SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

14 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
14 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

14 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A legtöbb gyerekorvos mostanra ütemezi a negyedik hónapban esedékes fejlődési vizsgálatokat. Az orvos megméri a gyermek hosszát, súlyát, ellenőrzi szívverését, légzését, alhasát (az esetleges sérv miatt), bőrét és nemi szervét. Egyszerű tesztekkel leméri az erejét és a motoros készségek fejlődését, illetve beadja a védőoltásokat, a DTP-t, HIB-et és poliot - járványos gyermekbénulás -, ezeket 2-3-4 hónaposan kapják. Idén 2 és 4 hónaposan pneumococcus elleni oltást is kapnak Magyarországon. (Ez utóbbit tüdőgyulladás elleninek ismerik). Végül érdeklődik az alvási szokásokról, a szoptatásról.
 

Szociális fejlődés

A mamák, akik szoptatnak, és a kisbabák, akik szopnak, értékelik az intim egyedüllétet, éppúgy, mint a szopás táplálkozási előnyeit. Viszont sok édesanya úgy érzi, hogy ki kell pótolnia az anyatejet tápszerrel, mert éhes maradt a baba. Ennyi idős korban erre viszonylag ritkán van szükség, mivel eddigre már beállt a kereslet-kínálat a szoptatásban, és az anyai szervezet képes annyi tejet termelni, amennyi a babának szükséges. Nem megfelelő súlygyarapodás esetén azonban kérjük ki az orvosunk tanácsát, és kizárólag az általa felírt tápszert használjuk! Etetéskor mindig szoptatással kezdjünk, és csak miután a baba befejezte, ajánljuk fel a cumisüveget. Ezzel a módszerrel, és gyakoribb szoptatással az is elképzelhető, hogy néhány héten belül visszatérhetünk a kizárólagos anyatejes tápláláshoz.
 

Intellektuális fejlődés

Egészen pár héttel ezelőttig ugyanúgy reagált egy arcot ábrázoló képre, mint az igazira. Azóta megtanult különbséget tenni maga és a külvilág, illetve a képek és a valós tárgyak között. Egyre többet mosolyog és gügyög a valós arcra, mint egy képre, legyen ez akár tükörkép, bár ezeket is egyre jobban élvezi, és többet nevet bizonyos arcokra (például a mienkre), mint másokéra. Emellett meg tud különböztetni arcvonásokat és arcképeket, az utóbbira nagyobb lelkesedéssel reagál.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.
A szerkesztő ajánlja