetés és a garatreflex is. Emellett megkülönböztetett figyelemmel kíséri az ételt az asztalon, próbál belekóstolni dolgokba a tányérunkon, esetleg cuppant is egyet az ajkaival, mikor azt látja, hogy mi eszünk. A következő héten visszatérünk a szilárd táplálékra.
 

Szociális fejlődés

Bár a sírás drámaian csökken mostanra, még mindig ez jelenti a kommunikáció elsődleges módját. Sír, mikor fáradt, vagy magányos, figyelmet szeretne, vagy játszani akar. (Keservesen sír, mikor magára hagyjuk, de ne aggódjunk, általában remekül lesz, amint eltűntünk az ajtóból.)
Reggel ugyan éhesen ébred, de elképzelhető, hogy egy darabig magával fog beszélgetni, mielőtt a kényelmetlenség elviselhetetlenné válik. Ha már azelőtt felvesszük, hogy sírni kezdene, számít az ételre, és kicsit tovább tűr, mielőtt eltörik a mécses. Viszont a türelme véges. Ha pár percen belül nem kap enni, gyorsan dühbe gurul.
 

Intellektuális fejlődés

Az apróság fogékony szakasza egyhuzamban legalább egy órán át tart. Napi feladataihoz az elmúlt pár hétben megszerzett információkat is alkalmazza, és annyira koordinálja érzékelő és motoros készségeit, hogy hosszabb ideig egyedül is játszik. Imádja a játékokat, segítségükkel tanul a térviszonyokról, a színekről, az anyagokról, az ok-okozatról. De még inkább imádja mások társaságát - bár a játékok fárasztják, a mi figyelmünk sosem untatja.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja