SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

13 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
13 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

13 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A kisbaba felfedezett magának két új játékszert: a kezeit. Háton fekve csendesen elvan, nyitogatja és becsukja a kezét, majd alaposan megvizsgálja ujjait. Az ámulat része, hogy kezdi megérteni, keze tulajdonképpen testének folytatása, csak egyedi képességekkel. Ahogy látása javul, fejlődik a kéz-szem koordináció is.
 

Szociális fejlődés

Most, hogy már a síráson kívül máshogy is meg tud nyilatkozni, az apróság egyre inkább egy kis pletykafészekre emlékeztet. Visítások, gügyögések és a gurgulázó hangok elég gyakoriak ebben a szakaszban (és még inkább növelik vonzerejét!). Rájött, hogy az újonnan elsajátított hangok nagyszerűen alkalmazhatók a figyelem és a nagyra értékelés kivívására. Mikor senki sincs a közelben, akkor is imádja a saját hangját hallgatni, vég nélkül ismétli a kedvenc hangokat.
Leginkább úgy ösztönözhetjük a kommunikációt, ha gyakran beszélgetünk a kisbabával. A 3. hónapra mások beszédjének hallgatása remek ingernek bizonyul a saját hangok képzéséhez. Figyelni fogja a hangforrást, ösztönösen lesi az arcunkat, ahogy beszélünk, változtatja a cselekvéseket (izgatottan rugdos, vagy megmerevedik a figyelme), általában visszamosolyog, és visszabeszél. Várjuk meg, amíg elhallgat, majd próbáljuk meg utánozni azokat a hangokat, amelyeket kiad - odáig lesz a gyönyörtől, hogy végre „megértettük” őt!
 

Intellektuális fejlődés

Bár hihetetlenül hangzik, de a kisbaba érzékszervei mindössze három hónap alatt majdnem felnőtt szinte fejlődtek. Most már a szoba másik végéből is észrevesz minket, hall és válaszol nekünk a másik szobából, és odafordul bármilyen hangra, amely felkelti érdeklődését (illetve, kikapcsolja a zavarókat). Képes követni a mozgást, érzékeli a mélységet, valamint színészlelése is fejlődik. Mostantól kezdve arra fog törekedni, hogy a feléje érkező ingereket értelmezze, és kommunikálja a benne keltett érzéseket.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja