SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész

Kulcsár-Domján Rita [cikkei] - 2015-12-01
Konduktorként már a főiskola (Pető Főiskola) első évében megtanultuk, mikor, milyen fontos mozgáselemeket tanul meg, sajátít el és gyakorol a gyermek. Ez a váz. Az alap. Amelyhez hasonlítunk, amelyre építünk. A cikkben most a mászásról lesz szó.
Mászás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 5. rész

Mászás

Mikor már a pocak is felemelkedik s a gyermek térdelőtámasz/négykézláb helyzetbe felnyomja magát, elérkezett egy következő, fontos állomás a baba életében, a mászás. Mely egy újabb, összetettebb agyi érést, szerveződést feltételez, illetve tovább generál.

Miért fontos?

  • További izomzatot épít, erősödik a karja, válla, mellizma, kar izmai, karizma :), ami a finommanipulációs tevékenységekhez kell: ujj-differenciálás, pöccintés, csettintés, kupak csavarás, csipesz csippentés, hajtogatás, festés, rajzolás, később írás például (mászás közben legyenek nyitva a tenyerek!).
  • Az erős has és hátizom, a gerinctartó izmok adják a későbbi stabilitás alapját is (törzsstabilitás).
  • A mászás segíti/előkészíti a későbbi járást, a lábak hajlítás-nyújtását is.
  • További koordinációt igényel a két testfél mozgásának összehangolása, de itt már a gravitációt is le kell küzdeniük. Ellentétes kar-láb egyidejű használata a mászás alapja.
  • Ez a mozgásritmus adja majd a későbbi kognitív (gondolkodási) képességek, valamint az írás és számolás alapjait.
  • A látás és a viszonyítás tovább fejlődik. Már térben lát, gyakorolja a közel, távol, lent, fent, hátul, elöl, kint, bent fogalmát.
  • Érdekesség, hogy a távolság a föld és a mászó gyermek szeme között adja később a könyv szem egészséges távolságot!

A környezet motiváló hatása vitathatatlan. A körülötte mozgó felnőttek, gyerekek, vagy házi kedvencek kitűnő motiváció a legkisebbeknek. Az érdekes, színes játékok, csörgő, zenélő 1-2 elem felkeltik az érdeklődését és mozgásra sarkallják őket. A már mobilis babák végre hosszabb időre is elfoglalják magukat, s néha mi is fellélegezhetünk, vagy épp futhatunk a kis szélvészek után.

A kúszás, mászás vitathatatlanul fontos tényezője, alapja a későbbi tanulási folyamatoknak, az iskola-érettség megszerzésére, az iskolai akadályok leküzdésére.

Ha gondunk van, bizonytalanok vagyunk, ha kérdések merülnek fel bennünk, keressünk fel egy szakembert, vagy kérdezzünk!

Ha szeretnél többet megtudni a babád mozgásfejlődésének mérföldköveiről, olvasd el a cikk többi részét is:
- Eltérő fejlődési ütemek - A mozgásfejlődés mérföldkövei 1. rész
- Hason fekvés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 2. rész
- Átfordulás, gurulás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 3. rész
- Kúszás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 4. rész
- Ülés - A mozgásfejlődés mérföldkövei 6. rész
- Felállás, járás - A mozgásfejlődés mérföldkövei 7. rész

 

Kulcsár-Domján Rita


Kulcsár-Domján Rita
Konduktor-tanító, pedagógus

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/628-60-02
E-mail: konduktivrehabilitacio@gmail.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
A szerkesztő ajánlja